18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kawał świata w kadrze

Redakcja
Jacek Kubiena Fot. Wacław Klag
Jacek Kubiena Fot. Wacław Klag
FOTOGRAFIA. Wraz z upowszechnianiem się fotografii jako sposobu dokładnego zapisu, w muzeach etnograficznych pojawił się fotograf na etacie. Jacek Kubiena przez wiele lat uczestniczył w badaniach etnograficznych jako dokumentalista, a od wczoraj w krakowskim Muzeum Etnograficznym można oglądać wybór jego fotografii z lat 1968-94.

Jacek Kubiena Fot. Wacław Klag

Aby pokazać reprezentatywny wybór z ogromnej ilości zdjęć (tych będących własnością muzeum, jak i pochodzących z archiwum autora) nie odbierając czytelności detalom, scenarzystki wystawy Ewelina Lasota i Ewa Rossal wpadły na pomysł, aby 130 prac pokazać w sposób ruchomy, na trzech ekranach. Każdy ekran przypisany jest jednemu tematowi: wnętrzom, portretom, sytuacjom z targami, jarmarkami, obrzędami dorocznymi. W statycznej formie odbitek pokazano tylko kilka fotografii, opatrzonych obszernym komentarzem. Ogląda się świetnie.

Większość zdjęć wyraźnie pochodzi z badań terenowych prowadzonych w różnych regionach, podczas których - jak wspomina Jacek Kubiena - fotograf biegał po wsi z aparatem czekając na wytyczne od etnografów. Wykonywane szybko, aparatem analogowym, dokumentujące, czyli z natury obiektywne, są rzeczywiście świadectwem czasu, faktografią wsi i jej życia. Ale rzeczywistość dokumentowana w detalach przez dobrego fotografa może stać się pasjonującą opowieścią. Z taką właśnie mamy do czynienia na otwartej wczoraj wystawie.

Kawał świata zatrzymanego w kadrze już odszedł. Zmieniły się (unowocześniły?) jarmarki w małych miasteczkach, wyburzono duże, wielofunkcyjne piece w wiejskich chałupach. Przemianom ulega nawet tradycyjny strój ludowy - tam, gdzie jest jeszcze noszony. Niemniej świat udokumentowany na fotografiach Jacka Kubieny - z detalami i z całym klimatem - wciąż pobudza wyobraźnię. Można się o tym przekonać w sali wystawowej Muzeum Etnograficznego przy ul. Krakowskiej 46, do 19 listopada.

Jolanta Antecka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski