MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne zmiany na Zabłociu

Janusz Michalczak
Fragment przyszłego Pasażu Podgórskiego na Zabłociu
Fragment przyszłego Pasażu Podgórskiego na Zabłociu WIZUALIZACJA: IMS BUDOWNICTWO
Atrakcyjne lokalizacje. Poprzemysłowa niegdyś część Krakowa staje się dobrym adresem do zamieszkania.

Niedawno na łamach dodatku poświęconego najatrakcyjniejszym krakowskim lokalizacjom pisaliśmy o zmianach, jakie dokonują się w przestrzeni miejskiej. Ich przykładem może być transformacja Zabłocia w ostatnich latach.

Dzielnica, kojarzona do niedawna wyłącznie z obiektami o charakterze poprzemysłowym, staje się miejscem, w którym sąsiadują ze sobą placówki muzealne i wystawiennicze, nowoczesne obiekty mieszkaniowe o wysokim standardzie, a także biurowce spełniające wymagania najwyższej klasy.

Modne miejsce z perspektywą

Transformacja Zabłocia dokonuje się stopniowo i wielu zapewne życzyłoby sobie, aby proces ten przebiegał znacznie szybciej. Można odnieść wrażenie, że jeszcze kilka lat temu Zabłocie skupiało na sobie jeszcze większą uwagę, co wynikało być może z faktu uchwalania w tamtym czasie planu miejscowego oraz lokalnego programu rewitalizacji oraz towarzyszących im dyskusji. Skutki widoczne są jednak gołym okiem.

Zabłocie dzięki budowie mostu Kotlarskiego ma znakomite połączenie z centrum Krakowa. Świetna komunikacja jest zasługą m.in. linii tramwajowej, która łączy miasto z Małym Płaszowem. Stopniowo ten rejon miasta, oglądany od strony Wisły, zmienia swój charakter za sprawą nowych inwestycji.

W sylwetkę Zabłocia udanie wkomponowały się budynki Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego oraz zespołu mieszkaniowego Garden Residence, który powstał na terenie o powierzchni ok. 4 ha (same tylko ogrody i tereny zielone mają tu 7 tys. mkw).

Obecności dużych inwestorów rejon ten zawdzięcza zmiany jakie dokonują się w dziedzinie infrastruktury, przede wszystkim komunikacyjnej. To oni finansowali niektóre przedsięwzięcia związane z realizacją nowych rozwiązań drogowych, a także remont stacji Zabłocie.

W poprzemysłową tkankę w udany sposób wprowadzono nowe instytucje wystawiennicze, wykorzystując również historyczne obiekty. I tak w budynkach dawnej fabryki Schindlera miasto otwarło dwie placówki muzealne. Samorzutnie, w pewnym sensie, powstają w tym miejscu kolejne galerie otwierane przez młodych twórców. Na otwarcie w kolejce czeka Dom Literatury, który ma powstać w dawnym Składzie Solnym.

Jako jedni z pierwszych potencjał tego miejsca zauważyli Brytyjczycy, którzy dokonali przebudowy na lofty starego młyna Ziarno z roku 1919. Dzisiaj w centralną część Zabłocia wkomponowywane są nowe obiekty.

Promenada w centrum dzielnicy

Jedną z najnowszych inwestycji jest Pasaż Podgórski, sąsiadujący z obiektem dawnego młyna oraz galerią MOCAK i realizowany przez firmę IMS Budownictwo, która na Zabłociu kupiła duży teren.

W ramach tego przedsięwzięcia i zgodnie z przyjętym planem miejscowym powstać ma szeroka, piesza promenada, która przebiegać będzie pomiędzy ulicami Przemysłową, Ślusarską oraz Romanowicza. Tę część publicznej przestrzeni wypełni zieleń i mała architektura, a także sztuka nowoczesna. Na parterze nowo powstających budynków znajdą się lokale handlowe oraz usługowe.

Zabłocie, z racji sporej rezerwy terenu, należy obecnie do miejsc znajdujących się w centrum zainteresowania deweloperów budujących obiekty biurowe. Najnowszy, rozległy kompleks Orange Park, znajdujący się w pobliżu zielonych biurowców zespołu Enterprise Park, powstaje przy ul. Klimeckiego 1 i składa się z trzech potężnych obiektów biurowych klasy „A” o łącznej powierzchni 30 tys. metrów kwadratowych.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

4 czerwca 1989. Wybory, które zmieniły Polskę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski