MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024 w Krakowie. Wielka radość w sztabie Aleksandra Miszalskiego. Ale nic nie jest jeszcze pewne. „Czekamy na oficjalne wyniki”

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wieczór wyborczy w sztabie Aleksandra Miszalskiego
Wieczór wyborczy w sztabie Aleksandra Miszalskiego Andrzej Banaś
Ogromne emocje na wieczorze wyborczym Aleksandra Miszalskiego. Wyniki exit poll, według których kandydat Koalicji Obywatelskiej z 51,1 proc. poparcia wygrywa w II turze wybory na prezydenta Krakowa powitano wielkimi brawami i gremialnym skandowaniem „Olek! Olek!" - Przyjmuję ten wynik z ogromną wdzięcznością dla krakowian i krakowianek, ale też z pokorą, bo na razie to jest sondaż. Dziękuję wszystkim którzy w II turze poszli do wyborów i oddali na mnie głos - mówił tuż po ogłoszeniu nieoficjalnych wyników Aleksander Miszalski. Jego kontrkandydat Łukasz Gibała zdobył według sondaży tylko kilka punktów procentowych mniej, bo 48,9 proc. poparcia.

Wybory 2024 w Krakowie. Sztab Aleksandra Miszalskiego

Aleksander Miszalski oczekiwał na wynik głosowania w II turze wyborów prezydenta Krakowa w Białej Galerii w Nowohuckim Centrum Kultury. Na jego wieczór wyborczy przybyły wręcz tłumy, ogromna sala w NCK była wypełniona do ostatniego miejsca. Było 300-400 osób, w tym wiele znanych postaci, m.in.: Szczęsny Filipiak, szef Platformy Obywatelskiej w Krakowie, wicewojewoda małopolski i współprzewodniczący Nowej Lewicy w Małopolsce Ryszard Śmiałek, Jerzy Meysztowicz, Bogdan Klich, Jerzy Federowicz, Katarzyna Matusik-Lipiec, a także radni miejscy Krakowa i województwa małopolskiego wybrani z list Koalicji Obywatelskiej na kadencję 2024-2029.

- Dziękuję nie tylko za głosy, ale również za te dwa miesiące kampanii, codziennych rozmów, a także za krytykę. Codziennie dawaliście mi energię i zapał do pracy. Deklaruję, że to wszystko co obiecałem w kampanii zostanie zrealizowane. A teraz zadanie od poniedziałku to – by Kraków był uśmiechnięty. By był miastem dialogu, miastem w którym się nie kłócimy. Będziemy musieli, bo na nas oczywiście spoczywa ten obowiązek, zakopać te podziały. Bardzo państwa o to proszę, bo Kraków musi być miastem dla wszystkich. A ja taki Kraków wszystkim gwarantuję – mówił Aleksander Miszalski po ogłoszeniu wyników sondaży.

Podziękował też rodzinie, współpracownikom, środowiskom, które go wsparły (od KO, poprzez Trzecią Drogę i PSL, po środowiska kulturalne i artystyczne), wolontariuszom. - Tego wyniku, by nie było bez was. To nasza wspólna dobra robota, wspólny sukces – zaznaczył.

- Patrząc na ostatnie 20 lat w historii Krakowa, to ten wynik jest ogromnym sukcesem Platformy Obywatelskiej. O tym, że możemy mieć swego kandydata na prezydenta Krakowa pomyśleliśmy jakieś 2,5 roku temu i od tego czasu ciężko pracowaliśmy na ten sukces. Dziękuje, że uwierzyliście że jest to możliwy. Bo najpierw musi być wiara, by była wygrana - dodał Szczęsny Filipiak, szef Platformy Obywatelskiej w Krakowie.

Aleksander Miszalski (ur. 1980 r.) jest magistrem trzech kierunków: ekonomii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym, turystyki i rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego, socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2024 uzyskał stopień doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Zawodowo – przedsiębiorca działający w branży turystycznej. Do Platformy Obywatelskiej należy od 2009 roku, obecnie jest przewodniczącym regionalnych struktury partii. Radny miejski Krakowa w kadencji 2014-2018, wybrany do samorządu tego szczebla ponownie w 2018 roku. W 2019 roku uzyskał mandat poselski, zdobył blisko 16 tys. głosów. Jesienią 2023 roku został ponownie wybrany do Sejmu, uzyskując poparcie na poziomie 30 tys. głosów.

Decyzja o tym, że Aleksander Miszalski będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Krakowa zapadła w listopadzie 2023 roku. Przedstawiciel KO wygrał zdecydowanie pierwszą turę wyborów (7 kwietnia 2024)) uzyskując 37,21 proc. poparcia.

Kto prezydentem Krakowa - decydujące starcie

Wyniki exit poll w wyborach na prezydenta Krakowa

  1. 51.10%
  2. 48.90%

Źródło: TVP, TVN, POLSAT

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski