Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kocmyrzów-Luborzyca. "Skrzydła Dobroci". Kochają swój zawód, uczniów, zwierzęta, podtrzymują tradycje. To ich wielka pasja [ZDJĘCIA]

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
fot. Sławomir Mikiewicz
Plebiscyt „Skrzydła Dobroci” wyłonił osoby, które w 2021 roku w różnej formie bezinteresownie działały na rzecz innych ludzi w gminie Kocmyrzów-Luborzyca. Kandydatów na laureatów zgłaszali mieszkańcy kocmyrzowsko-luborzyckiej gminy.

FLESZ - Relacja z Kijowa Marcina Mamonia

od 16 lat

Plebiscyt „Skrzydła Dobroci” jest formą podziękowania ludziom, którzy bezinteresownie robią coś dla innych i działają na rzecz gminy. Wyróżnienia w postaci statuetek „Skrzydeł Dobroci” zostały im wręczone podczas gali, zorganizowanej w Centrum Kultury i Promocji w Baranówce.

- To okazja, aby w sposób szczególny podziękować tym, którzy są wrażliwi na potrzeby osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Wyróżnić pozytywne zachowania oraz docenić wszelkiego rodzaju inicjatywy społeczne realizowane na rzecz naszych mieszkańców. Pragniemy wyróżnić osoby, które poprzez swój całokształt pracy zawodowej i społecznej ukazują pozytywne wzorce młodym pokoleniom i podtrzymują pamięć historyczną i kulturową naszego regionu

- powiedziała podczas gali „Skrzydeł Dobroci” Katarzyna Konewecka-Hołój, radna RG, prowadząca tę ceremonię z radnym Markiem Marcem, też zaangażowanym w tę inicjatywę.

Plebiscyt od 2015 roku organizują radni z dwóch komisji Rady Gminy: Planowania i Inicjatyw Społecznych oraz Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu. Za działalność w zeszłym roku uhonorowano dobroczyńców w trzech kategoriach.

„Inicjatywa społeczna na rzecz promocji lub poprawy życia w naszej gminie”

- Czujemy się usatysfakcjonowane tym wyróżnieniem, a przede wszystkim tym, że możemy coś pożytecznego zrobić dla różnych pokoleń

- powiedziała nam Anna Kramarz z Koła Gospodyń Wiejskich w Luborzycy, jednego z najprężniej działających KGW w gminie, wyróżnionego „Skrzydłami Dobroci” w kategorii „Inicjatywa społeczna...”.

Panie z tej organizacji są niezwykle aktywne. Np. co roku organizują Orszak Trzech Króli i konkurs „Najpiękniejsze ziele z Luborzycy”.
W zeszłym roku, w ramach projektu Etno Wehikuł Czasu z programu Narodowego Centrum Kultury, przygotowały ciekawe warsztaty z udziałem ponad 50 osób, głównie dzieci i młodzieży. Projekt koordynowały Anna Kramarz i Katarzyna Konewecka-Hołój.

Organizowały warsztaty fotograficzne z sesjami zdjęciowymi m.in. w gospodarstwie państwa Cuppów w Woli Lubomirskiej, gdzie dzieci poznawały różne zwierzęta, jak daniele, kozły, osły.

Natomiast młodzież w dworze w Goszczy miała okazję zaprezentować się w strojach i scenkach historycznych oraz ludowych z dawnych epok.
Warsztaty były też przeprowadzone w skansenie w Wygiełzowie i w Nowym Sączu. Ze wszystkich tych miejsc powstała fotograficzna wystawa oraz kalendarz na 2022 rok.

Obie panie koordynatorki mają już pomysły na kolejne inicjatywy i nie ogranicza ich brak odpowiedniego lokalu na działalność. Mają do dyspozycji małe pomieszczenie, ale spotykają się też w domach i mówią, że gdy chcą coś zrobić, to pokonają wszelkie przeszkody.

W tej kategorii „Skrzydła” dostały też: Kinga Pazdańska, Anna Bogacka i Izabela Matuszczyk-Sularz.

- To wspaniałe wolontariuszki zaangażowane w pozyskiwanie pieniędzy na leczenie dwóch mieszkańców gminy. Panie poświęciły swój czas i energię, tworząc zbiórki internetowe i licytacje, w który zaangażowały setki mieszkańców naszej gminy

- zaznacza Katarzyna Konewecka-Hołój.

„Wyróżnienie za całokształt działalności i pracy zawodowej”

W plebiscycie w tej kategorii kapituła przyznała „Skrzydła Dobroci” trzem osobom.

- Dzieci i ten zawód trzeba kochać, musi być pasją. Jeśli nie jest, to bardzo szybko można się do niego zniechęcić

- powiedział nam Zygmunt Łach, laureat w tej kategorii. Do zeszłego roku przez 40 lat dyrektor Szkoły Podstawowej im. generała Mariana Langiewicza w Goszczy, laureat „Skrzydeł”.
Określany jest mianem znakomitego gospodarza szkoły, ale jak podkreślał w rozmowie z nami, mieszkańcy bardzo pomagali i aktywnie włączali się w różne prace, m.in. przy budowie szkolnego obiektu, który został oddany w 1994 roku.

Ewa Święch, to także działaczka społeczna, aktywnie przez wiele lat działająca w Stowarzyszeniu Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Szansa”.

Pani Ewa przez 15 lat koordynowała współpracę Stowarzyszenia „Szansa” z Bankiem Żywności, co umożliwiło pomoc mieszkańcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej

- relacjonował Grzegorz Marzec, który też przedstawił trzeciego laureata w tej kategorii - Stanisława Stefańczyka, wieloletniego społecznika, od ponad 40 lat prezesa OSP w Skrzeszowicach.

- Przyczynił się do znacznego rozwoju jednostki, wyposażenia jej w niezbędny sprzęt, a także rozbudowy remizy i budowy amfiteatru. Jednocześnie od kilkudziesięciu lat działa na rzecz orkiestry Skrzeszowianka troszcząc się o zakup nowych instrumentów i kolejne pokolenia członków orkiestry. Jest ceniony przez lokalne środowisko, a swoich sympatyków ma zarówno wśród młodzieży jak i seniorów

- tak Grzegorz Marzec uzasadniał przyznanie wyróżnienia prezesowi Stefańczykowi.

„Przedsiębiorca Roku 2021”

W tej kategorii nagrodzono dwie firmy.

- Nasza gmina może poszczycić się licznym gronem osób, które potrafią się dzielić i wspierają w różnorodny sposób miejscowe projekty, festyny, inicjatywy lub osoby będące w potrzebie. Działalność obu wyróżnionych firm charakteryzuje otwarcie na potrzeby społeczności lokalnej. Jedną z firm, która w ubiegłym roku wyróżniła się taką działalnością i wsparcia udziela od kilku lat, jest firma Inteviatech

- powiedziała Katarzyna Konewecka-Hołój, a nagrodę odebrał Robert Wojnarski, prezes Inteviatechu.

Tytuł „Przedsiębiorcy Roku” kapituła przyznała także właścicielom Stajni Szangrlia: Anecie Kużniak-Pałetko i Tomaszowi Pałetko.

- Na terenie ich obiektu w 2021 roku przy udziale Fundacji Wspierania Rodzin „Pogodna Przystań”, w której działalność jest również zaangażowana pani Aneta, odbyły się festyny wspierające dzieci dotknięte niepełnosprawnością i ich rodziny. Ponadto organizowali bezpłatne zajęcia z hipoterapii. Uwrażliwiają na odpowiednie postępowanie ze zwierzętami i są zawsze otwarci na pomoc osobom w potrzebie

- tymi słowami Grzegorz Marzec opisał niektóre zasługi laureatów.

Podziękowania za bezpieczeństwo i zwierzaki

Ponadto kapituła „Skrzydła Dobroci 2021”, poza plebiscytem, przygotowała specjalne podziękowania.
Przyznano je Społecznemu Komitetu Mieszkańców ds. Poprawy Bezpieczeństwa Drogowego w Centrum Gminy.

- Jego członkowie są bardzo aktywni. Inicjują spotkania z ekspertami z dziedziny ruchu drogowego, wykazują się dużą troską o zrównoważoną urbanizację gminy oraz dostosowanie do niej ciągów komunikacyjnych

- podkreślała Katarzyna Konewecka-Hołój.

Podziękowania otrzymały też Paulina Budzoń i Marlena Mikulska.

- Obie panie są bardzo zaangażowane w działalność na rzecz porzuconych zwierząt. Potrafią o każdej porze dnia, a nawet nocy, mimo deszczu i mrozu być niczym pogotowie ratunkowe dla zwierząt. Wystarczy jeden sygnał, że gdzieś jest ranny czy zagubiony pies lub kot, aby uruchomić całą machinę pomocy

- mówiła prowadząca galę.

Statuetki wręczali samorządowcy z gminy i powiatu krakowskiego, a także laureaci z poprzednich plebiscytów.
Galę zakończył koncert utalentowanych wokalistek z kocmyrzowsko-luborzyckiej gminy: Estery Wierzbińskiej oraz Weroniki Wójcik, a oprawę dźwiękową zapewnił Paweł Dys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski