MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy kot jest zbyt "słodki"

Redakcja
Fot. Barbara Matoga
Fot. Barbara Matoga
Koty zapadają na wiele "ludzkich" chorób i cukrzyca nie jest tu wyjątkiem. Pierwszy objaw, który powinien zaniepokoić opiekuna to zwiększone pragnienie - kot zaczyna pić dużo więcej niż zwykle. W związku z tym znacznie częściej odwiedza też kuwetę, siusiając dużo i często.

Fot. Barbara Matoga

OLGA JAWORSKA, lekarz weterynarii

W następnym etapie pojawia się zaćma cukrzycowa. Zwierzę traci zdolność ostrego widzenia, wpada na przedmioty, dłużej przygląda się miejscu, do którego chce podejść, a oczy robią się matowe. Wreszcie dochodzi do ogólnego wyniszczenia organizmu. Kot chudnie, przestaje się myć, nastroszone futro traci połysk. Jeśli i wtedy nie rozpoczniemy leczenia, może dojść do zaburzeń neurologicznych, napadów epileptycznych lub kompletnej apatii. Brak leczenia może doprowadzić do ketozy cukrzycowej, stanu bardzo trudnego do leczenia. Jednocześnie zwyrodnieniu ulegają wewnętrzne narządy, głównie nerki.

Na cukrzycę zapadają przeważnie koty starsze (powyżej 5 roku życia) i otyłe. Otyłość może być jedną z przyczyn choroby, dochodzi bowiem do stłuszczenia trzustki, która przestaje prawidłowo funkcjonować.

Kot, który nagle zaczął dużo pić, powinien jak najszybciej znaleźć się u weterynarza, który wykona badanie krwi. Polega to na pobraniu kropli krwi z żyły; już po 20 sekundach wiemy, czy mamy do czynienia z cukrzycą. Można też zrobić badanie moczu przy pomocy specjalnego paska; w moczu glukoza pojawia się jednak dopiero wówczas, gdy we krwi osiągnie już bardzo wysoki poziom. Lekarz ustala dawki leków i dietę; powinien także zlecić wykonanie krzywej cukrowej. Najlepiej robić to w domu, zmniejszając stres zwierzęcia, które i tak ciężko przeżywa pobieranie krwi co kilka godzin - po podaniu insuliny i po posiłkach. Zbyt duży stres może także spowodować podwyższenie poziomu glukozy. Wykonanie krzywej cukrowej umożliwia dobranie odpowiednich leków i ich dawki.

Diagnoza wykaże, czy kot choruje na cukrzycę insulinozależną - wówczas musi ją dostawać z zewnątrz, czy też insulinoniezależną, wynikającą z różnego typu zaburzeń hormonalno-metabolicznych. W obu przypadkach dobrze leczony kot może żyć długo, ale wymaga to dużej troski ze strony opiekuna. Powinien on nauczyć się samodzielnie badać poziom glukozy, robić zastrzyki z insuliny, pilnować odpowiedniej diety i częstych kontroli lekarskich. Musi także wiedzieć, że w przypadku wystąpienia spadku poziomu glukozy we krwi - np. w wyniku przedawkowania insuliny - trzeba kotu natychmiast podać doustnie coś słodkiego: rozpuszczony cukier, glukozę lub miód. Zbyt niski poziom glukozy jest bowiem bardzo groźny i może spowodować śmierć zwierzęcia.

(MAT)

Kto przygarnie kotkę?

Kotka na zdjęciu ma około roku i niezwykłe, szylkretowe umaszczenie. Kocha ludzi, na rękach zaczyna mruczeć i tulić się do człowieka. Warunkiem adopcji jest zgoda na sterylizację, która zostanie wykonana bezpłatnie w gabinecie doktor Olgi Jaworskiej. Kontakt w sprawie adopcji: tel. 501-259-254.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski