Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krajowa Rada może uciszyć Radiofonię

Paweł Gzyl
Archiwum
Kontrowersje. Fundacji Akademickiej Radia Żak grozi utrata koncesji na nadawanie programu Radiofonii na częstotliwości 100,5 FM. Krajowa Rada chce to zrobić z uwagi na – jak twierdzi – niedopełnianie warunków koncesji. Decyzja budzi jednak kontrowersje.

4 lutego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wszczęła postępowanie w sprawie cofnięcia koncesji z 3 lutego 2012 roku udzielonej Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego Żak na rozpowszechnianie programu radiowego pod nazwą Radiofonia. Jednocześnie nie zgodziła się na zmianę nazwy stacji na RMF City FM, o co również proszono.

– Bieżące monitoringi programowe wykazały, że nadawca narusza warunki zawarte w udzielonej koncesji _– usłyszeliśmy od Katarzyny Twardowskiej, rzeczniczki KRRiTV. – _Po pierwsze radio nie nadaje odpowiedniej ilości programów o tematyce dotyczącej lokalnych problemów naukowych, kulturalnych i sportowych, związanych z krakowskim środowiskiem akademickim. Koncesja zakłada, że powinno ich być 10 proc. w skali całego programu, a __jest tylko 2 proc.

Po drugie, jak mówi Twardowska, nie ma audycji prezentujących działalność artystyczną środowiska studenckiego Krakowa i innych miast w Polsce. Powinno ich być 2 proc. w programie, a – jak twierdzi Rada – nie ma ich wcale. Rzecznik mówi również, że KRRiT musi zbadać, czy nie nastąpiło przejęcie kontroli nad rozgłośnią przez inny podmiot gospodarczy niż ten, który otrzymał koncesję, bez jego zgody.

– Zażądaliśmy od rozgłośni dostarczenia odpowiednich wyjaśnień i dokumentów. Na razie radio może nadawać aż do decyzji KRRiT dotyczącej odebrania lub pozostawienia koncesji. Zapadnie ona po __dokładnym zbadaniu sprawy – dodaje Twardowska. Nie wiadomo, kiedy to dokładnie nastąpi.

Michał Okoń, prezes Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego Żak, na razie nie chciał komentować decyzji. – Nie dostaliśmy do tej pory oficjalną drogą formalnych dokumentów od Rady, ani ja, ani dziesięciu rektorów krakowskich uczelni, wchodzących w _ skład rady Fundacji _– tłumaczy Michał Okoń.

Z zarzutami Rady nie zgadza się Andrzej Mielimonka, prezes spółki Multimedia należącej do Grupy RMF, która zajmuje się Radiofonią. – Właścicielem koncesji na nadawanie Radiofonii jest nadal Fundacja Krakowskiego Radia Akademickiego Żak _– stwierdza jednoznacznie. – Radio wciąż tworzą młodzi ludzie, którzy nie są zatrudnieni przez Grupę RMF. My tylko zaproponowaliśmy formę bezinteresownej pomocy, bo sami kiedyś zaczynaliśmy w _studenckich rozgłośniach.

Fundacja Krakowskiego Radia Akademickiego Żak ma jednak spore długi (mówi się o kilkuset tys. zł). Rosną one z tygodnia na tydzień w sytuacji, gdy przyznana koncesja na nadawanie Radiofonii wisi na włosku.

– Ta decyjza Rady zniechęca nas do __jakiegokolwiek działania – podkreśla Mielimonka.Jego zdaniem Rada przeprowadziła monitoring Radiofonii w nieodpowiednim okresie. Pierwsze badania odbyły się we wrześniu ubiegłego roku, a drugie – na początku października. _– To czas, w którym studentów nie ma jeszcze w Krakowie albo dopiero się zjeżdżają – podkreśla. – Zapisy koncesji pozwalają również odstąpić od nadawania studenckich audycji na czas akademickich wakacji. Jeśli się chce w _kogoś uderzyć, to zawsze znajdzie się ku temu pretekst.

Radiofonia, o czym pisaliśmy, była wcześniej finansowana przez rektorów uczelni. W lutym ubiegłego roku uznali oni, że wstrzymują środki i następnie podpisali umowę o współpracy Fundacji z Grupą RMF. Rozgłośnia odżyła w październiku i stale rozwijała swoje audycje.

Ludzie z RMF uważają, że liczba akademickich programów była odpowiednia. Sytuacją zaniepokojeni są również rektorzy krakowskich uczelni wchodzący w skład rady programowej Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego Żak.

– Widziałem się dzisiaj z rektorem AGH, prof. Tadeuszem Słomką i był zirytowany. Liczę, że rozsądek zwycięży. Najlepiej niech przyjedzie ktoś z Rady i zobaczy na __własne oczy, jak to młode radio pracuje – podkreśla Mielimonka.

Decyzja Rady, która nie zgodziła się na zmianę nazwy na RMF City FM, utrwala też dziwną sytuację. W eterze działają bowiem dwie Radiofonie – ta na 100,5 FM, tworzona w partnerstwie z Grupą RMF oraz internetowa, założona przez ludzi, którzy nie podjęli współpracy z RMF.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski