Konkurs Budowa Roku 2004

Redakcja
Konkurs Budowa Roku, którego wyniki jubileuszowej, 15. edycji ogłoszone zostały w Warszawie, w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej, daje reprezentatywny przegląd najciekawszych inwestycji realizowanych w Polsce w kilku kategoriach: budynki mieszkalne (spółdzielcze i deweloperskie); budynki mieszkalne (Towarzystwo Budownictwa Społecznego); budynki przemysłowe i magazynowe, budynki biurowe; obiekty inżynierii; budynki kultury, nauki, oświaty, sportu i rekreacji; obiekty rewaloryzowane.

Przedstawiciele Krakowa i Małopolski otrzymali 11 nagród

   - Jak przystało na edycję jubileuszową, poziom konkursu był wysoki - podkreślał w poniedziałek Zygmunt Rawicki, przewodniczący komitetu organizacyjnego Konkursu Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. - Do udziału w niej zgłoszono 55 obiektów budowlanych. Nagrodzone i wyróżnione w ośmiu kategoriach obiekty charakteryzuje nowatorstwo rozwiązań technicznych i technologicznych, wysoka funkcjonalność, dobra organizacja procesu budowlanego. Oceniając obiekty, braliśmy pod uwagę również poziom bezpieczeństwa i warunków pracy.
   Słowa te potwierdza uczestniczący w uroczystości Marek Naglewski, główny inspektor nadzoru budowlanego: - Mamy nadzieję, że pozytywne zmiany w realizacji inwestycji z dziedziny budownictwa będą się umacniały. Oczekiwania te związane są m.in. z wejściem w życie od 1 maja ub.r. Ustawy o wyrobach budowlanych, która dostosowuje nasz krajowy system do standardów europejskich.
   Kolejne edycje konkursu potwierdzają bardzo wysoki poziom inwestycji, które realizowane są na terenie Małopolski i Krakowa, a także wykonywanych przez małopolskie firmy na terenie kraju. Wiele z nich zostało zaprojektowanych przez utalentowanych krakowskich architektów. Także w jubileuszowej edycji konkursu krakowianie bardzo mocno zaznaczyli są obecność, zdobywając aż 11 tytułów i wyróżnień, w tym dwie główne. Tytułem "Budowa Roku 2004" nagroda I stopnia uhonorowany został Zespół Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, którego generalnym wykonawcą jest HOCHTIEF oddział KPIS w Krakowie. Budynek ten zaprojektowali: Krzysztof Kiendra (architektura) oraz Wojciech Romaniec (konstrukcja).
   Budynek na Zabłociu jest trzykondygnacyjnym obiektem dydaktyczno-usługowym. Znajdują się w nim m.in. sale dydaktyczne, wypożyczalnia i czytelnia książek, a także sala audytoryjna. Budynek ma powierzchnię 10,7 tys. m kw. Również tytułem "Budowa Roku 2004" uhonorowana została przebudowa zachodniej części płyty Rynku Głównego w Krakowie. Zakres robót obejmował m.in. demontaż zniszczonej nawierzchni wykonanej w latach 60. ubiegłego stulecia, wybranie gruntu na głębokość 1 m, wykonanie na całej długości Sukiennic kanału technologicznego o wymiarach 2x2,3 m, a także wykonanie nowej nawierzchni.
   Generalnym wykonawcą tych robót była Firma Remontowo-Budowlana INTER-BUD inż. Stanisław Łukasik Kraków, a projektantami prof. Andrzej Kadłuczka (architektura), dr inż. Stanisław Karczmarczyk. - Inwestycje realizowaliśmy ściśle z zasadami sztuki budowlanej i zgodnie z otrzymanym projektem - _podkreślał inż. Stanisław Łukasik. - _Wykonane przez nas prace obejmuje 10-letnia gwarancja. Dzięki naszym sugestiom zastosowano w miejsce nietrwałego wapienia bardzo wytrzymały włoski granit.
   W konkursie sukces odnieśli architekci. Wśród nich m.in. Wojciech Obtułowicz, który projektował przebudowę obiektów dawnej elektrowni tramwajowej na Muzeum Powstania Warszawskiego, nagrodzonego nagrodą specjalną w kategorii obiekty rewaloryzowane. Jury wysoko oceniło również efekty działalności krakowskiego architekta Jana Wrany, projektanta integracyjnego Centrum Dydaktyczno-Sportowego w Łomiankach (wyróżnienie), a także dr. arch. Romualda Loeglera, który wykonał piękny projekt odtworzeniowy Filharmonii Łódzkiej (nagroda II stopnia).
   Nagrodę II stopnia otrzymał również apartamentowy budynek mieszkalny Konstelacja w Krakowie przy ul. Miłkowskiego 11a, zbudowany przez Chemobudowę Kraków SA dla J&J Deweloper. Obiekt ten, w którym znajduje się 126 mieszkań i podziemne parkingi, został zaprojektowany przez arch. Iwonę Doening-Deńko, arch. Jacka Bruzdę, arch. Szymona Mentla (architektura) oraz Urszulę Markocką-Pampuch (konstrukcja). Wysoką formę potwierdza Grupa Skalski, wielokrotny laureat nagrody "Budowa Roku", która zbudowała Magazyn Wyrobów Gotowych Farb i lakierów Polifarbu Cieszyn-Wrocław (nagroda II stopnia).
   Budynek ten składa się z magazynu wysokiego składowania oraz z części biurowej z zapleczem. Bardzo wysoko oceniono również budowle inżynieryjne zrealizowany w Krakowie. Wyróżnieniem uhonorowano ulicę Jerzego Turowicza (inwestor: gmina Kraków), zaprojektowaną przez Jerzego Chołonieckiego i Stefana Jendrzejka, a także Węzeł Radzikowskiego w Krakowie (inwestor: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) zrealizowany wg projektu Wiesława Matysiaka, Ireny Lubienieckiej i Tomasza Karczmarka. W Warszawie wyróżnienia odebrał ponadto główny wykonawca robót budowlanych Władysław Filipowicz (firma budowlana FF BUD) za wykonanie prac konserwatorskich i budowlanych przy Baszcie Sandomierskiej na Wawelu (generalny wykonawca Spółdzielnia Rzemieślnicza BUDMET w Krakowie), a także przedstawiciele firmy DOM-BUD M. Szaflarski A. Chlebowski, która była inwestorem i generalnym wykonawcą budynku mieszkalnego, wielorodzinnego w Krakowie przy ul. Łokietka 21 B (dyplom uznania) zaprojektowanego przez arch. Jacka Bruzdę (architektura) i Małgorzatę Wójcik (konstrukcja). Janusz Michalczak

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie