MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kariera nie taka cudowna

Redakcja
Magdalena Miecznicka, "Cudowna kariera Magdy M.", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2009.
Magdalena Miecznicka, "Cudowna kariera Magdy M.", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2009.
KSIĄŻKA. "Cudowna kariera Magdy M." Magdaleny Miecznickiej to zręcznie spisana opowieść o uniwersalnych strachach i rozczarowaniach współczesnością.

Magdalena Miecznicka, "Cudowna kariera Magdy M.", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2009.

Tytuł książki to przewrotne nawiązanie do popularnego serialu telewizyjnego. Podobnie bowiem jak i na małym ekranie, tak i na kartach powieści akcja toczy się wokół przygód młodej kobiety żyjącej we współczesnej Polsce; kobiety robiącej karierę zawodową, ale równocześnie cierpiącej na niedostatek emocji. Ale na tych zbieżnościach kończą się zasadnicze podobieństwa. Miecznicka w swojej książce bowiem - w przeciwieństwie do filmu - nie portretuje, ale przede wszystkim skłania do refleksji; nie odtwarza, ale prowokuje do zadawania pytań. I to pytań o sens egzystencji.
Podzielona - niczym starożytna tragedia antyczna - na akty (nazwane tutaj "Próbami") rzecz nieuchronnie zmierza ku finałowi, który nie pozostawia złudzeń. Zanim jednak do tego dojdzie, tytułowa bohaterka, odczuwając permanentną pustkę w życiu, próbuje sobie radzić pracą. Udaje jej się to zresztą spektakularnie. Gorzej ze związkami, które do niczego nie prowadzą.
Świat nowych podniet, błyskotliwych karier, a także fasadowych romansów okazuje się prędko ucieczką przed samą sobą. Nadmiernie skuszona nowymi możliwościami lat 90. i nowego tysiąclecia bohaterka musi ponieść klęskę.
Proza Miecznickiej - wrażliwa społecznie, ale też i nieobojętna na uniwersalne sprawy - to przykład tego, jak twórczo można wykorzystać współczesność. Rodzący się na oczach bohaterów nowy rynek, korporacje, zachodnie schematy kariery prowokują do zadania pytań o faktyczną wartość przemian ostatniego dwudziestolecia. W ten sposób "Cudowną karierę Magdy M." można zestawiać na przykład z książkami innego polskiego prozaika, Dawida Bieńkowskiego i jego "Nic" czy "Biało-czerwonym".
Debiutanckie wydawnictwo Magdaleny Miecznickiej zadaje także kłam powszechnemu przekonaniu, jakoby krytykami zostawali ci, którzy sami nie potrafią nic przyzwoitego literacko stworzyć.
Marcin Wilk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski