Koronawirus w Polsce. TOP 10 niebezpiecznych zawodów w czasach zarazy. Komu najbardziej grozi zakażenie? [GALERIA]

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
W jakich zawodach w Polsce ryzyko zarażenia koronawirusem jest dziś największe? Przejdź dalej...
Koronawirus przeraził cały świat, w tym wielu Polaków, ale najbardziej tych, którzy wykonują zawody wymagające częstego kontaktu z wieloma nieznajomymi ludźmi. Kto najbardziej ryzykuje dziś w Polsce zarażenie Covid-19? Wbrew pozorom – nie są to wcale lekarze i sanitariusze zajmujący się chorymi i nosicielami. TOP 10 niebezpiecznych profesji - sprawdź w galerii.

A w jakich zawodach w Polsce ryzyko zarażenia koronawirusem jest dziś największe? Nasz TOP10 w GALERII.

FLESZ - Koronawirus - kwarantanna w całej Polsce

Polska lista profesji niebezpiecznych w czasach zarazy różni się od chińskiej czy włoskiej, a to dlatego, że – wyciągając wnioski z dramatycznych doświadczeń Państwa Środka i Italii – rząd dość szybko przeorganizował pracę służb medycznych i sanitarnych, a zarazem administracyjnie zakazał działalności w tych sferach i miejscach, w których ryzyko zakażenia wydawało się na pierwszy rzut oka największe. A najbardziej ryzykowne są – z natury rzeczy – miejsca i wydarzenia związane z obecnością i obsługą tłumów ludzi: placówki kultury - kina, teatry, muzea, biblioteki; obiekty sportowe; imprezy masowe: targi, konferencje itp.; instytucje oświaty (właśnie tak w tzw. normalnych warunkach najczęściej dochodzi do zakażeń np. grypą): czyli żłobki, przedszkola i szkoły.

Główny Inspektor Sanitarny wydał przy tym zalecenia dla firm, m.in. by tam, gdzie to możliwe, stosować pracę zdalną – bez wychodzenia z domu. Celem jest utrzymanie w praktycznej kwarantannie przez najbliższe dwa tygodnie – czyli w okresie przewidywanej największej ekspansji koronawirusa – jak największej liczby Polek i Polaków. Rząd wraz z samorządami zdecydował się też na zamknięcie placówek dziennego wsparcia osób starszych, w tym klubów seniora, ponieważ – jak już chyba wszyscy wiedzą – śmiertelność wirusa rośnie gwałtownie wraz z wiekiem zarażonego. To z kolei zminimalizowało ryzyko zarażenia pracowników dezaktywowanych placówek i instytucji.

Koronawirus: „zawód” babci śmiertelnie niebezpieczny

Ogólne zalecenie dla seniorów jest jasne: jeśli nie musicie, nie wychodźcie z domów, a jeśli musicie, to zróbcie wszystko, by ograniczyć kontakty z otoczeniem. Nie tylko z innymi ludźmi, ale też z obiektami i przedmiotami potencjalnie zarażającymi, czyli takimi, z którymi mógł mieć kontakt chory lub nosiciel; chodzi zwłaszcza o przedmioty z tworzyw sztucznych – wirus potrafi przeżyć na ich powierzchni nawet trzy dni; w powietrzu – trzy godziny.

Bardzo mocne zalecenie dotyczy też kontaktów seniorów, zwłaszcza po 70-ce (98 proc. zmarłych na koronawirusa we Włoszech miało ponad 68 lat) z osobami młodymi, szczególnie małymi dziećmi, które potrafią roznosić chorobę, choć same nie mają żadnych jej objawów. Rada brzmi: w ogóle się z nimi nie spotykać i nie stykać.

Koronawirus: aktualizowany raport

To bardzo trudne, bo w momencie zamknięcia szkół i przedszkoli nagły renesans przeżył „zawód” babci i dziadka (zdani na siebie rodzice naprawdę nie mają co zrobić z dziećmi). Jednocześnie jest to jednak „zawód” bardzo wysokiego ryzyka, więc powinniśmy robić wszystko, by nasi seniorzy nie musieli go wykonywać. Nawet jeśli bardzo chcą.

Koronawirus: chiński „ranking” niebezpiecznych zawodów

W specjalistycznym magazynie „Occupational Medicine” („Medycyna pracy”) ukazała się – dająca mocno do myślenia – analiza profesora Davida Koha, konsultanta ds. zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wynika z niej, że w chwili wybuchu epidemii w chińskim Wuhan pierwszą – początkowo największą, ponad 50-procentową - grupę ofiar koronawirusa stanowili sprzedawcy zwierząt i żywności, zatrudnieni na popularnym, czyli odwiedzanym przez tłumy, targowisku miejskim – oraz ich klienci. Targowisko zostało więc zamknięte.

W drugiej fazie ekspansji koronawirusa, gdy skokowo zwiększyła się liczba zakażonych i ciężko chorzy zaczęli się zgłaszać do placówek opieki zdrowotnej (lub byli do nich dowożeni), gwałtownie wzrosło ryzyko wykonywania zawodu lekarza, pielęgniarki/pielęgniarza czy sanitariusza/sanitariuszki. Wbrew pozorom, nie dotyczyło ono jednak w pierwszym rzędzie pracowników oddziałów chorób zakaźnych, lecz lekarzy i pielęgniarek z przychodzi i oddziałów ogólnych – bo tam w pierwszym rzędzie trafiali chorzy, a przy tym – nie było odpowiednich procedur i narzędzi zapobiegających zakażeniu.

W efekcie pracownicy służby zdrowia stanowili niespełna jedną trzecią wszystkich hospitalizowanych w Wuhan, a wśród nich było aż 77,5 proc. osób zatrudnionych na oddziałach ogólnych, a tylko 5 proc. – na oddziale ratunkowym i intensywnej terapii.

Z dalszych analiz wynika, że oprócz pracowników służby zdrowia wśród zakażonych najwięcej było osób zatrudnionych w turystyce i hotelarstwie (przewodnicy, opiekunowie grup, rezydenci, piloci wycieczek, pracownicy recepcji), handlu i usługach (sprzedawcy, kasjerzy, obsługa klienta), organizacji imprez masowych i biznesowych (zmarło m.in. kilku organizatorów spotkań biznesowych oraz uczestników takich spotkań), transporcie (kierowcy, taksówkarze, kurierzy), ochronie mienia i ludzi (stróże, ochroniarze), budownictwie (dotyczyło to bezpośrednich okolic epidemii, a do zarażenia doszło pośrednio, np. poprzez sprzedawcę w sklepie).

Koronawirus w Krakowie. Opustoszały Rynek Główny, pasażerowi...

O dziwo, w owej „chińskiej fazie” rozwoju pandemii nie stwierdzono jakiegoś szczególnego nasilenia infekcji w gastronomii, a więc w popularnych barach, bądź restauracjach. Zjawisko takie wystąpiło natomiast później we Włoszech – jeden nosiciel potrafił zarazić ponad połowę klientów i to nie tylko tych, którzy znajdowali się wraz z nim w lokalu, ale też tych, którzy przyszli później. Stąd bezprecedensowa decyzja władz o zamknięciu lokali.

Ekspert WHO zwraca również uwagę na to, iż ludzie wykonujący profesje niosące największe ryzyko zakażenia – lub tak postrzegani przez współobywateli – narażeni są na coraz większe ryzyko dyskryminacji, a nawet społecznego wykluczenia. Niczym kiedyś trędowaci. Np. taksówkarze i kierowcy Ubera nie chcą wozić lekarzy i pielęgniarzy, uznając ich za potencjalne źródło śmiercionośnej infekcji. Z podobnymi reakcjami spotykają się pracownicy opieki zdrowotnej w hotelach, sklepach oraz w swoich miejscach zamieszkania, a także w miejscach publicznych – jak środki transportu (autobusy, tramwaje, pociągi, metro), korytarze budynków, windy…

Ten trend dotarł już do Polski. Pracownicy jednej z małopolskich fabryk nie pozwolili opuścić szoferki kierowcom, którzy przyjechali z transportem komponentów z oddziału firmy w północnych Włoszech. Niezbędne dokumenty zostały podane przez przybyszy przez uchyloną szybkę specjalnie zabezpieczonemu pracownikowi polskiego oddziału i poddane fachowej dekontaminacji, czyli odkażeniu z domniemanych zarazków.

Z kolei w jednym z małopolskich hipermarketów połowa kasjerów wzięło urlop na żądanie i poszło do domu w godzinach szczytu, gdy klienci zaczęli szemrać, iż „po sklepie chodzą jacyś Azjaci, chyba z Chin” (okazało się, że byli to turyści z Japonii, dokonujący zakupów w „obowiązkowych” maseczkach).

Koronawirus. Ludzie masowo wykupują towary w sklepach. Czego...

Koronawirus: polski „ranking” niebezpiecznych zawodów

Jako się rzekło, przedstawiciele polskich władz, ale też przedsiębiorcy, wyciągnęli sporo wniosków z tego, co wydarzyło się lub dzieje w krajach wcześniej dotkniętych epidemią, dlatego polska lista zawodów niebezpiecznych w czasach zarazy została mocno zmniejszona w porównaniu np. z listą włoską. Nie ma na niej np. nauczycieli oraz pracowników instytucji kultury, sportu oraz branży imprez masowych. Wiele rzeczy podziało się „samo”: z powodu masowej rezygnacji klientów z wyjazdów turystycznych i biznesowych pracownicy niektórych branż (np. kierowcy autokarów, stewardesy, przewodnicy wycieczek, organizatorzy spotkań i eventów) są wprawdzie narażeni na utratę zarobku, a nawet pracy, ale w większości wypadków nic nie zagraża ich zdrowiu.

Do piątku 13 marca czwarte miejsce w naszym zestawieniu niebezpiecznych profesji zajmowali pracownicy gastronomii, przede wszystkim kelnerzy, a także pracownicy niektórych zakładów usługowych (fryzjerskich, kosmetycznych) – to są również profesje z natury kontaktowe, np. w przypadku kelnerów z klientami trzeba rozmawiać, podać im posiłki, nalać napoje, odebrać zapłatę. Okazji do zarażenia jest zatem niepokojąco dużo, dlatego część krajów (Włochy, Belgia) zdecydowała się na drastyczny krok i całkowite zamknięcie lokali gastronomicznych. W Polsce najbardziej oblegane restauracje, należące m.in. do znanych sieci, ustawiały od tygodnia wszędzie (zwłaszcza w salach jadalnych) dozowniki z płynem dezynfekcyjnym; ich pracownicy otrzymali odpowiednie wytyczne – i rękawiczki, popularna sieć kawiarni wprowadziła zakaz używania własnych kubków czy termosów. Również w barach i restauracjach preferowaną formą zapłaty stała się płatność bezgotówkowa, najlepiej – bezdotykowa. W piątek polski rząd, wzorem innych, zdecydował się zamknąć od weekendu 14-15 marca wszystkie restauracje, puby i kluby, w których mogliby się gromadzić ludzie. Tym samym pracownicy tychże przestaną ponosić ryzyko - i znikają z naszego zestawienia.

A w jakich zawodach w Polsce ryzyko zarażenia koronawirusem jest dziś największe? Nasz TOP10 w GALERII.

Chałupnicze sposoby, jak zasłonić twarz i uchronić się przed...

Czytaj także

Czytaj także

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zakupowicz

Na dzień dzisiejszy najbardziej narażeni kasierki w supermarketach! Galerie pozamykane i masa ludzi odwiedza właśnie supermarkety. Płacimy gotówką, nie dbamy o tę kobiety co nie przewidywali pracy w warunkach niebezpiecznych. Może to im jakoś zrekompensuje Państwo?

G
Gość

Najlepsze hity i premiery kinowe dostępne w każdym domu. Wygodny sposób, aby oglądać tysiące filmów i seriali. Znajdują się też produkcje przedpremierowe, co oznacza, że możesz legalnie oglądać filmy, które aktualnie dostępne są jeszcze w kinach!

http://bit.ly/hity-filmowe

G
Gość
13 marca, 22:22, W szoku:

Pracownicy lotnisk , sprzedawcy pamiątek i parkingowi... Oni chyba są pierwsi w kolejności ale ktoś chyba o nich zapomniał

Jest więcej takich zawodów. Opiekunki dalej pracują A rodziny nie interesuje że może przynieść wirusa tatusiów czy mamusi.

G
Gość

I sklepy MONOPOLOWE..potrafią ludzie przychodzic 10 razy dziennie po setke lub piwo..to jest dopiero skupisko zarazków..

G
Gość

a co z malarzami, cukiernikami i piekarzami, oraz lekazami?

G
Gość

A co z korporacjami, gdzie na pietrze siedzi 300-400 osób z różnych krajów i wszyscy mają obowiązek w poniedziałek stawić się i pracować. (Np. Na Bora-Komorowskiego) To po co to siedzenie w domu i nie chodzenie do galerii, knajp itd.

c
czytelniczka

Mi pierwszy na myśl przychodzi dentysta, pracuje w oparach wody zmieszanej ze śliną i wszystkim co tam w gardle i buzi sie znajduje ;)

G
Gość

Najlepsze hity i premiery kinowe dostępne w każdym domu. Wygodny sposób, aby oglądać tysiące filmów i seriali. Znajdują się też produkcje przedpremierowe, co oznacza, że możesz legalnie oglądać filmy, które aktualnie dostępne są jeszcze w kinach!

http://bit.ly/hity-filmowe

E
Elka

A instruktorzy nauki jazdy?

W
W szoku

Pracownicy lotnisk , sprzedawcy pamiątek i parkingowi... Oni chyba są pierwsi w kolejności ale ktoś chyba o nich zapomniał

G
Gosc

Nikt nie mowi o publicznych toaletach gdzie pracuja w wiekszosci starsi ludzie a zabezpieczen brak. Nie mowiac o tym ze przychodza przechodnie jak i turysci.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3