MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kierunek dla inżynierów przyszłości

MAS
STUDIA. Nanotechnologie i nanomateriały to nowy kierunek studiów stacjonarnych na Politechnice Krakowskiej w roku akademickim 2011/2012. Jest jednym z 21 kierunków, które znajdą się w ofercie uczelni. Są w niej także nowe specjalności i studia w języku angielskim.

Politechnika wprowadza nowy kierunek studiów odpowiadając na zapotrzebowanie gospodarki i rynku pracy na specjalistów z tych dziedzin. - Kierunek nanotechnologie i nanomateriały prowadzić będą wspólnie dwa wydziały: Wydział Inżynierii Chemicznej i Komputerowej oraz Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki. Nabór przeprowadzimy na obu wydziałach, studenci zaliczać będą najpierw wspólną część zajęć, a następnie wybiorą specjalności i dalsza część nauki będzie już profilowana pod kątem specjalistycznej wiedzy - mówi dr hab. inż. Aleksander Prociak z Katedry Chemii i Technologii Tworzyw Sztucznych PK. W ramach nowego kierunku będzie można wybrać specjalności: technologie nanomateriałowe lub inżynieria nanostruktur.

Absolwenci nanotechnologii i nanomateriałów będą przygotowani do praktycznego wykorzystania wiedzy z zakresu fizyki i technicznych zastosowań fizyki, nauk chemicznych i technicznych oraz chemicznych procesów technologicznych. Będą też mieli praktyczne umiejętności w zakresie technologii, projektowania i wytwarzania nowoczesnych nanomateriałów. Zostaną przygotowani do pracy na stanowiskach związanych z organizacją i prowadzeniem procesów produkcyjnych oraz prowadzeniem badań analitycznych. W ramach specjalności technologie nanomateriałowe studenci poznają nowoczesne materiały polimerowe i nieorganiczne, nowoczesne technologie wytwarzania nanomateriałów i tworzyw zawierających nanocząstki. Będą mieć też wiedzę z zakresu gospodarki surowcami i odpadami, poznają metody otrzymywania nanomateriałów, technologii otrzymywania polimerów, metod badania ich właściwości, przetwórstwa i recyklingu materiałów polimerowych z nanocząstkami.

W ramach specjalności inżynieria nanostruktur studenci zdobędą wiedzę teoretyczną i doświadczenie w pracy laboratoryjnej z szeroko pojętymi nanostrukturami: polimerami, ciekłymi kryształami i nowoczesnymi materiałami o właściwościach magnetycznych. W roku 2011/2012 Politechnika Krakowska zaproponuje też inne nowości. Na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej będą nimi studia II stopnia na kierunku energetyka (dotąd były tu tylko studia I stopnia), pojawi się na nich nowa specjalność: rozproszona generacja energii elektrycznej. Na elektrotechnice nową specjalnością będzie trakcja elektryczna. W ramach kierunku mechanika i budowa maszyn Wydział Mechaniczny zaproponuje specjalność: silniki spalinowe.

W ostatnich latach Politechnika Krakowska regularnie wzbogaca ofertę studiów o nowe kierunki i specjalności. Inżynieria biomedyczna, biotechnologia czy budownictwo w języku angielskim to nowości, którą cieszyły się dużym zainteresowaniem kandydatów. Sprawdzają się także nowe specjalności. Infrastruktura transportu lotniczego, budowlane obiekty inteligentne, grafika komputerowa i multimedia, informatyka ekonomiczna, chemia i technologia kosmetyków, biomechanika stomatologiczna, energetyka odnawialna to tylko niektóre z kilkudziesięciu specjalności przygotowujących fachowców, którzy po studiach łatwo znajdują dobrą pracę.

(MAS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski