MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kanarek z żabotem

Redakcja
W sali XXXI LO przy ul. Zakątek zgromadzono wiele pięknych ptaków, przywiezionych głównie przez hodowców z Krakowa i Małopolski. Na wystawie można było zobaczyć m.in. różnokolorowe odmiany papug. - Jednymi z najpopularniejszych w hodowli są rozelle. To papugi z Australii - tłumaczy Łukasz Styrylski, 20-letni hodowca, który razem z bratem, 14-letnim Pawłem, zajmuje się ptakami. - Te ptaki raczej nie nadają się do trzymania w domu, ale np. w wolierze koło domu. Są łatwe w hodowli, odporne na zimno i choroby. Były też aleksandretty. - W naturze są zielone. Natomiast odmiany niebieskie i białe to wynik mutacji przeprowadzonych przez hodowców - dodaje Łukasz. Papugi mają różne usposobienia: jedne są nieufne, nie chcą się oswoić, inne lubią być głaskane, jedne są ciche, inne to krzykacze.

"Barrabanda" po raz pierwszy

Barrabanda to niewielka zielona papużka z żółtą głową i czerwoną szyją. "Barrabanda" to także nazwa Krakowskiego Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych, które powstało rok temu, a w miniony weekend zorganizowało swoją pierwszą wystawę ptaków.

Oprócz papug można było zobaczyć ozdobny drób. Kury Brahmy hodowane są w Chinach. Wyglądają na bardzo duże, bowiem mają o wiele więcej pierza niż nasze rodzime (gęsto opierzone mają całe nogi). Były także egzotyczne kaczki i gęsi (np. nilowe), bażanty: złoty i diamentowy. - Diamentowy bażant jest przepięknie ubarwiony. To samiec, natomiast samica jest szara. Tak jest u_wielu gatunków ptaków -tłumaczy Łukasz Styrylski.
Eksponowane były też przepięknie ubarwione amadyny, niewielkie ptaszki, które jednak są trudne do hodowania. Są bardzo delikatne i wymagają stałej, dość wysokiej temperatury. Z kolei lorysy górskie to miękojady, tzn. nie spożywają ziaren, ale miękkie owoce, nektar, a w warunkach domowych także np. moczone biszkopty.
Na wystawie zaprezentowano też kanarki. - _Mamy trzy rodzaje kanarków: harceńskie, które specjalizują się wśpiewie, kolorowe, uktórych ocenia się gabaryty ikolor, oraz kształtne, rywalizujące podwzględem garbów, fryzur, żabotów...
- wymienia Adam Świerczek, właściciel 150 kanarków. Dodaje, że hodowane ptaki nie mają wiele wspólnego z praprzodkiem, czyli kanarkiem z Wysp Kanaryjskich. - Wszystkie te ptaki to mutacje, które prowadzone są w hodowlach od 400 lat. Kanarki są krzyżowane z innymi gatunkami, np. czyżykiem, kulczykiem, szczygłem, co pozwala na uzyskanie nowych mutacji.
Wystawie towarzyszył też konkurs, w którym nagrodzono hodowców najpiękniejszych ptaków. W kategorii kanarków harceńskich wygrał Stanisław Cholewa; Stanisław Sosin triumfował w kategoriach: kanarków kolorowych jasnych i ciemnych oraz kanarków kształtnych. W kategorii drobnej egzotyki zwyciężył Dariusz Wątor, w średniej egzotyce - Paweł Styrylski, a w dużej egzotyce - Mirosław Linczowski.
Stowarzyszenie obecnie liczy 44 członków. Chce propagować pasję hodowlaną wśród młodzieży. Spotkania hodowców odbywają się raz w miesiącu - w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 10, w szkole przy ul. Zakątek 2. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: www.kshkipe.republika.pl.
(WT)
Zdjęcia Anna**Kaczmarz**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski