Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karaj jołłary - karaimskie drogi

DMA
Fot. Archiwum Związku Karaimów Polskich
Fot. Archiwum Związku Karaimów Polskich
KRAKÓW. Kim są tajemniczy Karaimowie, skąd przybyli, czym się zajmowali, czy mieszkali w Krakowie i Małopolsce? By dowiedzieć się tego wszystkiego wystarczy zajrzeć do krakowskiego Muzeum Etnograficznego przy Placu Wolnica 1 (od 18 sierpnia do 25 września).

Fot. Archiwum Związku Karaimów Polskich

- Na ponad trzystu fotografiach, pochodzących z lat 1864-1960, możemy obejrzeć losy kilku pokoleń najmniej licznej mniejszości etnicznej w Polsce - informuje Joanna Grabeus z Muzeum Etnograficznego w Krakowie. - To profesjonalne fotografie wykonane w atelier, ale także zdjęcia amatorskie z uroczystości rodzinnych, wycieczek, a nawet spływu kajakowego Dniestrem... - dodaje.

Za pośrednictwem fotografii - tych starannie przechowywanych, ale i mocno zniszczonych - Anna Sulimowicz i Mariola Abkowicz, autorki wystawy, opisują świat Karaimów. Świat, którego już właściwie nie ma. Wyrywają z mroku niepamięci skrawki opowieści, fragmenty historii, niezwykłe losy zwykłych ludzi. Nawet ten skrawek świata pewnie nie przetrwałby, gdyby nie Związek Karaimów Polskich, który gromadzi i pieczołowicie przechowuje pamiątki po przodkach.

Fotografie dokumentują życie zwyczajne Karaimów, mówią o ich radościach i troskach, ale także handlowych wyprawach w najodleglejsze zakątki świata, udziale w wojnach, poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. - Fotografie pomagały ukoić tęsknotę tym, którzy znaleźli się daleko od domu, stracili kontakt z najbliższymi. Widoczne dzisiaj na zdjęciach uszkodzenia, to często właśnie ślady przebytej drogi - pisze Joanna Grabeus.

W ten sposób możemy przyjrzeć się życiu Karaimów nie tylko w dawnych ich siedzibach - Haliczu, Łucku, Trokach, czy Wilnie, ale także na Dolnym Śląsku i Warszawie, a także Stanach Zjednoczonych.

Wystawa "Karaj jołłary - karaimskie drogi. Karaimi w dawnej fotografii" czynna będzie do 25 września. (DMA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski