Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne polskie budynki z certyfikatem BREEAM i oceną "Very good"

(DD)
Ekologia. Zrównoważone budownictwo przeżywa rozkwit. W Polsce pojawiają się kolejne budynki zdobywające ocenę „Very good” wg. klasyfikacji BREEAM. Do wyróżnionego City Shopping w Warszawie dołączyły ostatnio Aquarius Business House we Wrocławiu oraz Centrum Biurowe Neptun w Gdańsku.

Projekty nowoczesnych budynków uwzględniają zasady ekologii i zrównoważonego wykorzystania energii. Nie oznacza to jednak, że wszystkie nowo powstające obiekty spełniają restrykcyjne normy w tym zakresie.

Jednym z systemów, który pozwala zaliczyć obiekt do grona zielonego budownictwa w najwyższym standardzie jest wielokryterialny system oceny jakości BREEAM. Certyfikat nadawany od ponad 20 lat przez organizację BRE Gobal (Building Research Estabilish-ment) jest potwierdzeniem, że budynek pod wieloma względami osiąga najwyższe wyniki. Pod uwagę branych jest wiele aspektów, które składają się na jego ekologiczny charakter, m.in.: efektywność energetyczna nieruchomości, wydajne zarządzanie gospodarką wodnokanalizacyjną, niska emisja zanieczyszczeń podczas eksploatacji, jakość i rodzaj użytych przy budowie materiałów, lokalizacja i transport, a także aspekty wpływające na komfort i zdrowie użytkowników, jak np. dostęp do światła dziennego i panująca w pomieszczeniach temperatura.

W krajobrazie polskich miast coraz częściej pojawiają się budynki, które ekologicznym charakterem dorównują światowym standardom. Potwierdzeniem tego są dwa kolejne obiekty nagrodzone certyfikatem BREEAM na poziomie Very Good, które dołączyły do kompleksu biurowo-handlowego Plac Unii City Shopping w Warszawie. Pierwszy z budynków to oddany niedawno do użytku Aquarius Business House we Wrocławiu,oferujący powierzchnie biurowe. Zaprojektowano go w układzie otwartego planu, a na przeszklonych fasadach zastosowano wysokoselektywne szkło SunGuard SN 70/37.

Kolejny obiekt, który uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Very Good to Centrum Biurowe Neptun (CBN), zlokalizowane w Gdańsku. Zastosowanie szkła SunGuard SN 62/34 oraz SN 40/23 pozwoliło ograniczyć przenikanie energii słonecznej do prawie 80 proc., redukując znacznie efekt przegrzewania wnętrz i zmniejszając potrzebę korzystania z urządzeń klimatyzacyjnych.

W obu obiektach oprócz wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, znacząco ograniczono również straty ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski