Kawęcki już ma srebro, a w planie – kolejne złoto [WIDEO]

(ART)
Pływanie. Drugiego dnia mistrzostw świata na krótkim (25 m) basenie w katarskiej Dausze doczekaliśmy się pierwszego medalu. Zdobył go Radosław Kawęcki (Korner Zielona Góra), który w rywalizacji na 100 m stylem grzbietowym sięgnął po srebro.

W finale poza zasięgiem był Australijczyk Mitch Larkin (49,57). Niesamowita walka rozegrała się o pozostałe miejsca na podium. Polak miał czas 50,11 s i ledwie o jedną setną sekundy wyprzedził sklasyfikowanych wspólnie na 3. pozycji Amerykanina Matthewa Greversa i Japończyka Ryosuke Irie.

Źródło: Foto Olimpik

Zmiana trenera w lecie – zakończyła się wieloletnia współpraca z Jackiego Miciulem, a rozpoczęły się treningi z Pawłem Słomińskim – najwyraźniej nie wpłynęła negatywnie na naszego młodego pływaka. W pierwszej poważnej imprezie już na otwarcie stanął na podium, w dodatku w konkurencji, która nie jest jego koronną.

Niemal wszystkie medale zdobywał na 200 m stylem grzbietowym, ale na o połowę krótszym dystansie też potrafi walczyć z najlepszymi – m.in. ma złoto z ME na krótkim basenie w Szczecinie (2011). Niemniej wynik z Dauhy jest małą niespodzianką. Skoro Kawęcki jest tak mocny, to można liczyć, że w niedzielę na 200 m obroni tytuł najlepszego na świecie (wygrał dwa lata temu w Stambule).

Wczoraj awans do dzisiejszego finału rywalizacji na 50 m stylem motylkowym – z 7. czasem (25,61 s) – wywalczyła Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (AZS UŁ PŁ Łódź).

Rekordy globu ustanowili złoci medaliści: Węgierka Katinka Hosszu (55,03 s na 100 m st. grzb.) i Chad Le Clos z RPA (48,44 s na 100 m st. mot.).