Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja kilka razy liczyła głosy

Agnieszka Maj
Robert Jurga, przewodniczący MKW kilkakrotnie zmieniał terminy ogłoszenia wyników do Rady Miasta
Robert Jurga, przewodniczący MKW kilkakrotnie zmieniał terminy ogłoszenia wyników do Rady Miasta Andrzej Banaś
Kontrowersje. Kandydaci na radnych nie czekali na oficjalne dane i sami zliczali swoje głosy, jeżdżąc po obwodowych komisjach

Miejska Komisja Wyborcza do późnego wieczora usiłowała podsumować wybory do Rady Miasta. Kilkakrotnie były zmieniane terminy ogłoszenia list osób, które dostały się do krakowskiego samorządu. Kiedy wszystko już zostało policzone, okazało się, że system komputerowy zamiast nazwisk radnych wydrukował tajemnicze znaczki.

I znów trzeba było czekać na to, aż program zacznie poprawnie działać. Do czasu zamknięcia gazety jednak oficjalnych wyników nie poznaliśmy.

Przez ostatnich kilka dni pracownicy Miejskiej Komisji Wyborczej wykonywali mrówczą pracę. Po kilka razy wpisywali do komputera te same wyniki, porównywali liczby z arkuszy kalkulacyjnych z tymi, jakie pojawiły się w systemie komputerowym Państwowej Komisji Wyborczej. Wyłapywali błędy, a o ich usunięcie musieli prosić informatyków z oddziału Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie.

Tymczasem kandydaci na radnych, nie czekając na ogłoszenie wyników przez MKW, sami próbowali ustalić, kto się dostał do Rady Miasta. Krążyły plotki o wyniesieniu przez działaczy obu partii wstępnego protokołu, na którym podane były wyniki.

Kandydaci na radnych jeździli także po komisjach i zliczali głosy.

A oto nieoficjalna lista do Rady Miasta:
* Okręg 1 (Dzielnice I Stare Miasto, VI Bronowice oraz VII Zwierzyniec). PiS: Wojciech Kolarski, Małgorzata Popławska, PO: Andrzej Hawranek, Aleksander Miszalski, Anna Szybist
* Okręg 2 (Dzielnice II Grzegórzki i III Prądnik Czerwony) PiS: Arkady Rzegocki, Adam Kalita,
PO: Dominik Jaśkowiec, Małgorzata Jantos, KWW J. Majchrowskiego: Jerzy Friediger
* Okręg 3 (Dzielnice IV Prądnik Biały oraz V Krowodrza), PiS: Bolesław Kosior, Agata Tatara, PO: Grzegorz Stawowy, Jakub Kosek, Teodozja Maliszewska, KWW
J. Majchrowskiego: Anna Prokop-Staszecka
* Okręg 4 (Dzielnice VIII Dębniki, X Swoszowice oraz XI Podgórze Duchackie)
PiS: Marek Lasota, Ryszard Kapuściński, Mirosław Gilarski, Józef Jałocha
PO: Marta Patena, Jerzy Popiel, Bogusław Kośmider,
KWW J. Majchrowskiego: Jacek Majchrowski
* Okręg 5 (Dzielnice IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, XII Prokocim-Bieżanów oraz XIII Podgórze), PiS: Krzysztof Durek, Aleksandra Chrabąszcz, Mariusz Kękuś, PO: Wojciech Wojtowicz, Grażyna Fijałkowska, Katarzyna Pabian, KWW J. Majchrowskiego: Tadeusz Trzmiel
* Okręg 6 (Dzielnice XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVII Wzgórza Krzesławickie), PiS: Józef Pilch, Barbara Nowak, Michał Drewnicki, PO: Stanisław Zięba, Wojciech Krzysztonek, KWW J. Majchrowskiego: Kazimierz Chrzanowski
a Okręg 7 (Dzielnice XVI Bieńczyce oraz XVIII Nowa Huta) PiS: Włodzimierz Pietrus, Jan Franczyk, Edward Porębski, PO: Tomasz Urynowicz, Teresa Kwiatkowska, KWW J. Majchrowskiego: Sławomir Pietrzyk

Liczenie do skutku, błędy i praca w nocy
Rozmowa z sędzią Robertem Jurgą, przewodniczącym Miejskiej Komisji Wyborczej
- Nie boi się Pan, że po tych wyborach pojawi się rekordowa liczba protestów? Z powodu bałaganu przy liczeniu głosów mieszkańcy mogą wątpić w wiarygodność wyników.

- Po każdych wyborach zawsze pojawiają się próby podważania ich wyników. To naturalny element demokracji i jesteśmy do tego przyzwyczajeni.

- Ile danych musieliście Państwo wprowadzić do komputera ręcznie?

- Mamy do wpisania protokoły z 487 komisji obwodowych. W każdej z nich trzeba było wpisać do komputera dwa protokoły dotyczące wyborów do Rady Miasta i do sejmiku wojewódzkiego. Z protokołami na prezydenta Krakowa nie było aż takich problemów. W sumie więc około tysiąca dokumentów musieliśmy wpisywać ręcznie do arkusza kalkulacyjnego. W dodatku robiliśmy to dwa razy, żeby wyeliminować możliwość powstania błędu.

- Czy Pan jako przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej spotyka się z agresją mieszkańców, którzy uważają, że to, co dzieje się w Państwowej Komisji Wyborczej to skandal?
- Nie, nie spotkałem się z takimi przypadkami. Spokojnie pracują także członkowie Miejskiej Komisji Wyborczej.

- Gdyby system prawidłowo działał, to kiedy powinny zostać podane wyniki samorządowych wyborów w Krakowie?

- W poniedziałek. Cztery lata temu ogłosiliśmy je na drugi dzień po wyborach, około godz. 14. W drugiej turze wyniki podaliśmy następnego dnia rano.

- Dlaczego najpierw poznaliśmy wyniki wyborów na prezydenta miasta, a długo trzeba czekać na wyniki do Rady Miasta?

- Liczenie głosów oddanych na prezydenta Krakowa było znacznie łatwiejsze, ponieważ kandydatów było tylko ośmiu, znacznie mniej niż do Rady Miasta.

- Na czym polegają problemy z systemem komputerowym?

- Pojawiają się w nim błędy. Na przykład takie, że w jednej obwodowej komisji do urny wrzuconych zostało 100 kart, a wyjęto z niej ok. 120. Od poniedziałku musimy ręcznie wpisywać do systemu dane, podczas gdy powinniśmy je wprowadzić z danych komputerowych, które dostaliśmy z każdej komisji obwodowej.

- Jaka jest gwarancja, że nie będzie pomyłek, skoro robicie to Państwo od poniedziałku, także w nocy?

- Mamy system dyżurów, nie jest tak, że pracujemy po 24 godziny na dobę. Poza tym, aby uniknąć pomyłek, każdy prokokół jest wprowadzany do arkusza excelowskiego niezależnie przez dwie osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski