Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny rok bez kładki rowerowej nad rzeką Białuchą. Kluczowa inwestycja utknęła na etapie przygotowań

Jolanta Białek
Jolanta Białek
rzeka Białucha (zdjęcie ilustracyjne)
rzeka Białucha (zdjęcie ilustracyjne) fot. Andrzej Banaś
Rowerzyści jadący przez Kraków wzdłuż Wisły mocno narzekają na brak wygodnej przeprawy w rejonie ujścia rzeki Białuchy. Budowę tam rowerowej kładki miasto zapowiada od lat i choć sami urzędnicy nazywają projektowane przedsięwzięcie - jedną z kluczowych inwestycji rowerowych, wszystko wskazuje na to, że do zapewnienia ciągłości Wiślanej Trasy Rowerowej w tym rejonie droga jest jeszcze bardzo długa.

O postępy w sprawie zapytał niedawno w interpelacji krakowski radny miejski Łukasz Sęk.

„Niestety kładki ciągle nie ma, a w kolejnych odpowiedziach, które otrzymywałem w poprzednich latach na interpelacje w tej kwestii znajdowały się tylko informacje o nowych problemach z realizacją, natomiast brak było konkretów kiedy może do tej realizacji dojść – pisze radny, który pyta także na jakim etapie jest proces przygotowawczy dotyczący budowy kładki, jakie warunki poza finansowaniem są konieczne do jej wybudowania oraz jakie działania zostały podjęte w ciągu ostatnich trzech lat, aby zrealizować przeprawę nad Białuchą.

Z informacji, które uzyskaliśmy w Urzędzie Miasta Krakowa wynika, że wyczekiwana przez rowerzystów kładka – zapowiadana od 2017 roku - to wciąż tylko projekty, bez żadnych konkretów. Jak przekazała nam Patrycja Piekoszewska z Biura Prasowego UMK, działki na których planowana jest rowerowa infrastruktura mają nieuregulowany stan prawny, a dokumentacja dla budowy kładki wymaga aktualizacji. Tym samym – nie można określić terminu realizacji inwestycji.

Z kolei Zarząd Zieleni Miejskiej przedstawił szczegóły problemów "z kładką" w odpowiedzi na interpelację radnego Sęka. Urząd przypomina, że w 2018 projekt koncepcyjny budowy kładki nad Białuchą zyskał pozytywną opinię zespołu zadaniowego ds. audytów rowerowych w Krakowie, a następnie (w 2019 roku) Zarząd Dróg Miasta Krakowa opracował ostateczną koncepcję i program funkcjonalno-użytkowy dla przedsięwzięcia.

„Jednak w związku z nieuregulowanym stanem prawnym nieruchomości usytuowanych w obszarze planowanej inwestycji, zadanie zostało wycofane z dalszej realizacji. Natomiast opracowana koncepcja stanowiła podstawę do podjęcia działań mających na celu uregulowanie stanu prawnego działek w obszarze planowanej inwestycji (…)” - czytamy w odpowiedzi ZZM (który w 2021 roku przejął od ZDMK prowadzenie tego przedsięwzięcia).

Działek przewidzianych pod kładkę jest w sumie 13. Pięć z nich znajduje się na terenie Nowej Huty, a pozostałe w Śródmieściu. Jak wskazuje ZZM, jeden z tych gruntów należy do osoby prywatnej, a inne do gminy miejskiej Kraków oraz województwa małopolskiego.

Natomiast jedna z działek – kluczowa, ta w której granicach płynie Białucha - ma nieuregulowany stan prawny. W związku z tym w 2022 roku na zlecenie Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Krakowa opracowano dla niej dokumentację geodezyjno-prawną, a kolejne procedury (m.in. podział nieruchomości), doprowadziły do wyodrębnienia tu dwóch działek odnośnie których nadal trwają „formalności” regulacyjne.

„Podejmowanie dalszych ewentualnych czynności celem pozyskania działek do zasobu nieruchomości Gminy Miejskiej Kraków, uzależnione jest od wyników postępowań regulacyjnych. Niezależnie od powyższego, opracowana dotychczas koncepcja budowy kładki nad rzeką Białuchą wymaga zaktualizowania oraz uzyskania wszelkich niezbędnych branżowych pozwoleń, uzgodnień, decyzji koniecznych do realizacji robót budowlanych, w tym zwolnień od zakazów obowiązujących na obszarach szczególnego zagrożenia powodziowego oraz pozwolenia wodno-prawnego, a otrzymanie ich będzie możliwe dopiero po zakończeniu prac związanych z uregulowaniem stanu prawnego działek (…)” - informują urzędnicy.

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski