Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koniec z zawiłościami formalnymi!Ci operatorzy będą pomagać w sprawniejszej wymianie kopciuchów. Mieszkańcy Małopolski nic za to nie zapłacą

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Koniec z zawiłościami formalnymi! Te firmy za darmo będą pomagały mieszkańcom małopolski w sprawniejszej wymianie kopciuchów
Koniec z zawiłościami formalnymi! Te firmy za darmo będą pomagały mieszkańcom małopolski w sprawniejszej wymianie kopciuchów Aleksandra Łabędź
NDE Sp. z o.o., Stowarzyszenie EkoMonterzy, EnergiaPlus Sp. z o.o., Stargel Sp. z o.o. oraz Fundacja Pozytywni CO2 - to grupa operatorów programu "Czyste Powietrze" w Małopolsce, która 22 listopada br. podpisała umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ich zadaniem będzie szukanie potencjalnych beneficjentów programu, a także późniejsze kompleksowe wsparcie ich w przejściu procesu wymiany kopciuchów i termomodernizacji budynków. Operatorzy legitymujący się specjalnymi identyfikatorami programu "Czyste Powietrze" będą obsługiwali 5 regionów Małopolski.

Małopolski pilotaż

- Inicjatywa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Małopolsce - polegająca na współpracy z tzw. operatorami, czyli rzetelnymi doradcami, którzy bezpłatnie pomogą w zaplanowaniu, realizacji i rozliczeniu inwestycji potencjalnym beneficjentom podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania w programie "Czyste Powietrze" - ma wzmocnić dotychczasowe działania i jeszcze bardziej przyspieszyć tempo realizowanych termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Testujemy takie rozwiązania w różnych modelach organizacyjnych w 3. województwach - mówi Paweł Mirowski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu "Czyste Powietrze" i efektywności energetycznej budynków oraz wiceprezes NFOŚiGW.

Małopolski pilotaż oparty jest na współpracy w tym zakresie zarówno z podmiotami wyłonionymi przez NFOŚiGW w konkursie, jak i gminami, które również podjęły się roli operatora. W Małopolsce do tej pory 22 gminy podpisały takie porozumienie z WFOŚiGW w Krakowie.

Pozostałe 2. pilotaże realizowane są w województwach: świętokrzyskim (red. dotychczas podpisało 28 gmin) oraz warmińsko-mazurskim (red. 3 podmioty, które jeszcze w tym miesiącu zostaną wyłonione w konkursie).

Łączny budżet na działania operatorów, czyli zarówno gmin i podmiotów w 3. pilotażach to ok. 20 mln zł.

- Każda forma wsparcia mieszkańców w procesie wymiany starych urządzeń grzewczych jest niezwykle cenna. Małopolska testuje nowy model współpracy między urzędami, mieszkańcami, a przedsiębiorcami. Wspólnie zależy nam na poprawie jakości powietrza, ale wiemy, że dla wielu mieszkańców zawiłości proceduralne stanowią pewną przeszkodę w staraniu się o dotacje. Dziś przychodzimy z kolejnym rozwiązaniem. Angażujemy firmy, które sprawnie i bezpłatnie przeprowadzą mieszkańca przez cały proces ocieplenia budynku, czy wymiany pieca. Pomogą pozyskać i rozliczać dotację, a inwestycje w ekologię zaprocentują czystszym środowiskiem - podkreśla Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Pięciu operatorów w Małopolsce

Kazimierz Koprowski, prezes WFOŚiGW w Krakowie tłumaczy, że teraz oprócz doradztwa ekspertów WFOŚiGW oraz wsparcia pracowników gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych, dodatkowo operatorzy będą oferować bezpośrednią pomoc mieszkańcom województwa w pozyskiwaniu środków na ocieplenie domów i wymianę kopciuchów.

- Będą pukać do drzwi, organizować spotkania i prowadzić "za rękę" każdego, kto kwalifikuje się do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania w programie "Czyste Powietrze" - mówi Koprowski.

Umowy zawarte między NFOŚiGW a pięcioma operatorami wskazują na obszar ich działania w województwie do marca 2026r.

Poszczególne regiony będą obsługiwać:

  • NDE Sp. z o.o. - region 1 (powiaty: krakowski, miechowski, olkuski, proszowicki, m. Kraków)
  • Stowarzyszenie EkoMonterzy - region 2 (powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski, wielicki, m. Tarnów)
  • EnergiaPlus Sp. z o.o. - region 3 (powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki)
  • Stargel Sp. z o.o. - region 4 (powiaty: gorlicki, nowosądecki, m. Nowy Sącz)
  • Fundacja Pozytywni CO2 - region 5 (powiaty: limanowski, nowotarski, tatrzański)

Beneficjenci korzystający ze wsparcia wyznaczonych operatorów, nie będą za to ponosili żadnych kosztów. Z kolei wysokość dotacji w postaci ryczałtu, jaką otrzyma operator, będzie uzależniona od osiągnięcia określonego etapu przedsięwzięcia. NFOŚiGW zapłaci po 200 zł za każdą zawartą umowę o podwyższonym lub najwyższy poziom dofinansowania przez odbiorcę wsparcia z programu "Czyste Powietrze". Następnie 500 zł - po wypłacie płatności końcowej - za każde zrealizowane przedsięwzięcie z bezpośrednią pomoc operatora lub 1500 zł z kompleksową, tzw. głęboką termomodernizacją.

Każde przedsięwzięcie, realizowane w ramach pilotażu, będzie poprzedzone obowiązkowym audytem energetycznym, który określi zakres prac do wykonania u danego beneficjenta, a koszty jego wykonania stanowią koszty kwalifikowane w programie.

Zadania operatorów:

  • Bezpłatne, kompleksowe wsparcie potencjalnych beneficjentów podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania programu "Czyste Powietrze"
  • Identyfikacja potencjalnych beneficjentów
  • Przedstawienie korzyści z wymiany nieefektywnego źródła ciepła i/lub termomodernizacja mieszkalnego domu jednorodzinnego
  • Przeprowadzenie przez cały proces wnioskowania, realizacji i rozliczenia przedsięwzięcia w ramach programu "Czyste Powietrze"

Koniec z bezprawnym podszywaniem się pod przedstawicieli NFOŚiGW

NFOŚiGW kładzie szczególny nacisk na wiarygodność. Każdy pracownik operatorów będzie wyposażony w specjalny identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, nazwą i adresem firmy.

- Chcemy w ten sposób ograniczyć i zapobiegać bezprawnemu podszywaniu się pod przedstawicieli NFOŚiGW , wojewódzkich funduszy, gmin, czy właśnie operatorów działających rzekomo w naszym imieniu - dodaje Paweł Mirowski.

Czy Sejm będzie maszynką do głosowania?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski