Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komfort bywa czasem ważniejszy niż rachunki

(JM)
Temperatura jest jednym z częściej wymienianych powodów sprzeczek. Respondenci, którzy mają za sobą kłótnie o temperaturę w domu, uznali to za główny powód sporów.

Sprzeczki o temperaturę były wymieniane nawet częściej niż spory związane z obowiązkami domowymi, pozostawianie włączonych świateł czy walkę o dostęp do komputera lub tabletu.

- Wysoka temperatura podgrzewa nasz organizm. W większych ilościach wydzielana jest adrenalina jak i większa jest aktywność układu nerwowego. Łatwiej też jest o konflikt, większe pobudzenie i zniecierpliwienie dlatego, że jest nam zbyt ciepło - mówi dla newsrm.tv dr Paweł Grzesiowski, pediatra z Centrum Medycyny Zapobiegawczej, komentując najnowszy raport Honeywell Home Heating Habits.

Według ekspertów, nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniach może także prowadzić do infekcji nosa i gardła oraz podrażnień skóry i dróg oddechowych, jak również do obniżenia koncentracji.

Temperatura panująca w domu powinna być dostosowana do stylu życia człowieka, a także do charakteru pomieszczenia, abyśmy mogli się czuć komfortowo. Odpowiednia temperatura powinna być w każdym pomieszczeniu, w zależności od naszych preferencji i rodzaju pomieszczenia. W łazience np. preferowaną temperaturą są 24 stopnie, w salonie około 21 stopni, a w sypialni najlepiej jest ustawić termostat na 17-19 stopni, gdyż sen w zbyt ciepłym otoczeniu może prowadzić do przerw lub zaburzeń.

Raport Honeywell Home Heating Habits, dotyczący nawyków w ogrzewaniu mieszkań, wykazał także, że pomimo powszechnie występujących wysokich kosztów ogrzewania oraz niskiej znajomości najlepszych praktyk w tej dziedzinie, dla większości Polaków (70 procent) komfort rodzinny jest ważniejszy niż niskie rachunki.

Analityków zaskoczyło, jak wielu właścicieli mieszkań i domów nie korzysta z termostatów, szczególnie że spośród tych, którzy to robią, 52 proc. wskazuje możliwość utrzymywania stałej temperatury w domu jako największą zaletę tych urządzeń, a blisko jedna trzecia uważa, że używanie termostatów pomogło im ograniczyć rachunki za ogrzewanie o 21-30 procent.

Co ważne, termostaty można połączyć i skonfigurować je w taki sposób, żeby kontrolowały temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach lub strefach, a nawet zintegrować je z urządzeniami przenośnymi takimi jak smartfony i tablety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski