MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Multimedialna Kaplica Sykstyńska ze swoimi skarbami od 24 maja we Włoskim Zakątku przy ulicy Śniadeckich w Krakowie

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Multimedialna Kaplica Sykstyńska
Multimedialna Kaplica Sykstyńska Materiały prasowe
Od piątku 24 maja można będzie zwiedzać w Krakowie Multimedialną Kaplicę Sykstyńską. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii zobaczymy z bliska skarby Watykanu. Specjalnie pod to przedsięwzięcie zorganizowany zostanie Włoski Zakątek przy ul. Śniadeckich.

Muzea Watykańskie, znane na całym świecie jako jedne z najbardziej znaczących skarbów kulturowych, to miejsce, gdzie sztuka sakralna spotyka się z historią i nauką. Od wieków zadziwia każdego, kto przekroczy ich próg, bez względu na to jakiej religii jest wyznawcą i w jakiej epoce tam przybył. Skarby te nie tracą na znaczeniu i opierają się modzie czy nawet trendom dynamicznej cyfrowej cywilizacji, w jakiej nam dziś przyszło żyć.

Choć Muzea Watykańskie powstały w XV wieku, a ich historia splata się z dziejami samego Watykanu, każdy kto trafia do Rzymu w mniejszym lub większym stopniu jest ich ciekaw i gotów jest stanąć w kolejce, by je zobaczyć.

Kolekcja Muzeów Watykańskich stale rosła przez wieki, obejmując dzieła sztuki z różnych epok i kultur. Rosła głównie dzięki darom wiernych i dziedziczeniu dzieł sztuki. Dziś zbiory Muzeów są jednymi z najważniejszych na świecie, zawierając tysiące dzieł sztuki, w tym arcydzieła takie jak freski włoskich artystów XV i XVI wiecznych, a także rzeźby, obrazy, rękopisy, antyki i wiele, wiele innych.

Wśród tych skarbów, bez wątpienia najbardziej znane mieszczą się w Kaplicy Sykstyńskiej. To tutaj znajdują się freski Michała Anioła, takie jak te najsłynniejsze, czyli Sąd Ostateczny i Stworzenie Adama. Te monumentalne dzieła sztuki przyciągają co roku miliony turystów, pragnących zobaczyć je na własne oczy. Jak z dumą twierdzą przedstawiciele Muzeów, bywają dni kiedy aż 25.000 osób przybywa obejrzeć te „cuda” i chwile, gdy na raz nawet 2000 osób wchodzi do mierzącej łącznie 539,16 metrów kwadratowych Kaplicy. Co daje nam na każdego zwiedzającego raptem 0,269 m kwadratowego komfortu przestrzeni.

Poznanie skarbów historii sztuki sakralnej w takich warunkach, nie jest ani łatwe ani satysfakcjonujące. Wraz ze zmieniającym się światem, rozpędzoną kulturą obrazu cyfrowego, Muzea Watykańskie musiały ostatecznie opuścić mury Watykanu.

W listopadzie zeszłego roku nad Wisłą stanęła multimedialna replika Kaplicy Sykstyńskiej. Podana w tej formie ma za zadanie przybliżyć skarby Watykanu ludziom w zupełnie nowy sposób. W sposób nowoczesny i bardziej przystępny. Multimedialna Kaplica Sykstyńska to projekt, który przenosi doświadczenie związane z tą niezwykłą przestrzenią do Polski i następnie na cały świat.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest polska oficyna wydawnicza Manuscriptum, która dzięki współpracy z Muzeami Watykańskimi oraz włoskim wydawnictwem Scripta Maneant, stworzyła coś czego nikt się nie spodziewał i w co mało kto wierzył – innowacyjną, multimedialną kaplicę, która pozwoli zwiedzającym na odkrycie skarbów Kaplicy Sykstyńskiej w sposób w jaki dziś poznajemy świat – cyfrowy, immersyjny. Jak przystało na aktualną Rozszerzoną Rzeczywistość (Augmented Reality).

Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii multimedialnych, możliwe jest „przeżycie” Kaplicy Sykstyńskiej z bliska, dojrzenie najdrobniejszych szczegółów niewidocznych w prawdziwej Kaplicy i – co jest wielką wartością – bez konieczności zwiedzania jej w tłumie czy podróżowania do Rzymu.

Warszawska odsłona multimedialnej Kaplicy miała miejsce pod koniec ubiegłego roku. Kolejne otwarcie organizatorzy szykują w Krakowie, gdzie we współpracy z miastem Kraków, pod honorowym patronatem Włoskiego Instytutu Kultury oraz Włoskiej Izby Handlowej zorganizowany zostanie pod to przedsięwzięcie Włoski Zakątek w centrum Krakowa, przy ul. Śniadeckich. Wystawa będzie dostępna do zwiedzania od 24 maja.

Muzea Watykańskie są skarbnicą dziedzictwa kulturowego, które przekracza granice czasu i przestrzeni. Ich znaczenie dla sztuki, historii i religii jest nieocenione, a Kaplica Sykstyńska jest niezaprzeczalnym klejnotem w koronie tych Muzeów. Multimedialna Kaplica Sykstyńska w Polsce to z kolei krok milowy w przekazywaniu tego dziedzictwa kolejnym pokoleniom, otwierając nowe możliwości doświadczenia i zrozumienia sztuki dla szerokiej publiczności.

Wielka akcja Lasów Państwowych : #sadzimMY

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Multimedialna Kaplica Sykstyńska ze swoimi skarbami od 24 maja we Włoskim Zakątku przy ulicy Śniadeckich w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski