MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne podejście do remontu mostu Grunwaldzkiego w Krakowie. Zgłoszone oferty znów mocno przewyższają zakładany budżet

Trzecie podejście do remontu mostu Grunwaldzkiego. Kwoty znów mocno poza budżetem
Trzecie podejście do remontu mostu Grunwaldzkiego. Kwoty znów mocno poza budżetem Anna Kaczmarz / Polska Press
Najpierw w marcu, później w kwietniu i teraz znów pod koniec maja. Urzędnicy z Zarządu Dróg Miasta Krakowa wytrwale szukają firmy, która przygotuje projekt remontu mostu Grunwaldzkiego. Zakładany budżet ZDMK to 200 tys. zł, a firmy które się zgłosiły, chcąc przynajmniej dwa razy tyle. Sprawa nagli, ponieważ dni mostu już są policzone. Nim jednak będzie konieczne wyburzenie mostu, urzędnicy chcą go reaktywować na koleje 10, może 12 lat by jeszcze mógł posłużyć mieszkańcom miasta.

Dwa nieudane przetargi

Pierwszy przetarg na "Opracowanie projektu remontu mostu przez rzekę Wisłę w ciągu ul. Dietla (Most Grunwaldzki)" Zarząd Dróg Miasta Krakowa ogłosił pod koniec marca br. Wówczas nie było żadnej firmy, która byłaby zainteresowana wykonaniem tego zadania. W związku z tym przetarg został unieważniony.

Kolejny przetarg na to samo zadanie został ogłoszony na początku kwietnia - tuż po unieważnieniu pierwszego. Wówczas zgłosiła się jedna firma, Mostovia Sp. z o.o. z Krakowa, która zaoferowała, że wykona projekt za blisko 560 tys. zł. Zaplanowany budżet na to zadanie był z kolei mniejszy o ok. 360 tys. zł.

- Zamawiający nie może zwiększyć kwoty przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia do ceny oferty wykonawcy - czytaliśmy w uzasadnieniu unieważnienia drugiego przetargu.

Po dwóch nieudanych przetargach przyszedł czas na trzeci. ZDMK ogłosiło go na początku maja br. Tym razem wpłynęły aż trzy oferty. Żadna z nich nie mieści się jednak w zakładanym budżecie - nadal 200 tys. zł. Najniższą ofertę przedstawiła Firma Usług Projektowych mgr inż. Roman Rogowski - 430,5 tys. zł. Następnie Mostovia Sp. z o.o. - 438 tys. zł. Najwyższą ofertę przedstawiła firma E&C Sp. z o.o. - 489,5 tys. zł. Teraz przed urzędnikami twardy orzech do zgryzienia, czy na wykonanie zadania znajdą się dodatkowe pieniądze, czy kolejny przetarg znów zostanie unieważniony.

Jak już wcześniej informowali urzędnicy, dokumentacja projektowa remontu powinna zostać opracowana do końca I kwartału 2025 roku.

Prace mają ruszyć w kolejnym roku

Według założeń ZDMK, prace związane z remontem mostu powinny się rozpocząć w 2025 roku. Według wstępnych szacunków, roboty powinny potrwać około 10 miesięcy i objąć m. in. wymianę nawierzchni jezdni, torowiska i chodników, a także naprawę filarów i zabezpieczenie balustrad przed korozją. Ponadto przewidziano też prace przy magistrali ciepłowniczej. Czas trwania prac może się jednak przedłużyć ze względu na wybraną przez wykonawcę prac - technologię ich wykonania.

Ekspertyza przeprowadzona przez Politechnikę Krakowską jest jednoznaczna

Przypominamy, że na zlecenie ZDMK, Politechnika Krakowska przygotowała specjalną ekspertyzę dotyczącą mostu Grunwaldzkiego. Po jej wykonaniu informowano, że przeprawa może bezpiecznie służyć mieszkańcom miasta do 2038 roku. Wcześniej jednak konieczna jest naprawa mostu. Po czasie wskazanym przez ekspertów z PK, most będzie musiał zostać zburzony, a w jego miejsce zostanie wybudowana nowa przeprawa.

Tarcza Wschód za miliardy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kolejne podejście do remontu mostu Grunwaldzkiego w Krakowie. Zgłoszone oferty znów mocno przewyższają zakładany budżet - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski