Klimat Podhala w Nowej Hucie, czyli "Witojcies!" na osiedlu Krakowiaków i Górali. Porządku pilnuje tu... czołg ZDJĘCIA

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Osiedla "Górali" i "Krakowiaków" zawdzięczają swoja nazwę sztuce "Krakowiacy i Górale"
Osiedla "Górali" i "Krakowiaków" zawdzięczają swoja nazwę sztuce "Krakowiacy i Górale" Marcin Banasik
Z tym osiedlami było tak, że wcześniej nazywały się się "C 2 Południe" i C 2 2Północ". Wszystko się zmieniło po tym, jak na sąsiednim osiedlu w Teatrze Ludowym odegrano pierwsze przedstawienie "Krakowiacy i Górale". Role górali i krakowiaków zrobiły tak ogromne wrażenie na publiczności, że postanowiono oddać im dwa osiedla w Nowej Hucie. Wiadomo, ze górale mają krewki charakter, więc na wszelki wypadek porządku na osiedlu Górali pilnuje czołg.

Osiedle Górali

Osiedle Górali zostało zbudowane w latach 1950-1953. W przeciwieństwie do osiedli znajdujących się wokół nie zostało objęte renowacją w latach 2000-2006.

Na osiedlu jest osiemnaście budynków. Bloki zbudowane są według zasad realizmu socjalistycznego. Ich wysokość nie przekracza czterech pięter. Zabudowa jest luźna i pełna bujnej zieleni. Wewnątrz osiedla, wśród budynków znajdują się place zabaw dla dzieci. Od Alei Róż i dalej wzdłuż ulicy Żeromskiego oraz ulicy Obrońców Krzyża do ulicy Mościckiego ciągnie się zwarta zabudowa pierzejowa którą tworzy kilka połączonych ze sobą bramami bloków. Reszta osiedla to luźno rozstawione bloki oraz obiekty użyteczności publicznej.

Znakiem rozpoznawczym jest czołg

Na zewnątrz osiedla, od strony południowej znajduje się Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, w którym działają m.in. biblioteka publiczna oraz Kino Sfinks, które w 2006 roku zostało wyremontowane i zmodernizowane. Od strony zachodniej mieści się Dom Kombatanta, w którym 4 lipca 2006 zostało otwarte Muzeum Czynu Zbrojnego. Znakiem rozpoznawczym muzeum jest zabytek muzealny – czołg ciężki IS-2. Wewnątrz osiedla są usytuowane takie instytucje jak: Klub Integracji Społecznej (KIS) oraz ARTzona – przestrzeń artystyczno-społeczna, część Ośrodka kultury im. Cypriana Kamila Norwida.

Osiedle Krakowiaków

Większość bloków na osiedlu powstało z cegły w początkach budowy Nowej Huty w latach 1949–1950. Skrajnie południowa część osiedla to drugi etap budowy (1950–1956). Po roku 1956 zbudowano jeszcze 5 wieżowców z płyty, w tym cztery punktowce i jeden duży klatkowiec.

Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Klimat Podhala w Nowej Hucie, czyli "Witojcies!" na osiedlu Krakowiaków i Górali. Porządku pilnuje tu... czołg ZDJĘCIA - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
Ulica Ignacego Mościckiego to dawna ul. Demakowa.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie