Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kominy Wawelu już nie będą zagrożeniem [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Ruszył wyczekiwany remont
Ruszył wyczekiwany remont FOT. ANNA KACZMARZ
Zabytki. Sześć kominów na wschodnim skrzydle Zamku Królewskiego na Wawelu przechodzi remont. Były w bardzo złym stanie technicznym i zagrażały bezpieczeństwu: odpadały z nich fragmenty tynku i kamiennych elementów.

Kominy mają około 100 lat, pochodzą z czasu remontu dachów w ramach odnowy zamku na początku XX wieku. To ich pierwsza poważna naprawa, wcześniej tylko w latach 90. przeprowadzono przy nich drobne prace.

– W najgorszym stanie były właśnie kominy we wschodnim skrzydle zamku. Niebawem będzie też ogłaszany przetarg na remont pozostałych ośmiu kominów: w północnym i zachodnim skrzydle – informuje prof. Marcin Fabiański, wicedyrektor ds. konserwatorsko-technicznych Zamku Królewskiego na Wawelu.

Przypomina, że remont miał być przeprowadzony już w zeszłym roku, ale wtedy nie zgłosili się chętni do przetargu, i to ponawianego. – Gdyby w tym roku remont także nie ruszył, może musielibyśmy ogrodzić część dziedzińca arkadowego, bo już stały się tak niebezpieczne – mówi dyr. Fabiański.

Obecnie prowadzony remont sześciu kominów kosztuje ponad 340 tys. zł. Planuje się, że naprawa wszystkich będzie ukończona w lecie.

Dobra kondycja wawelskich kominów to jeden z warunków udostępnienia turystom nowej atrakcji: ogrodów królewskich przed wschodnią elewacją pałacu. Przywracane u stóp zamku, zawierają elementy charakterystyczne dla ogrodów renesansowych. Są tam kwiaty, zioła, winorośl, posadzono drzewa przypominające o dawnym sadzie, ustawiono dwie altany.

Na ukończeniu jest zagospodarowanie ogrodów na dolnym tarasie. Przyszli odwiedzający będą mogli stąd przejść po schodach na górny taras odtwarzany już kilka lat temu. Zgodnie z ustaleniami badaczy stoją tu w rzędach drewniane skrzynie – wyniesione grzędy z roślinami ozdobnymi i ziołami, wokół nich jest ceglany bruk.

Turystów planowano zapraszać do ogrodów po wakacjach tego roku, o ile kominy już nie będą groziły tym, że coś z nich spadnie odwiedzającym na głowę. – Ale okazuje się, że wielu zabiegów konserwatorskich wymaga jeszcze górny taras: oddzielające go od dolnego ceglane mury oraz kamienne schody – mówi teraz dyr. Fabiański.

Niestety, po zaledwie paru latach od remontu, łuszczą się tu cegły, na interwencję konserwatorów czeka też okładzina schodów z piaskowca. Nie wiadomo, czy uda się ze wszystkim zdążyć w lecie. Dyrekcja Wawelu zapowiada więc, że być może jesienią wstępnie pokaże ogrody, ale udostępni je w pełnej krasie dopiero na wiosnę 2015 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski