Bartosz Karcz
Politechnika Krakowska
W Lublinie rozegrani koszykarskie Akademickie Mistrzostwa Polski. To był udany turniej dla zespołów z Krakowa. Medal wywalczyła kobieca drużyna Politechniki Krakowskiej, a blisko podium były męskie ekipy Uniwersytetu Rolniczego i Akademii Górniczo-Hutniczej.

Turniej był mocno obsadzony, a zarówno w rywalizacji pań jak i panów wystąpiło po 16 drużyn. Organizatorem zmagań był AZS Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

- Drużyny powinny wyjechać z Lublina zadowolone, bo nie spotkaliśmy żadnych problemów organizacyjnych. Cieszymy się również, że turniej stał na wysokim poziomie sportowym i oglądaliśmy naprawdę ciekawą rywalizację - mówi Dominik Małys, wiceprezes AZS UMCS Lublin, organizatora zawodów.

Rywalizacja stała na wysokim poziomie, bo w akademickich drużynach nie brakowało zawodniczek i zawodników, którzy na co dzień grają w ligowych zespołach. Kraków był reprezentowany przez trzy drużyny kobiece i cztery męskie.

Najlepiej poszło paniom z Politechniki Krakowskiej, ale to w sumie nie może dziwić, bo zespół oparty był na zawodniczkach grających w I lidze. Niewiele brakowało, a zagrałyby o złoto, ale przegrały nieznacznie półfinałowy mecz z Akademią Marynarki Wojennej Gdynia 49:52. W meczu o brązowy medal krakowianki były już lepsze od Politechniki Gdańskiej, którą pokonały 71:66.

- Praca na taki sukces trwa bardzo długo - podkreśla menadżer zespołu i sekretarz AZS Politechniki Aldona Patycka, w przeszłości wielokrotna medalistka mistrzostw Polski z Wisłą Kraków. - Chcieliśmy zbudować ciekawy zespół i jednocześnie zapewnić zawodniczkom możliwość studiowania. W rozgrywkach I ligi kobiet, gdzie przede wszystkim występujemy, zdołaliśmy awansować do ćwierćfinału. Tam w stosunku 1:2 ulegliśmy późniejszemu mistrzowi ligi z Sokołowa Podlaskiego. W AMP byliśmy o krok od finału. W półfinale przegraliśmy też z późniejszym mistrzem, Akademią Marynarki Wojennej Gdynia. Jednak w meczu o brąz postawiliśmy na swoim. To duży sukces całej uczelni.

Dodajmy, że we wspomnianym finale Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni pokonał Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu 92:75. A pozostałe miejsca krakowskich drużyn to: 7. Akademia Górniczo-Hutnicza; 12. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum; na miejscach 13-16. rywalizację zakończyła drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wśród panów najdalej z krakowskich drużyn zaszła ekipa Uniwersytetu Rolniczego. Ona również - podobnie jak Politechnika Krakowska wśród kobiet - zagrała o brązowy medal. Niestety, z gorszym skutkiem, bo przegrała z Politechniką Opolską 52:78. W finałowych starciu doszło to trójmiejskich derbów, w których Politechnika Gdańska wygrała z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni 85:64.

Pozostałe miejsca krakowskich drużyn to: 5. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie; na miejscach 13-16. uplasowały się m.in. drużyny Politechniki Krakowskie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.