Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny chudy rok

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wieliczka. Drogi i parkingi, budowa kanalizacji, strefa przemysłowa. Na te cele gmina wyda najwięcej pieniędzy w przyszłym roku.

W przyszłym roku Wieliczka ma na inwestycje tylko 38,2 mln zł. To jeszcze mniej - o około 3 mln zł - niż w tym roku, kiedy wydatki majątkowe gminy były najskromniejsze od niemal dekady. Dla porównania - w latach 2010-2015 na inwestycje przeznaczono w rejonie wielickim kwoty rzędu 80-90 mln zł.

Budżet gminy na przyszły rok zatwierdzono podczas wczorajszej sesji. Główne liczby wpisane do nowego planu finansowego to ponad 245,8 mln zł po stronie dochodów i 227,4 mln zł wydatków.

Przed uchwaleniem budżetu burzliwej dyskusji nie było, ale kilku radnych wskazywało, że nie wpisano do tego dokumentu istotnych dla lokalnej społeczności inwestycji, m.in. budowy obwodnicy os. Krzyszkowice i remontu drogi Jankówka - Gorzków. - Wiem o tym, że w tym budżecie nie ma wielu zadań, które państwo chcieliście do niego dopisać. Musieliśmy wybierać spośród różnych przedsięwzięć, postawiliśmy na te inwestycje, które są kontynuacją prac z lat ubiegłych - mówił burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

- Ograniczenie wydatków na inwestycje wynika z tego, że fundusze unijne ruszą dopiero w drugiej połowie roku. Najbliższe miesiące to czas podpisywania strategicznych umów (o dotacjach z UE - red.) oraz przygotowań do przedsięwzięć, które będą realizowane w kolejnych latach - dodał burmistrz Wieliczki w rozmowie z „Dziennikiem Polskim”.

W roku przyszłym Wieliczka skupi się na rozpoczęciu kilku kosztownych przedsięwzięć, na które zagwarantowano już gminie unijne pieniądze. To budowa infrastruktury w Wielickiej Strefie Aktywności Gospodarczej w Węgrzcach Wielkich (na rok 2017 zabezpieczono na to 4,8 mln zł) oraz wykonanie stref park&ride w Węgrzcach Wielkich i Kokotowie, a także ścieżek rowerowych (3,4 mln zł). Zarezerwowano także 2,3 mln zł na rozpoczęcie kolejnego etapu budowy kanalizacji.

Wydatki na drogi gminne przekroczą 5,2 mln zł, a dużą część tych pieniędzy pochłonie „schetynówka” (przebudowa miejskich ulic: Czarnochowskiej, Grottgera i Piłsudskiego). Prócz tego zaplanowano remonty prawie 20 traktów w różnych rejonach gminy. Wieliczka przekaże też 2,6 mln zł na prace na drogach wojewódzkich, m.in. budowę chodników przy trasie 964 oraz modernizację skrzyżowania w Lednicy Górnej.

Na wymianę starych palenisk w domach zabezpieczono 2,5 mln zł, a na zagospodarowanie przestrzeni publicznej Brzegi-Kokotów (m.in. budowę tam centrum wypoczynku) - 1,1 mln zł. Natomiast dokończenie budowy sali gimnastycznej przy SP nr 3 pochłonie 1,6 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski