Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozłów. Z nowej szkoły uczniowie nie uciekną? [ZDJĘCIA]

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Nową część szkoły poświęcił w czwartek ks. Dariusz Nyga
Nową część szkoły poświęcił w czwartek ks. Dariusz Nyga Aleksander Gąciarz
Po dziewiętnastu latach zakończyła się budowa nowej Szkoły Podstawowej w Kozłowie. W czwartek ostatnia część szkolnego obiektu została uroczyście otwarta. Od 1 września naukę w wykończonych pomieszczeniach rozpoczną uczniowie i dzieci w wieku przedszkolnym

Ciągnąca się niemal 20 lat budowa szkoły zasługuje być może na wpis do Księgi Rekordów Guinnessa, ale trzeba przyznać, że efekt końcowy jest imponujący. W Kozłowie powstał kompleks, jakiego nie powstydziłoby się miasto wojewódzkie: z nowoczesną biblioteką, salą gimnastyczną, przedszkolem, wyposażonymi salami dydaktycznymi.

- Było wiele okoliczności, które spowodowały, że budowa szkoły trwała tak długo. Natomiast w ostatnich latach bardzo zmobilizowaliśmy się. Wybudowaliśmy najpierw nowa bibliotekę, potem halę sportową, której nigdy w Kozłowie nie było i teraz oddajemy dwa segmenty szkoły, które były tak bardzo potrzebne - mówi wójt Kozłowa Jan Z. Basa.

Podczas uroczystego otwarcia ukończonej szkoły obecni byli m. in. wicepremier oraz minister nauki Jarosław Gowin, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda Piotr Ćwik i wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz. Starosta miechowski Jacek Kobyłka przypomniał, że jeszcze niedawno sam był dyrektorem szkoły. - My mieliśmy wtedy w Książu Wielkim nowoczesne gimnazjum i uczniowie z Kozłowa często uczyli się u nas. Było mi ich wtedy trochę żal. Ale to, co zobaczyłem w Kozłowie teraz, zapiera dech - mówi.

Właśnie „ucieczka” uczniów z gminy Kozłów była jednym z głównym motywów napędzających prace przy budowie nowej szkoły. - Chcieliśmy stworzyć atrakcyjną ofertę dla naszych dzieci i młodzieży.

Gdy w 2014 roku zostałem wójtem po raz pierwszy, 53 uczniów, szczególnie gimnazjalistów, uczyło się w sąsiednich gminach. Uciekała nam subwencja, bo dzieci odchodziły do Książa Wielkiego, Miechowa, Sędziszowa, Charsznicy. Mam nadzieję, że dając taką ofertę, uczniowie nie będą się już przenosić poza gminę. Mogę powiedzieć, że edukacyjne potrzeby Kozłowa są zaspokojone w całości - mówi wójt Basa.

Oddana w czwartek inwestycja pochłonęła blisko trzy miliony złotych i niemal w całości została pokryta z dotacji Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wójt podkreśla przy tym zasługi wykonawcy - firmy Maja ze Słaboszowa, która zdecydowała się wykonać inwestycję na korzystnych warunkach i w szybkim tempie.

- Naszym największym przeciwnikiem był czas. Rozpoczęliśmy prace około 20 stycznia. Jeden segment mieliśmy oddać do czerwca, ale drugi do 30 października. Bardzo nam jednak zależało, żeby zdążyć przed 1 września. Nie było to łatwe, bo były tu tylko gołe mury i ziemia. A powierzchnia duża, bo 1600 metrów samej posadzki, do tego ściany i sufity, w kilkudziesięciu pomieszczeniach, w dodatku każde o innym przeznaczeniu - mówi kierujący pracami budowlanymi Janusz Wasik. Dodaje przy tym, że wykonawcy musieli spełnić bardzo rygorystyczne wymogi z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ponieważ więźba nad budynkiem jest drewniana.

Zadowolenia z końcowego efektu nie kryje dyrektor szkoły Leszek Misiak. - Mamy wiele nowych pomieszczeń: pracownię biologiczną, chemiczną, matematyczną, komputerową, językową. W każdej pracowni będzie tablica. Mogę powiedzieć, że to szkoła na miarę XXI wieku. Do tej pory mieliśmy de facto dwie szkoły, bo gimnazjaliści musieli się uczyć osobno. Teraz w jednym, przestronnym budynku będzie osiem klas szkoły podstawowej plus oddziały przedszkolne - wylicza. Dyrektor ma również nadzieje, że dzięki zakończeniu inwestycji, poprawią się wyniki uzyskiwane przez uczniów z Kozłowa na egzaminach i sprawdzianach. Do tej pory - nie ma co tego ukrywać - rzadko było się czym chwalić. - Teraz nie będzie już wymówki, że uczniowie uczą się w trudnych warunkach.

Inwestycja pod względem budowlanym została ukończona, ale cały czas trwa doposażenie obiektu. - Planujemy zamontowanie urządzeń, które pozwolą na naukę osobom niedowidzącym i niedosłyszącym. Mam nadzieję, że teraz to my będziemy przyciągać dzieci z innych gmin, bo będziemy jedyną szkołą, która oferuje takie warunki - mówi wójt Jan Basa.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski