Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komfort i bezpieczeństwo

Redakcja
Buciki muszą pozwalać na prawidłowy rozwój stóp dziecka Fot. Ingimage
Buciki muszą pozwalać na prawidłowy rozwój stóp dziecka Fot. Ingimage
Dlaczego wybór obuwia dla dziecka jest tak ważny? Pomijając kwestie związane z komfortem i dobrym samopoczuciem, stopa małego dziecka jest bardzo delikatna i szczególnie podatna na wpływy różnych szkodliwych czynników, m.in. nieprawidłowego obuwia. Im młodsze dziecko, tym oddziaływanie obuwia jest silniejsze, a jeśli jest ono źle dopasowane, może stać się przyczyną zniekształceń i dolegliwości stóp w późniejszym dorosłym życiu. Buty dla kilkulatka

Buciki muszą pozwalać na prawidłowy rozwój stóp dziecka Fot. Ingimage

BUCIKI DLA NAJMŁODSZYCH. Im mniejsze dziecko, tym oddziaływanie obuwia jest silniejsze, a jeśli jest ono źle dopasowane, może stać się przyczyną zniekształceń stóp w dorosłym życiu

Na co należy więc zwracać uwagę kupując buty dla kilkulatka? Katarzyna Gałązka, główny projektant z firmy "Bartek" specjalizującej się w produkcji obuwia dziecięcego odpowiada, że ważna jest przede wszystkim wygoda oraz to, by buciki pozwalały na prawidłowy rozwój stopy.

- But powinien być miękki i elastyczny, spody muszą łatwo się zginać w miejscu, w którym zaczynają się paluszki dziecka. Sztywne spody wymuszają nienaturalny chód - dziecko stawia nóżki jak kaczka - mówi Katarzyna Gałązka. - Ponadto buciki dla małego dziecka powinny mieć cholewkę sięgającą nieco ponad kostkę, z usztywnioną piętą, która będzie wspomagać prawidłowe ustawienie stopy i zapobiegnie także zniekształcaniu się buta.

Cechą charakterystyczną stóp dziecięcych są wachlarzowato ułożone palce. Dlatego buty powinny mieć szeroki i wysoki czubek, co zapewni swobodne poruszanie paluszkami. Ważny jest również rodzaj materiału, z jakiego wykonane są buciki. Należy wybierać materiały naturalne, które pochłaniają pot i zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza.

Dobór rozmiaru

- Pierwsza i najwazniejsza sprawa to wybór odpowiedniego rozmiaru - podkreśla Katarzyna Gałązka. - Stopy dziecięce rosną bardzo szybko, dlatego nawet co trzy miesiące warto sprawdzać, czy obuwie nie jest za małe.

Kiedy już zdecydujemy się na zakupy, buciki najlepiej zmierzyć na stopę dziecka, wtedy odpowiednio dopasujemy nie tylko długość, ale również tęgość modelu. Nie będzie to, niestety, możliwe, gdy będziemy dobierali model za pomocą np. patyczka. Prawidłowo dobrany but powinien być dłuższy od stopy o 6-10 milimetrów w zależności od kształtu czubka oraz ze względu na przesuwanie się stopy w bucie w czasie chodzenia i szybki wzrost długości stopy. Buciki mierzymy zawsze na stojąco.

Przy wyborze zwróćmy uwagę, czy buty łatwo i wygodnie się zakłada i zapina. Zapięcie powinno umożliwiać dobre dopasowanie bucików do stopy malucha. Sposób zakładania powinien być wygodny również ze względu na rodziców, w końcu to oni najczęściej zakładają dziecku buciki. Tu najlepiej sprawdzają się zapięcia na rzepy, sięgające daleko w kierunku czubka buta.

Kolejną sprawą jest bezpieczeństwo. Buty powinny posiadać antypoślizgową podeszwę, a wskazane jest także, aby były wyposażone w elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność dziecka na drodze po zmierzchu, nawet z odległości do 200 metrów.

Czy buciki powinny mieć wkładkę ortopedyczną? O ile lekarz tego nie zaleci, zdecydowanie powinniśmy unikać takich wkładek. Dzieci do 3. roku życia mają pozorne płaskostopie, ponieważ sklepienie stopy wypełnia podściółka tłuszczowa, która wraz z rozwojem stopy znika. Warto natomiast stosować specjalne wkładki antygrzybiczne, z naturalnych materiałów, które dodatkowo absorbują wilgoć, przez co ograniczają namnażanie się drobnoustrojów i zachowują stopę suchą.

Dorota Dejmek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski