MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejka na Kasprowy lepsza od Krupówek i Morskiego Oka [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Budowa kolejki na Kasprowy Wierch. Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl
Budowa kolejki na Kasprowy Wierch. Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl fot. NAC
Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest symbolem Zakopanego dla ponad połowy Polaków, co czwarty wskazuje ją jako atrakcję turystyczną Zakopanego, a 75 proc. chciałoby nią wyjechać podczas pobytu w Tatrach.

Tak wynika z z badania „Opinie Polaków o atrakcjach polskich gór” przeprowadzonego z okazji osiemdziesiątego jubileuszu powstania Kolejki na Kasprowy Wierch przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS). Większą od niej atrakcją okazały się tylko szlaki górskie, na które wskazałó 35 proc. ankietowanych. Kolejkę na Kasprowy wybrało 23,7 proc., skocznię narciarską - 22,1 proc., Muzeum Tatrzańskie - 5,3 proc., Krupówki - 4,0 proc., Gubałówkę - 3,7 proc., a Morskie Oko - 2,5 proc.

Dla co trzeciego ankietowanego (30,9 proc.) koleje linowe są główną atrakcją polskich gór. Zdecydowana większość badanych (81,6 proc.). chciałaby skorzystać z tej atrakcji mając taką możliwość.

Innego zdania było 15 proc. pytanych. Motywacją do wycieczki koleją górską jest przede wszystkim chęć zobaczenia pięknych widoków (62,4 proc. wskazań), a w dalszej kolejności wygoda i lenistwo (12,9 proc. odpowiedzi). Z podróży koleją linową najchętniej skorzystaliby młodsi badani (85 proc. ankietowanych w wieku 18-24 lata, 90 proc. osób w wieku 25-34 lata i 89 proc. w grupie wiekowej 35-44 lata).

Badanie opinii na temat Kolejki na Kasprowy Wierch jest elementem obchodów 80. rocznicy jej uruchomienia. 15 marca 1936 r., po 227 dniach budowy, na Kasprowy Wierch dotarł wagonik pierwszej kolei linowej w Polsce. Koszty jej budowy przekroczyły 3,5 mln przedwojennych złotych, ale zwróciły się już po trzech latach – w 1939 r. Choć pierwszy wagonik był zdecydowanie mniejszy niż współczesny, w ciągu pierwszego roku działania na szczyt Kasprowego wjechało nim aż 165 tys. osób.

Od dziś na Kasprowym Wierchu turyści mogą poznawać niesamowitą historię kolei linowej i sposób jej działania, korzystając z interaktywnej wystawy zorganizowanej w holu stacji górnej. Jej ważnym elementem będzie ekspozycja poświęcona Ojcowi Świętemu, Janowi Pawłowi II. Obchody rocznicy kolei na Kasprowy Wierch potrwają cały rok.

W ich trakcie w największych miastach Polski (m.in. w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Sopocie) ustawiony zostanie interaktywny wagonik PKL, który z pomocą gogli VR zabierze odwiedzających w niesamowitą górską podróż.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski