Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na projekt kampusu krakowskiej Akademii Muzycznej. Budynek Gehry’ego w Krakowie?

Łukasz Gazur
Inwestycje. Znamy listę biur architektonicznych, które zgłosiły swój udział w konkursie na projekt kampusu krakowskiej Akademii Muzycznej. Ma on powstać na Grzegórzkach. Wśród firm projektowych znalazły się najbardziej znane biura na świecie, m.in. Franka Gehry’ego z USA.

- Pojawiły się zgłoszenia zarówno polskich, jak i zagranicznych biur architektonicznych, nieraz bardzo znanych. I to mimo bardzo wyśrubowanych wymagań - mówi Stanisław Krawczyński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, komentując zgłoszenia do konkursu, i podgrzewając atmosferę wokół listy jego uczestników.

Starchitekt w Krakowie

Od kilku tygodni w kuluarach komentowane są nazwiska architektów, którzy zgłosili chęć projektowania dla Akademii Muzycznej w Krakowie. W tym kontekście warto wymienić jednego z najsłynniejszych współczesnych projektantów, czyli Franka Gehry’ego. Zaliczany jest - obok nieżyjącej już Zahy Hadid, Normana Fostera, Daniela Libeskinda, Rema Koolhaasa, Santiago Calatravy - do tzw. starchitektów (od „star” - „gwiazda”).

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nowa siedziba Akademii może zmienić wizerunek Krakowa
Akademia Muzyczna liczy, że za 4-5 lat otworzy nową siedzibę

To on stworzył tak znane budynki jak „Tańczący Dom” w Pradze lub Muzeum Guggenheima w Bilbao. Dziś to budynki-ikony współczesnej architektury. Choć przez kryzys ekonomiczny moda na takie budowle przemija (zarzuca im się efekciarstwo, czyli zwracania uwagi głównie na wygląd zewnętrzny oraz kontrast z zastaną przestrzenią miejską a także niefunkcjonalność - sporo przestrzeni wewnętrznej jest nieużytkowej), wciąż robią wrażenie.

Projekty Gehry’ego wyróżnia charakterystyczny kształt przypominający powyginane płachty stali. Powierzchnie zewnętrznych ścian wykonane są z różnych, pozornie nieprzystających do siebie materiałów, np. beton, kamień, tynk, siatka druciana. - Wiemy, że jedna z osób z tego amerykańskiego biura była w Krakowie, by zobaczyć 4-hektarową działkę, której dotyczy konkurs - tłumaczy rektor.

Nie tylko Gehry

Ale warto zaznaczyć, że na liście zgłoszonych do konkursu znajduje się więcej głośnych nazwisk. Ze świata do takich należy choćby Zvi Hecker (izraelski architekt, który - podobnie jak Gehry - ma polskie korzenie, a na stałe mieszka w Niemczech), a także znany w Krakowie z projektu budynku Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK Claudio Nardi.

Z polskich biur architektonicznych na liście znalazły się tak cenione dziś pracownie JEMS Architekci, nsMOONstudio (odpowiedzialne m.in. za projekt Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie oraz budynki Alvernia Studios) czy biuro Romualda Loeglera.

- Nazwiska, które pojawiają się w konkursie gwarantują, że to, co powstanie w jego wyniku, będzie wyjątkowe. Nowa siedziba ma szansę stać się autentycznie wizerunkiem architektonicznym naszego miasta na miarę Opery w Sydney, która kojarzy się od razu z miejscem geograficznym. Coś takiego wreszcie może powstać w Krakowie, po raz pierwszy w nowożytnej historii miasta - zaznacza Stanisław Krawczyński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

Z 80 zostanie 30

Marek Grygierek, architekt i historyk architektury studzi emocje. - Zgłoszenie chęci udziału w konkursie to dopiero początek. Znając realia, z tych około 80 pracowni projekt przyśle nie więcej niż 30. I dopiero wtedy przekonamy się, kto naprawdę weźmie udział w konkursie. Natomiast jeśli prawdą jest, że biuro przysłało tu kogoś, by zobaczył teren i przyjrzał się warunkom na miejscu to znaczy, że konkurs traktowany jest poważnie - komentuje.

Przypomnijmy, że kampus Akademii Muzycznej powstać ma w ramach projektu Centrum Muzyki w Krakowie. W kompleksie budynków na krakowskich Grzegórzkach znajdą się nie tylko sale uczelni, ale także miejsce dla krakowskich orkiestr - Sinfonietty Cracovii i Capelli Cracoviensis, oraz dla filharmonii.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski