Kapitalnego remontu wymaga prawie cały kościół

Redakcja
Udostępnij:
Parafia św. Kazimierza w Rybnej (gmina i dekanat Czernichów) erygowana została w 1346 r. Natomiast murowany kościół wybudowany został w 1821 r., jedenaście lat później dokonano jego konsekracji. Stanął on w miejscu pochodzącego z XV w. drewnianego kościółka, który spłonął na początku XIX w.

Parafia w Rybnej

   W narożnikach muru otaczającego kościół zbudowano cztery kaplice różańcowe. - Służyły one jako ołtarze, gdy istniał zakaz procesji po wsi - wyjaśnia proboszcz parafii ks. Andrzej Wąchała.
   Postać patrona kościoła św. Kazimierza umieszczono w górnej części barokowego głównego ołtarza. W środku znajduje się obraz namalowany na desce, przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem, nazywaną przez mieszkańców "Rybiańską Panią".
   Po jego bokach znajdują się figury: z lewej św. Stanisława Biskupa Męczennika, a z prawej św. Kazimierza. Ołtarz ten, podobnie jak cały kościół, wymaga kapitalnego remontu. Do wymiany jest instalacja elektryczna, posadzka, ogrzewanie węglowe, tynki, otoczenie świątyni - wymienia ksiądz. Nawet odrestaurowane kilka lat temu 13-piszczałkowe organy będą musiały zostać poddane zabiegom konserwacyjnym, bo okazało się, że dostały się do nich korniki.
   Odnowienia wymagają ołtarze i polichromia. - Jedynie dwa lata temu, ze składek parafian i dotacji z Urzędu Marszałkowskiego, odnowiony został, znajdujący się na prawej ścianie kościoła, ołtarz Ukrzyżowania z bocznymi figurkami św. Marii i św. Jana - pokazuje ksiądz proboszcz. Wśród innych ołtarzy wyróżnia się grafitowym kolorem obudowy (antepedium). Antepedia pozostałych trzech bocznych, pochodzących z XVII w. ołtarzy, utraciły urok, bo w latach pięćdziesiątych pomalowano je farbą olejną na kolor biały i niebieski. Prawdopodobnie pierwotnie wszystkie były w takim kolorze, jak odnowione na ołtarzu z krucyfiksem. _Ale będzie to można stwierdzić dopiero podczas prac konserwatorskich.
   Sąsiadujący z nim ołtarz z postacią św. Mikołaja wyróżnia się wschodnim charakterem, przypominając ikonę. - _Byłby piękny, gdyby został wraz z ozdobnymi kolumnami odnowiony
- zamyśla się ksiądz, wskazując na przeciwległą ścianę, na najbardziej zniszczone dzieło: obraz św. Izydora, patrona rolników, umieszczony w ołtarzu po lewej stronie świątyni. Parafia występowała do UM o dotację na jego odnowienie, ale z powodu braku pieniędzy wniosek został rozpatrzony negatywnie.
   Obok tego ołtarza znajduje się ołtarz z obrazem przedstawiającym św. Annę i Joachima z Najświętszą Marią Panną. Natomiast w dobudowanej na początku tego wieku kaplicy umieszczono wykonaną przed II wojną światową figurkę Jezusa.
   Ksiądz proboszcz zamierza rozpocząć renowację kościoła, ale koszty tego przedsięwzięcia będą ogromne. A liczyć jedynie może na pieniądze pochodzące ze składek wiernych, którzy obecnie finansują budowę nowej plebanii. Ksiądz proboszcz przewiduje, że ze względu na brak pieniędzy potrwa ona kilka lat. Stara plebania ma prawie 200 lat i ekspertyzy wykazały, że nie opłaca się jej remontować, bo koszty remontu znacznie przewyższyłyby koszt postawienia nowej.
Tekst i fot.: ETYZ
   Ks. Andrzej Wąchała jest proboszczem parafii od dwóch lat
   Adres: 32-061 Rybna
   Wikariusze: ks. Piotr Mozdyniewicz i ks. Grzegorz Stachowski.
   Miejscowości wchodzące w skład parafii: Czułówek, Przeginia Duchowna i Rybna.
   Grupy parafialne: Rada Duszpasterska, Róże Różańcowe, Zespół Charytatywny, Wspólnota "Bielanki", ministranci i lektorzy.
   Kancelaria parafialna: od poniedziałku do soboty po każdej mszy św.
   Odpust: pierwszy 4 marca - św. Kazimierza, drugi 26 lipca - św. Anny.
   Msze: w niedziele i święta o godz. 7,15, 10, 11,30, 16. W dni powszednie o godz. 6,30 i 18 latem, a zimą o godz. 17.
   W kaplicach odprawiane są w niedziele i święta: w Czułówku o godz. 10, a w Przegini o godz. 8,30 i 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie