Komisja w muzeum

RYT
SAMORZĄD. Komisja Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu, działająca przy Radzie Powiatu w Oświęcimiu, odbyła posiedzenie wyjazdowe w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

W trakcie spotkania z dyrekcją placówki zapoznała się z aktualną sytuacją, związaną z wysoką frekwencją zwiedzających, budżetem muzeum, planami dotyczącymi przebudowy terenu po byłej bazie PKS, adaptacją gmachu dawnego teatru na potrzeby centrum edukacyjnego a także stworzenia od podstaw nowej wystawy na terenie muzeum.

W posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu wzięli udział, obok jej członków również zaproszone osoby, a wśród nich dyrektor PMA-B w Oświęcimiu Piotr M.A. Cywiński, jego zastępca Rafał Pióro oraz przewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu Andrzej Kacorzyk.

Z aktualnymi informacjami na temat działalności muzeum zapoznał radnych powiatowych dyrektor Piotr M.A. Cywiński, który swą wypowiedź wzbogacił prezentacją multimedialną.

W 2009 roku padł rekord we frekwencji zwiedzających, których było w muzeum aż 1,3 mln osób. Ta tendencja, co potwierdził dyrektor Cywiński jest stała i może mieć w przyszłości charakter wzrostowy. Jeszcze kilka lat temu zwiedzających było trzy razy mniej. Warto podkreślić, że istnieje olbrzymia dysproporcja w tym względzie pomiędzy Muzeum Auschwitz a innymi miejscami pamięci o zagładzie, znajdującymi się na terenie dawnych obozów śmierci, które nielicznie osiągają frekwencję na poziomie ok. 400 tys. zwiedzających rocznie.

- Frekwencja ruszyła i to cieszy, ponieważ rodzi się refleksja i z tego miejsca płynie przekaz o tragedii II wojny światowej. Przy czym to się nie przekłada na wpływy finansowe, bowiem nie ma tu biletów wstępu. Wzrost frekwencji oznacza także wzrost kosztów. Można sobie wyobrazić jak 1,3 mln osób przejdzie przez jeden korytarz. Kosztów jest wiele. Tak duża frekwencja oznacza okresy przepełnienia. W efekcie dalszy wzrost frekwencji, czyli dojście do poziomu 1,6 czy 1,7 mln odwiedzających będzie oznaczał konieczność kompletnej reorganizacji. Stąd koncepcja pozyskania zabudowań po PKS-ie. Tam, gdzie teraz przyjmujemy zwiedzających będzie się mieściła wystawa wstępna. W związku z tym te usługi łącznie z przydzielaniem przewodników, należy przenieść właśnie na teren dawnej bazy PKS. Problemy związane z tym terenem miejmy nadzieję się rozwiążą - zaznaczył dyrektor Piotr M.A. Cywiński.

Szef muzeum omówił także zagadnienie związane z budżetem tego ważnego miejsca pamięci o zbrodni i holokauście. Istnieje wyraźny wzrost środ ków, które wypracowuje muzeum w stosunku do tego, co otrzymuje z ministerstwa.

- Nasze potrzeby w stosunku do tego, co otrzymujemy od państwa są trzykrotnie większe. Gros środków finansowych muzeum pozyskuje dzięki opłatom za parking, sprzedaży książek oraz działalności przewodnickiej. Dodatkowe środki pochodzą z Unii Europejskiej - akcentował dyrektor Cywiński.

Drugi wielki projekt mówi o zagospodarowaniu gmachu starego teatru w pobliżu żwirowiska. Został opracowany projekt wykonawczy przebudowy i adaptacji pomieszczeń dla potrzeb edukacyjnych. Prace powinny ruszyć pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.
Dyrektor przedstawił także temat stworzenia nowej wystawy w muzeum. Został już stworzony jej scenariusz koncepcyjny. Nowa wystawa będzie nadal ekspozycją historyczną, narracyjną, ale wzbogaconą o dodatkowe elementy.

Podczas posiedzenia radni zadawali pytania m.in. o zachowanie innych miejsc, obiektów np. ziemniaczarek, związanych z KL Auschwitz-Birkeanu, ale znajdujących się poza terenem muzeum czy strefy.

Już na zakończenie radni zaakceptowali projekt uchwały, dotyczący dofinansowania przebudowy mostu Bronisław na Wiśle, który łączy powiat oświęcimski z pszczyńskim oraz gminy Miedźna i wiejską Oświęcim.

(RYT)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie