MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolumbia, Egipt, Zimbabwe. Na boiskach w Małopolsce roi się od piłkarzy spoza Unii Europejskiej

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
W KS Olkusz występuje dwóch Kolumbijczyków: Manjarres Arrieta Harry Rodman i Peralta Bermudez Cristian Camilo
W KS Olkusz występuje dwóch Kolumbijczyków: Manjarres Arrieta Harry Rodman i Peralta Bermudez Cristian Camilo Artur Bogacki
Na polskich boiskach gra wielu cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, a wkrótce będzie ich jeszcze więcej, bo w połowie roku wejdą w życie nowe przepisy, dzięki którym będzie można wstawić do składu w drugiej i trzeciej lidze jednocześnie nie jednego, ale dwóch takich piłkarzy. Ten sam trend czeka nas w rozgrywkach regionalnych. Już dziś w Małopolsce kopie piłkę wielu zawodników z Afryki i Ameryki Południowej.

We wrześniu ubiegłego roku zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął uchwałę w sprawie zmiany limitu obcokrajowców spoza UE, ale wejdzie ona w życie dopiero 1 lipca tego roku.

Sztab szkoleniowy ŁKS-u zdecydował nie czekać i w rozegranym 30 marca meczu 26. kolejki przeciwko Polonii Bytom w składzie II-ligowych rezerw łódzkiego klubu jednocześnie znaleźli się 20-letni Irańczyk Yadegar Rostami i pięć lat starszy Japończyk Yuya Kamon. Efekt? Walkower 3:0 i trzy punkty przyznane rywalom ze Śląska.

W rozgrywkach ekstraklasy i Pucharu Polski na szczeblu centralnym jednocześnie na boisku może przebywać dowolna liczba cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, a w rozgrywkach I ligi dwóch. I tak pozostanie.

Od połowy roku zmieni się natomiast zapis dotyczący rozgrywek II i III ligi, a ponadto zostanie uchylony przepis odnoszący się do liczby cudzoziemców spoza UE w rozgrywkach regionalnych, które są organizowane pod egidą wojewódzkich związków piłki nożnej. Będą one mogły we własnym zakresie ustalać dowolne limity dla piłkarzy występujących w danym okręgu.

Obecnie w każdej drużynie w regonie może przebywać na boisku tylko jeden zawodnik spoza UE, ale możliwe są wyjątki. Stosowny artykuł regulujący tę kwestię brzmi następująco:

„W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek zainteresowanego klubu, Wojewódzki Związek Piłki Nożnej prowadzący rozgrywki IV ligi lub niższych klas rozgrywkowych oraz III ligi kobiet i niższych klas rozgrywkowych kobiet, może wyrazić zgodę na równoczesny udział, w każdym meczu mistrzowskim więcej niż 1 zawodnika-cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej z danego klubu”.

Czy to martwy, rzadko stosowany zapis? Wcale nie. Przykłady z Małopolski pokazują, że nawet bardzo małe kluby, rywalizujące na najniższych szczeblach, chętnie sięgają po obcokrajowców, w tym i tych, którzy nie mają paszportów UE. MZPN reguluje to n a swoim podwórku w następujący sposób:

W sezonie 2023/2024 w każdym meczu mistrzowskim lub pucharowym – w rozgrywkach IV ligi i niższych klas oraz Pucharu Polski na szczeblu MZPN – może występować na boisku jeden zawodnik cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej. Dopuszcza się równoczesny udział jednego dodatkowego zawodnika (z kontraktem profesjonalnym) spoza obszaru Unii Europejskiej po regulaminowej opłacie: w IV, V lidze i klasie okręgowej - 2000 zł, w klasie A, B i C - 1000 zł, w IV i V lidze kobiet - 500 zł.

Rozwiązanie jest więc kosztowne, ale nie brak klubów, które są gotowe ponieść takie koszty. Jak czytamy na stronie mzpnkrakow.pl, pierwszym klubem w Małopolsce, który jeszcze przed sezonem 2023/2024 zwrócił się o zgodę na równoczesną grę drugiego obcokrajowca spoza Unii Europejskiej, był Halniak Maków Podhalański (A klasa wadowicka). Dotyczyło to 33-letniego Brazylijczyka Cassio De Almeida Monteiro, który wiosną przeszedł ze Sparty Kazimierza Wielka.

Z kolei ostatnim jak dotychczas klubem, który wystąpił o zgodę do MZPN, jest KS Olkusz (V liga wschodnia), który od 28 marca tego roku może wystawiać równocześnie w składzie dwóch piłkarzy spośród trzech, jacy zostali zatrudnieni. To Ngezimani Perishon Prince z Zimbabwe (kontrakt amatorski) oraz Kolumbijczycy Peralta Bermudez Cristian Camilo i Manjarres Arrieta Harry Rodman (obaj kontrakty profesjonalne).

Manjarres Arrieta Harry Rodman z KS Olkusz w meczu z Wieczystą II Kraków
Manjarres Arrieta Harry Rodman z KS Olkusz w meczu z Wieczystą II Kraków Artur Bogacki

Piłkarze z egzotycznych dla nas części świata korzystają z takiego przywileju także na innych szczeblach rozgrywkowych.

W IV lidze małopolskiej to Egipcjanie Mohamed Helal i Karim Ashour (obaj Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska) oraz Moustafa Hamed i Ziyad Kadous (obaj Poprad Muszyna), a także Białorusini Mikhail Charniauski (Lubań Maniowy) i Andrei Arkhipou (LKS Jawiszowice).

W V lidze zgodę od MZPN na równoczesną grę dwóch zawodników, poza KS Olkusz, otrzymała Pcimianka Pcim (grupa zachodnia), gdy jej zawodnikiem profesjonalnym został Kolumbijczyk Valenzuela Aparicio, Sokół Słopnice (grupa wschodnia), gdy zgłosił Egipcjanina Ziyada Kadousa (po przejściu wiosną z Popradu Muszyna) oraz Podhalanin Biecz (grupa wschodnia), który zatrudnił Nicolasa Gimeneza Cruza z Brazylii.

W klasie okręgowej (Limanowa/Podhale) Babia Góra Lipnica Wielka może wystawiać równocześnie graczy brazylijskich: Nivertona Caetano Da Silvę i Viniciusa Da Silva Saturnino Tobiasa. W Pogoni Kraków (grupa II Kraków) zawodnikiem profesjonalnym jest Munyaradzi Mwakanya z Zimbabwe, w Przeboju Wolbrom (grupa I Kraków) jego rodak Yerson Farid Mosquera Gomez, w Tempie Rzeszotary (grupa III Kraków) Białorusin Alex Kulikou. W Piliczance Pilica (grupa I Kraków) funkcjonuje prawdziwa kolonia Kolumbijczyków, którą tworzą Jhon Marlon Pena Carabali, Juan Pablo Lobo Gutierrez, Camilo Andres Moscarella i – jako amator - Diego Armando Zamora Mina.

„Ponadprogramowych” obcokrajowców z Afryki nie brakuje nawet w A klasie. Płomień Kostrze (grupa III Kraków) ma w składzie Trevora Mcdonalda Motsi i Rekai Tanaka Musiyazviriyo z Zimbabwe, a Strażak Rączna (grupa II Kraków) Nigeryjczyków Emmanuela Chukwuebuka Ojinkeya i Kennetha Chigozie Ukata.

Źródło danych: MZPN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szymon Grabowski: Miejsce Lechii jest w ekstraklasie, Arki również

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski