Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korowodem z Bronowic na Rynek zakończył się w Krakowie Rok Włodzimierza Tetmajera

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wideo
od 12 lat
Malarz, społecznik, polityk, Gospodarz z „Wesela” Wyspiańskiego – Włodzimierz Tetmajer patronował w Krakowie mijającemu rokowi. Jak uroczyście i barwnie powitała go społeczność Bronowic przed rokiem, tak samo pożegnała tradycyjnym pochodem kolędników w czwartek 28 grudnia.

- Spotkaliśmy artystę, który nietrafnie nazywany był malarzem radości ludu polskiego, a w którym odkryliśmy wnikliwego obserwatora ludu. Czasami to obraz bardzo smutny, bo szczery, pokazujący jak wiele jest między nami konfliktów, uprzedzeń i różnic i jak bardzo przeszkadzają nam one w życiu. Ale z drugiej strony odkryliśmy człowieka, który potrafił te różnice godzić. Tetmajer łączył przeciwieństwa: jako działacz polityczny łączył ludzi różnych opcji – mówił o patronie mijającego roku dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.

W czwartek, 28 grudnia, uroczystym pochodem kolędników zakończył się w Krakowie Rok Włodzimierza Tetmajera. Na bogaty program obchodów złożyły się rozmaite wydarzenia: koncerty, wykłady, konferencja naukowa, spektakle teatralne, które wykroczyły daleko poza Bronowice. Kulminacyjnym punktem obchodów była wystawa monograficzna „Siła barwy i temperamentu. Włodzimierz Tetmajer”.

- To był rok, w którym staraliśmy się przybliżyć postać Włodzimierza Tetmajera nie przede wszystkim jako Gospodarza z „Wesela”, ale artystę malarza, społecznika, polityka, człowieka zaangażowanego w to, co się dzieje, niesamowicie otwartego i łączącego różne środowiska – mówi Joanna Zdebska-Szmidt, kierownik Rydlówki.

Włodzimierz Tetmajer to postać szczególnie istotna w Krakowie. W swoim malarstwie czerpał m. in. z życia podkrakowskich, wówczas, Bronowic. Ważną część jego twórczości stanowiły również pejzaże oraz polichromie kościelne. Istotnym elementem jego życiorysu było łączenie: krakowian z góralami, mieszczan z chłopami czy zwolenników Piłsudskiego ze zwolennikami Dmowskiego.

W 1890 roku Włodzimierz Tetmajer ożenił się z Anną Mikołajczykówną, córką chłopa z Bronowic. Częstym gościem w bronowickiej chacie był poeta Lucjan Rydel, który poślubił siostrę Anny Tetmajerowej, żony Włodzimierza - Jadwigę Mikołajczykównę. Uroczystości weselne tej pary przedstawił Stanisław Wyspiański w "Weselu". Tetmajer został w nim uwieczniony jako Gospodarz.

- Staraliśmy się nie tylko poznawać sztukę Tetmajera, ale także myśleć Tetmajerem, podążać jego krokami. Wypatrzyliśmy wiele śladów. Dziś kończymy ten rok, mając jednak nadzieję, że jego patrona nie odstawimy do kolejnego jubileuszu. Mam nadzieję, że to, co odkryliśmy, patrząc na życie i dorobek Włodzimierza Tetmajera zostanie z nami – dodał Michał Niezabitowski.

Wciąż przed Rydlówką można zobaczyć społeczną wystawę przygotowaną przez różne społeczności: górali, mieszkańców Bronowic, uczniów szkół pokazująca Włodzimierza Tetmajera z różnych perspektyw.

Zamykając Rok Tetmajera, Muzeum Krakowa nie żegna się z tematyką młodopolską, zapowiadając w przyszłym roku wystawę poświęconą Wincentemu Wodzinowskiemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Korowodem z Bronowic na Rynek zakończył się w Krakowie Rok Włodzimierza Tetmajera - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski