Tadeusz Mytnik ma w dorobku olimpijskie srebro i dwa złota z MŚ
Tadeusz Mytnik ma w dorobku olimpijskie srebro i dwa złota z MŚ fot. Andrzej Banaś
Wydarzenie. 66-letni Tadeusz Mytnik został królem kolarstwa na rok 2015. Uroczystość odbyła się na Wawelu, a koronę nałożył mu konsul generalny Republiki Francuskiej w Krakowie Thirry Guichoux.

Od 10 lat imprezę organizuje Bogdan Koraszewski, prezes Rowerowej Akademii Królewskiej w Krakowie. Odbywa się zawsze 14 lipca, w dzień święta narodowego Francji. Dlatego niezmiennie patronuje jej krakowski konsulat generalny tego kraju.

Mytnik to jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy. Zdobył srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Montrealu (1976 r.), w wyścigu na czas na 100 km; dwukrotnie był mistrzem świata, także w „czasówce”. Sześciokrotnie startował w Wyścigu Pokoju, wygrał Tour de Pologne. Był specjalistą jazdy na czas, w tej konkurencji wywalczył aż osiem tytułów mistrza Polski.

–_ Moim mistrzem był krakowianin Jan Magiera, zdradzał mi tajniki tej konkurencji. Robił to tak dobrze, że kiedyś w __mistrzostwach Polski pokonałem go _– mówi Mytnik.

Który medal sprawił mu największą radość? – Bez wątpienia ten olimpijski. W naszych czasach ściganie było zupełnie inne, to były szachy na szosie, o wszystkim decydował kolarz, jego umiejętność „czytania” peletonu. Uczył nas tego wspaniały trener Henryk Łasak. Dzisiaj zawodnicy jeżdżą ze słuchawkami w uszach, stają się niewolnikami menedżerów. To mi się nie podoba, czas to zlikwidować. W zawodach olimpijskich czy o mistrzostwo świata to jest zakazane i tak powinno być w innych wyścigach – twierdzi Mytnik.

Cieszy się, że coraz głośniej jest o polskich kolarzach. – _Liczyłem, że mistrz świata Michał Kwiatkowski lepiej zaprezentuje się w tegorocznym Tour de France, ale przespał płaskie odcinki. Rafał Majka jest w tourze pomocnikiem Alberto Contadora, ale myślę, że na __którymś etapie jeszcze błyśnie _– dodaje mieszkający w Gdyni Mytnik.