Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosmetologia. Epilacja

Redakcja
Epilacja za pomocą IPL Compact Flash Fot. archiwum
Epilacja za pomocą IPL Compact Flash Fot. archiwum
Ciało bez żadnego zbędnego włoska to nie wymysł dzisiejszych czasów. O gładką skórę zabiegano już w starożytności. Jednak metod stosowanych obecnie mogą nam pozazdrościć dawne elegantki. Depilacja czy epilacja?

Epilacja za pomocą IPL Compact Flash Fot. archiwum

Gładka skóra

Wprowadzenie metod trwałego usuwania owłosienia spowodowało podzielenie metod depilacyjnych na depilację (usuwanie części włosa znajdujących się nad powierzchnią skóry) oraz epilację, czyli usunięcie włosa wraz z częściami zlokalizowanymi w skórze właściwej. Depilacja daje zatem efekty czasowe - po kilku tygodniach niechciane włoski odrastają. Wśród metod depilacji można wymienić golenie, mechaniczne usuwanie, depilację woskiem lub depilatorem, metody chemiczne (kremy do depilacji). Epilacja, m.in. zabiegi elektrolizy oraz zabiegi laserowe, przynosi trwalsze efekty.

Od żywicy...

Archeolodzy odkryli, że już ponad 20 tys. lat temu ludzie golili brody, używając w tym celu oszlifowanego kamienia lub muszli. Aby ciało było gładkie 5 tys. lat p.n.e. stosowano żywicę, smołę z dodatkiem wina lub ekstraktu z bluszczu, tłuszczu osła, żółci kozy, krwi nietoperza i węża. W starożytnym Egipcie w powszechnym użyciu był wosk pszczeli, pumeksy, różne mikstury depilacyjne, ostrza z brązu. Także w krajach arabskich kanon piękna nakazywał, aby ciało pozbawione było zbędnego owłosienia. W Libii, Palestynie i Turcji podczas wieczoru panieńskiego, pannie młodej usuwano włosy z całego ciała, łącznie z brwiami i włosami na głowie (stanowiło to symbol czystości i szacunek dla męża). Inną metodą, stosowaną w krajach arabskich, było usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą nici. Rzymianie golili twarze, do czasu gdy Juliusz Cezar nie zaczął wyrywać zarostu. Rzymianki stosowały pęsety, ścierały włoski pumeksem.

W Europie pod koniec XV w. modne było wyrywanie sobie brwi oraz włosów z czoła. Stosowano też wiele różnych metod depilacji: od zmielonych skorupek jaj po mieszankę z octu i kocich odchodów. W XVIII wieku powstał także pierwszy przyrząd do golenia, wynaleziony przez francuskiego fryzjera. Nie inaczej było na drugiej półkuli: ok. roku 1700 amerykańskie kobiety używały okładów z mieszanek octowych, które wypalały włosy, a w 1844 r. w Stanach Zjednoczonych wynaleziono sproszkowany środek do depilacji. Brazylijki usuwały zbędne owłosienie za pomocą wosku - używano w tym celu orzechów z drzewa kokosowego Mono.

...po laser

Kiedy na początku XX wieku pierwsze kobiety zrzuciły sztywne gorsety i ciężkie suknie, krok po kroku z biegiem lat pokazywały światu coraz więcej ciała. Przełomowym momentem było upowszechnienie się sukienek bez rękawów, modnych w Stanach Zjednoczonych w latach 20. ub. wieku. Trzeba było jednak poczekać jeszcze 20 lat, nim szał depilacji, który ogarnął najpierw Amerykanki, został podchwycony przez kobiety innych nacji. Już w latach po II wojnie światowej prześwitujące spod przezroczystych pończoch włosy uważano za nieeleganckie, a gładkie pachy były obowiązkiem każdej pani. Pokaźne fortuny zbili w tamtym czasie producenci maszynek do golenia. Zresztą maszynki - a także depilatory elektryczne - wciąż jeszcze w Polsce wysuwają się na pierwsze miejsce (używa ich 85 proc. Polek). Popularne są również kremy depilacyjne oraz wosk (8 proc. Polek). Efekt tych zabiegów jest natychmiastowy, ale, niestety, włosy odrastają: wolniej, jeśli zastosuje się wosk, szybko, jeśli wybierzemy golenie. Także wyrywanie włosów pęsetą pobudza ich wzrost. Najdoskonalszą metodą pod względem długotrwałości efektu i bezbolesności jest bez wątpienia zastosowanie lasera, jednak zabieg wciąż jest drogi i nie każdy może sobie na niego pozwolić.

Światło dla urody

W gabinetach zajmujących się trwałą depilacją najczęściej spotyka się lasery aleksandrytowe, diodowe i neodymowo-yagowe.

Jednak najnowszym rozwiązaniem w medycynie estetycznej jest wprowadzenie do zabiegów epilacji kompaktowego urządzenia IPL Compact Flash. - Technologia IPL oparta jest na emisji wiązki rozproszonych promieni świetlnych o zmiennej długości - mówi kosmetolog Anna Rakowska z kliniki Maestria Medycyna Estetyczna i dodaje, że cechą charakterystyczną urządzenia jest kształt lampy przypominający literę "U", umożliwiający wykonanie zabiegu na większym obszarze ciała w krótszym czasie. Osiągnięty w ten sposób efekt trzech lamp w jednej głowicy gwarantuje doskonały rezultat bez konieczności zwiększania mocy.

Anna Rakowska podkreśla, że zabieg jest bardzo delikatny dla skóry oraz niezwykle skuteczny w niszczeniu cebulki włosa: - Compact Flash pozwala oddziaływać w sposób selektywny na naczynia włosowate i melaninę macierzy włosa w fazie wzrostu (także jasne włosy), czyli w fazie anagenowej. W połączeniu ze specjalną głowicą Special Bronze urządzenie umożliwia również epilację skóry opalonej i naturalnie ciemnej.

Ponieważ włosy można skutecznie usunąć jedynie w fazie ich wzrostu (rosną w różnym tempie, więc w czasie jednej wizyty zniszczeniu ulega tylko ich część), Anna Rakowska wyjaśnia, że przed każdym zabiegiem przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką i ustala kalendarz spotkań.

Podczas wywiadu kosmetolog wykonuje również fototyp ogólny (określający kolor skóry), fototyp miejsca oraz opis rodzaju włosa (grubość, długość). Miejsce, na którym wykonuje się zabieg jest następnie dezynfekowane oraz dokładnie golone. Na tak przygotowaną skórę nakładany jest Spot Gel (kosmetyk neutralny, zawsze utrzymujący stałą temperaturę), a następnie kosmetyczka wykonuje zabieg zgodnie z parametrami ustalonymi w czasie wywiadu. - Epilacja kończy się usunięciem żelu, dezynfekcją i nałożeniem kosmetyku eliminującego podrażnienia - wymienia Anna Rakowska z kliniki Maestria Medycyna Estetyczna. - Zalecana jest wizyta kontrolna w gabinecie: zwykle 8-15 dni od zabiegu.

Obecnie w większości krajów kultury europejskiej depilują się wszystkie dziewczęta i kobiety, uznawane jest to jako jeden z czynników wpływających na higienę i estetyczny wygląd.

Dorota Dejmek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski