Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszyce. Komitet chce przywrócić podatkową ulgę

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Od 1 stycznia mieszkańcy gminy Koszyce płacą podatek od budynków mieszkalnych
Od 1 stycznia mieszkańcy gminy Koszyce płacą podatek od budynków mieszkalnych Aleksander Gąciarz
Kilkuset mieszkańców gminy Koszyce podpisało się pod wnioskiem o przywrócenie ulgi w podatku od nieruchomości, polegającej na zwolnieniu z opłat budynków mieszkalnych. Zgodnie z podjętą w grudniu ubiegłego roku decyzją koszyckiej Rady Miejskiej, ulga została zlikwidowana po 30 latach obwiązywania.

FLESZ - 7-krotny wzrost zainteresowania służbą w WOT

od 16 lat

Do tej pory z opłaty z tytułu podatku od nieruchomości były zwolnione budynki mieszkalne, wchodzące w skład gospodarstw rolnych. Według nowych regulacji od 1 stycznia właściciele budynków płacą 0,49 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni. Sprawa na sesji wywołała duże kontrowersje. Przeciwko takiemu rozwiązaniu głośno protestował na sesji radny Paweł Szaflarski. Chciał, by głos w tej kwestii mogli zabrać sołtysi. W trakcie burzliwej dyskusji przewodniczący Rady Miejskiej Stefan Czarnecki odmówił, przekonując, że nad uchwałami mogą dyskutować tylko radni. Sołtysi po przyjęciu spornej uchwały, w dużej części opuścili salę obrad.

Teraz zanosi się na to, że radni sprawą będą się zajmować po raz kolejny. W gminie powstał bowiem Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej, którego członkowie chcą doprowadzić do przywrócenia zniesionej ulgi. Na jego czele stanął sołtys Książnic Małych Dariusz Wójcikowski. Sołtysi stanowią zresztą większość członków komitetu, który przygotował obywatelski projekt uchwały, wprowadzającej zmiany do systemu poboru podatku od nieruchomości.

Zakłada on, że z takiej opłaty byłyby zwolnione budynki mieszkalne wchodzące w skład gospodarstwa rolnego. Poza tym ulga obejmowałaby – tak jak do tej pory - obiekty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa (remizy), działalnością kulturalną (świetlice, biblioteki), dostarczaniem ciepła, oczyszczania ścieków itp.

W uzasadnieniu do projektu uchwały napisano, że ulga, która funkcjonowała przez ponad 30 lat, została zlikwidowana bez wcześniejszych konsultacji. Autorzy projektu uznali, że ta decyzja jest „szkodliwa” i „burzy dotychczasowy spokój społeczny”. Podjęte w związku z tym działania uznali za „nieracjonalne i niegospodarne”. Ich zdaniem wpływy do budżetu z tytułu likwidacji ulgi wynoszą 70 tys. zł rocznie, czyli o wiele mniej od odszkodowań, jakie rolnicy powinni otrzymywać w tytułu wykorzystania przez gminę prywatnych terenów do przeprowadzenie instalacji podziemnych. - Słusznym jest zatem przywrócenie zwolnienia podatkowego mieszkań rolników – napisano na zakończenie uzasadnienia projektu, pod którym podpisały się 634 osoby.

Obywatelski projekt uchwały został złożony do Rady Miejskiej 7 marca. Najbliższe posiedzenia komisji Rady są zaplanowane na czwartek i piątek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski