Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolegia średniowiecznej Europy

N
Pojęcie "kolegium" należy do najgłębiej zakorzenionych w tradycji uniwersyteckiej. Obyczaje i architekturę wywodziło z klasztoru, a gwarem młodych ludzi i ich dysputami pod kierunkiem uczonych odświeżało pamięć o akademii platońskiej. Kolegium stało się fenomenem, który przetrwał wieki i nadal daje znać o swoim istnieniu - napisał prof. Stanisław Waltoś w katalogu wystawy "Kolegia średniowiecznej Europy."

W Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Katalog, to mało powiedziane, jest to starannie przygotowane wydawnictwo, bogato ilustrowane, zawierające teksty o dziejach uniwersyteckich kolegiów i życiu w nich. Autorami tekstów są: Zdzisław Pietrzyk i Ryszard Tatarzyński "Kolegia w ustroju uniwersyteckim", Tomasz Węcławowicz "Średniowieczne kolegia uniwersyteckie i ich rekonstrukcje", Julian Dybiec "Nauczanie w średniowiecznych uniwersytetach", Mieczysław Markowski "Uprawianie nauki w uniwersytetach średniowiecznych", Krzysztof Stopka "Życie codzienne w kolegiach uniwersyteckich średniowiecza".
Tematyka wystawy wręcz narzuca usytuowanie ekspozycji. Nie ma lepszego miejsca niż Collegium Maius - najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce i jeden z najstarszych, zachowanych budynków uniwersyteckich w Europie. Tę wystawę koniecznie trzeba obejrzeć. Muzeum UJ (ul. Jagiellońska 15) zaprasza w następujących dniach: poniedziałek - piątek gody. 10. - 15, sobota 10 - 14.
(N)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski