Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katalizator na globalne ocieplenie

Redakcja
NAUKA. Stworzony przez chemików katalizator do rozkładu podtlenku azotu prawdopodobnie już wkrótce będzie wykorzystywany w przemyśle. Wynalazek został właśnie zgłoszony do ochrony patentowej.

Odkrycie ma pomóc w zapobieganiu efektowi cieplarnianemu, którego konsekwencje stają się coraz bardziej odczuwalne. Jak tłumaczy Piotr Żabicki z działającego na UJ - Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu, pomagającego w pracach nad wdrożeniem wynalazku, mimo że podtlenek azotu emitowany jest w dużo mniejszych ilościach niż dwutlenek węgla, to jego udział w globalnym ociepleniu staje się coraz bardziej istotny. W porównaniu z dwutlenkiem węgla pochłania on ciepło ponad 300 razy wydajniej.
Wyśrubowane środowiskowe normy Komisji Europejskiej powodują, że wiele zakładów musi płacić kary za emisję szkodliwego gazu. Dzięki zastosowaniu krakowskiego wynalazku możliwe będzie zwiększenie ochrony środowiska i hamowanie niektórych niekorzystnych procesów.
Prace nad katalizatorem trwały trzy lata. Oprócz naukowców z Wydziału Chemii UJ, wzięli w nich udział również badacze z Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach. - Podgrupa teoretyczna zajmowała się opracowaniem molekularnego mechanizmu reakcji. Podgrupa eksperymentalna syntezą katalizatora i testami katalitycznymi, wprowadzając modyfikacje wynikające z obliczeń teoretycznych i dostarczając danych doświadczalnych do weryfikacji opracowywanego modelu reakcji - opowiada prof. Zbigniew Sojka, koordynator grupy badaczy i kierownik Zespołu Katalizy i Fizykochemii Ciała Stałego na Wydziale Chemii UJ. - Ostatecznie udało nam się uchwycić główne zręby mechanizmu i opracować formułę, która ma szansę działać w warunkach rzeczywistych.
Opracowany przez naukowców skład katalizatora przeszedł już testy laboratoryjne. Jego praktyczne działanie również zostało sprawdzone podczas badań pilotażowych, uzyskując ponad 90-procentową skuteczność. Teraz będzie poddawany tzw. testom żywotności.
Wynalazek czeka na przyznanie patentu. Trwają prace nad wprowadzeniem go na rynek. Ostatnio został wyróżniony złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IVIS 2008 w Warszawie oraz brązowym medalem na Światowej Wystawie Innowacji, Badań Naukowych i Nowoczesnej Techniki Brussels Innova - EUREKA Contest 2008.
KATARZYNA KLIMEK
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski