Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety w czasach próby

Redakcja
W nietypowy sposób Dzień Kobiet obchodzono w Gimnazjum nr 2 im. Cypriana Kamila Norwida. - Zaprosiło ono bowiem nie tylko swoich uczniów, lecz także władze miasta, kombatantów oraz delegacje szkół różnych typów z całego powiatu na... sesję historyczną. Przygotowano ją wspólnie Klubem Historycznym im. Generała Stefana Roweckiego "Grota", a tematem była rola kobiet w służbie ojczyźnie.

BOCHNIA. Jak pogodzić niezbywalne obowiązki wobec rodziny i wobec ojczyzny? - Świętowanie z historyczną refleksją.

Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu gimnazjalistów poświęcono kobietom czynnie uczestniczącym w ruchu oporu podczas II wojny światowej. Przedstawiono dylematy, wobec jakich musiały stanąć mając niezbywalne obowiązki wobec rodziny i wobec ojczyzny. Pokazano jak godziły role matek i żon z byciem żołnierzami zbrojnego podziemia gotowymi na wykonanie każdego rozkazu. Podano przykłady pierwszych w historii Polski kobiet sięgających po generalskie szlify i dziewcząt poświęcających swe młode życie podczas powstania warszawskiego. Uzupełnieniem tego sugestywnego obrazu było wystąpienie prezesa Oddziału ŚZŻAK w Bochni Zbigniewa Siudaka, który dodał lokalne akcenty do wiadomości przekazanych przez młodzież. Największe wrażenie na wszystkich zgromadzonych zrobiło natomiast wystąpienie Cecyli Dźwigaj, która opowiedziała o tym jak Polki patriotki były traktowane w "wolnej" Polsce przez władze komunistyczne. Cudem przeżyła więzienie, do którego trafiła spodziewając się dziecka...

Nim otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej "Burza. Armia Krajowa 1944 r.", kolejni przedstawiciele bocheńskich szkół podpisali przystąpienie do Klubu Historycznego im. Generała Stefana Roweckiego "Grota". Zadeklarowali oni w ten sposób: gotowość umacniania poszanowania dla tradycji historycznej tożsamości narodowej, krzewienie świadomości narodowej i patriotycznej, pełne poparcie dla inicjatyw, które służą budowaniu i umacnianiu społeczeństwa obywatelskiego. - Z wielką radością informujemy, że liczba szkół skupionych w Bocheńskim Kubie Historycznym wzrosła do 24, przy czym są to placówki wszystkich szczebli, które reprezentują wszystkie gminy powiatu bocheńskiego - poinformował prezes klubu Zbigniew Solak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Bochni. Przedstawił on także najbliższe plany działań organizacji, której celem jest zapoznawanie członków i sympatyków, a szczególnie młodzieży, z wiedzą historyczną o losach państwa i społeczeństwa polskiego w latach okupacji i powojennego zniewolenia. Klub działa we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Światowym Związkiem Żołnierzy AK.

Przemysław Konieczny

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski