Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierunki zawodowe na czasie

GM
W środę zaplanowano obchody jubileuszu Zakładu Doskonalenia Zawodowego, który świętuje w tym roku 85-lecie powstania. Placówki ZDZ w Andrychowie i w Wadowicach wykonały w ostatnich latach olbrzymi krok do przodu.

Zofia Wanat od 8 lat jest dyrektorem ZDZ w Andrychowie.. Fot. Mirosław Gawęda

WADOWICE, ANDRYCHÓW. Zakład Doskonalenia Zawodowego świętuje 85-lecie działalności

Od 8 lat ich dyrektorem jest Zofia Wanat. Przyznaje, że kiedy obejmowała to stanowisko, panował bardzo trudny klimat dla szkolnictwa zawodowego. W modzie były licea ogólnokształcące.

- Kiedy obejmowałam stanowisko, w ZDZ w Andrychowie była tylko jedna klasa szkoły zawodowej dla młodzieży i to w dodatku klasa trzecia, która kończyła wkrótce naukę. Ogólnie panował taki pogląd, że zbliża się niż demograficzny i zubożenie społeczeństwa, co spowoduje, że nikt nie będzie chciał płacić za szkołę. Otrzymałam za zadanie, aby odtworzyć szkoły zawodowe dla młodzieży i muszę przyznać, że udało mi się to - mówi Zofia Wanat.

Na początku w ZDZ w Andrychowie uruchomiono technikum budowlane i pierwszą klasę zawodową. - Od kilku lat stawiamy na kierunki, które są przyszłością i dają gwarancje na szybkie podjęcie pracy. To nasza odpowiedź na postulaty przedsiębiorców, którzy zwracali uwagę, aby uczniowie opuszczający szkołę byli gotowi do podjęcia pracy. Dlatego w naszej szkole przywiązujemy olbrzymią wagę do zajęć praktycznych - mówi szefowa ZDZ w Andrychowie i w Wadowicach.

Praktyki zawodowe (czasami także zagraniczne) prowadzone są w takich kierunkach, jak m.in. hotelarstwo, fryzjerstwo i kierunki budowlane.

Uczniowie ZDZ rzeczywiście mają gdzie doskonalić swoje praktyczne umiejętności. Ci ze szkół budowlanych stawiają ściany w "poligonie budowlanym" ZDZ - jedynym takim w regionie. Uczniowie szkół o kierunkach hotelarskich regularnie odbywają praktyki w ośrodkach wypoczynkowych i hotelach - także zagranicznych.

Dzięki unijnym dotacjom w ZDZ w Wadowicach uruchomiono dwie nowoczesne pracownie - kosmetyczną i fryzjerską. Dzięki temu uczniowie mogą doskonalić swoje umiejętności na najlepszym sprzęcie. To przynosi efekty, choćby w postaci niedawnego tytułu mistrza Polski we fryzjerstwie dla ucznia z Wadowic - Przemysława Kanii.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski