Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komu prezydent powierzy misję utworzenia rządu? Ruszają powyborcze konsultacje w Pałacu Prezydenckim

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Kogo prezydent Andrzej Duda desygnuje na premiera?
Kogo prezydent Andrzej Duda desygnuje na premiera? Adam Jankowski/ Polska Press
Od spotkania z politykami Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęły się we wtorek konsultacje w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami komitetów wyborczych. Także na dziś zaplanowane jest też spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z reprezentantem Koalicji Obywatelskiej.

Na wtorek i środę - na zaproszenie głowy państwa - w Pałacu Prezydenckim zapowiedzano konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w nowym Sejmie. Spotkania odbywają się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach.

Konsultacje w Pałacu Prezydenckim. We wtorek prezydent spotka się z przedstawicielami PiS i KO

Jako, że najwięcej głosów wyborców zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, to z przedstawicielami tego ugrupowania Andrzej Duda spotka się jako pierwszymi. Rozmowy rozpoczęły się w południe.

PiS na spotkaniu z prezydentem reprezentują: premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek. Kandydatem PiS na premiera jest Mateusz Morawiecki.

O godz. 14.00 mają z kolei ruszyć konsultacje z KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni. Przedstawicielem KO na spotkaniu z prezydentem będzie szef PO Donald Tusk.

Prezydent - jak zapowiedział - będzie pytał polityków o ich pomysły na inwestycje, gospodarkę, energetykę oraz obronność, o potencjalnych kandydatów na premiera oraz, czy ich zdaniem, dysponują większością, która pozwalałaby im na przeforsowanie swojego kandydata na szefa rządu.

Dziś przed rozpoczęciem konsultacji z prezydentem liderzy KO, Trzeciej Drogi oraz Lewicy wydali wspólne oświadczenie. - Potwierdziliśmy gotowość współpracy i tworzenia wspólnej większości w nowym parlamencie – ogłosił Donald Tusk, na wspólnej konferencji z liderami Trzeciej Drogi oraz Lewicy. To on ma być kandydatem na premiera.

Druga tura rozmów

Spotkania z prezydentem będą kontynuowane w środę. Tego dnia Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami KKW Trzecia Droga Polskie Stronnictwo Ludowe – Polska 2050 Szymona Hołowni (godz. 11.00), KW Nowa Lewica (godz. 13.00) i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (godz. 15.00).

Z ramienia Trzeciej Drogi na spotkanie z prezydentem pójdą: prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Lewicę reprezentować będą współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty i szef klubu Krzysztof Gawkowski. Z kolei współprzewodniczący Konfederacji Krzysztof Bosak zapowiedział, że jego ugrupowanie wystawi na spotkanie u prezydenta szerszą reprezentację; pojawią się liderzy Konfederacji Korony Polskiej i Nowej Nadziei.

Komu prezydent powierzy misję tworzenia rządu? "To nie wyścig"

Według Prawa i Sprawiedliwości, naturalnym kandydatem na premiera jest - jako reprezentant zwycięskiego ugrupowania - Mateusz Morawiecki i to właśnie jemu prezydent powinien powierzyć misję utworzenia rządu.

Z kolei opozycja uważa, że to jej przedstawiciel powinien być wskazany przez Andrzeja Dudę, ponieważ to ona dysponuje większością w parlamencie.

Prezydencki minister Marcin Przydacz podkreślił w poniedziałkowej rozmowie na antenie TV Republika, że "desygnowanie premiera to nie jest jakiś wyścig". – Rząd działa, rząd funkcjonuje, premier (Mateusz) Morawiecki realizuje politykę. Oczywiście, jest nowe rozdanie, nowy Sejm i ten nowy Sejm da wotum zaufania nowemu premierowi. Czy to się odbędzie w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym, w drugim, czy w trzecim, to rzeczywistość pokaże – zaznaczył minister.

– Rozumiem, że politycy opozycji, jakoś tak bardzo nienaturalnie, są już spragnieni by zasiąść, przejąć władzę, ale jest jeszcze konstytucja, którą trzeba przestrzegać. Nawołuję też polityków opozycji, by konstytucji przestrzegali, wszak powoływali się na jej zapisy przez ostatnie osiem lat bardzo intensywnie. Nie chce mi się wierzyć, że robili to czysto koniunkturalnie, zupełnie bez przywiązania literalnego do jej przepisów – podkreślił.

Trzy kroki wyłonienia rządu

Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera, biorąc pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli ta próba zakończyłaby się niepowodzeniem, inicjatywę przejmuje Sejm. Wówczas premier i rząd potrzebują bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gdyby posłom nie udało się powołać rządu, inicjatywa wraca do prezydenta, a do wotum zaufania potrzebna jest zwykła większość.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 16 lat

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Komu prezydent powierzy misję utworzenia rządu? Ruszają powyborcze konsultacje w Pałacu Prezydenckim - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski