Konsultacje. Przy forcie w Bronowicach hamaki, urządzenia do ćwiczeń, może też kino letnie i foodtracki

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Udostępnij:
Jak urządzić park przy forcie w Bronowicach? Kolejne spotkanie w ramach konsultacji społecznych dotyczących koncepcji zagospodarowania tego miejsca odbędzie się w środę, 17 listopada, w siedzibie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie przy ul. Reymonta 20 (Stadion Miejski Wisły Kraków). Początek o godzinie 17.

FLESZ - Polska gospodarka rośnie. Co z inflacją?

Park przy forcie ma zajmować teren o powierzchni 2 hektarów. Proponowana koncepcja jego zagospodarowania jest w trakcie opracowania. Zakłada funkcjonalne uporządkowanie przestrzeni parkowej, stworzenie dogodnego miejsca do wypoczynku i sąsiedzkiej integracji. W koncepcji znalazło się przede wszystkim ustawienie na tym terenie małej architektury: ławek, hamaków, leżaków, urządzeń do ćwiczeń.

Jak zwraca uwagę Zarząd Zieleni Miejskiej, możliwości zagospodarowania parku wynikają z analizy planu miejscowego „Rejon Fortu Bronowice”. Zgodnie z planem na obszarze objętym koncepcją znajdują się dwie strefy: tereny zieleni urządzonej oraz tereny dróg publicznych. Dla pierwszej z nich podstawowym przeznaczeniem jest publicznie dostępny park. W tej strefie dopuszczona jest możliwość lokalizacji terenowych obiektów i urządzeń sportowych. Przy czym ma tu być minimum 80 proc. powierzchni biologicznie czynnej, czyli zielonej.

Obowiązuje zakaz stawiania nowych budynków. Na terenie projektowanego parku znajduje się zaniedbany budynek, który dawniej pełnił funkcję magazynowo-garażową. Jeśli zostanie wyburzony, nie można będzie zaprojektować na terenie żadnego innego budynku. Według zapisów planu miejscowego dopuszczona jest przebudowa istniejącego obiektu, remont lub odbudowa.

W strefie zieleni urządzonej nakazane jest uwzględnienie ciągu pieszego stanowiącego powiązanie ul. Lucjana Rydla i ul. Henryka Rodakowskiego. Przejście to ma mieć minimum 5 metrów szerokości i nawierzchnię z materiałów naturalnych.

Strefa terenów dróg publicznych jest przeznaczona na drogę (poszerzenie ulicy Rodakowskiego), nie ma możliwości zaproponowania w tym miejscu innej funkcji.

Zapisy planu miejscowego nakazują jeszcze wyposażenie zieleni w oświetlenie

Sprawa parku już ruszyła z miejsca dzięki oddolnym działaniom. W tym roku w ramach projektu budżetu obywatelskiego (BO) "Tak! Dla Parku przy Forcie w Bronowicach" zostały wykonane prace porządkowe i opracowywany jest projekt koncepcyjny zagospodarowania terenu. - Zakres koncepcji dla przyszłego parku nie obejmuje opracowania szacunkowego kosztorysu, który sporządzony zostanie w oparciu o kompletną dokumentację projektową, planowaną na rok przyszły - zaznacza Aleksandra Mikolaszek z ZZM.

Końcem października odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami, przedstawicielami Rady Dzielnicy VI Bronowice, inicjatywy Zielone Bronowice i szkoły przy ul. Złoty Róg - właśnie w ramach projektu BO. Poza postulatami, jakie już są zawarte w zapisach projektu BO, pojawiły się nowe. Mieszkańcy zgłaszali, że oczekiwaliby m.in.:

 • pozostawienia większości ciągów komunikacyjnych jako przedepty lub nawierzchnia mineralna
 • pozostawienia istniejącej rampy pod imprezy plenerowe, kino letnie, foodtracki
 • stworzenia przestrzeni do integracji, ustawienia stołów piknikowych, długiej ławki, wiaty
 • wykorzystania dobrego nasłonecznienia i ustawienia ławek w stronę słońca
 • stworzenie boiska wielofunkcyjnego (dzieci z pobliskiej szkoły nie mają swojego)
 • wykorzystania istniejących torów i rampy w bezpieczny i praktyczny sposób
 • wprowadzenia elementów sportowych, takich jak: ścieżka zdrowia, siłownia zewnętrzna, stół do ping-ponga, boiska do kometki
 • wprowadzenia przestrzeni do zabaw sportowych dla dzieci (plan miejscowy nie daje możliwości urządzenia na tym terenie placu zabaw)
 • dostosowania parku dla osób niepełnosprawnych
 • likwidacji istniejącego budynku lub jego adaptacji na cel sportowy
 • izolacji akustyczna od strony torów PKP
 • wydzielenia obszaru na psi wybieg
 • przemyślenia akcentów wodnych, fontanny
 • wprowadzenia poidełek
 • posadzenia soliterowego dużego drzewa (np. lipa, buk czerwony, platan)
 • posadzenia żywopłotu wzdłuż ul. Rokadowskiego,
 • posadzenia zimozielonych drzew, aby park był atrakcyjny zimą
 • stworzenia przyrodniczej ścieżki edukacyjnej dla dzieci (z myślą o lekcjach biologii)
 • pozostawienia stref niekoszonych.

Drugie (ostatnie) spotkanie dotyczące paku przy forcie organizowane jest w środę (17.11.2021 r.) w w siedzibie ZZM przy ul. Reymonta 20 (Stadion Miejski Wisły Kraków wejście LE od ul. Reymana) na I piętrze w sali nr 014, o godzinie 17.

- Spotkanie będzie miało formę prezentacji, podczas której pokrótce omówiony zostanie kontekst historyczny miejsca zarówno dotyczący fortu reditowego, jak i samego procesu powstawania parku przy forcie, zaprezentowana zostanie także koncepcja parku, która poddana zostanie dyskusji mieszkańców

- mówi Aleksandra Mikolaszek z ZZM.

Po spotkaniu - w razie konieczności - wprowadzone zostaną korekty i projekt, jak zagospodarować teren parku, zostanie przesłany do zaopiniowania przez Radę Dzielnicy VI Bronowice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Konsultacje. Przy forcie w Bronowicach hamaki, urządzenia do ćwiczeń, może też kino letnie i foodtracki - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie