Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Krakoska ławka dialogu" nowym rekwizytem w kampanii Aleksandra Miszalskiego. Kandydat PO na prezydenta chce też konta obywatelskiego

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Do Polski trafi 137 mld euro z KPO i polityki spójności - poinformowała w piątek szefowa KE Ursula von der Leyen. To oznacza, że Polska będzie mogła rozdysponować ok. 600 mld zł. Wnioski na kwotę 3 mld zł złożył Kraków. O tym, na co przeznaczyć te środki oraz jak usprawnić dialog z mieszkańcami Krakowa mówili w niedzielę 25 lutego poseł Aleksander Miszalski i minister Adam Szłapka.

Szefowa KE Ursula von der Leyen podczas wizyty w Polsce zapowiedziała uwolnienie pieniędzy z KPO dla naszego kraju. - Mam dobre wiadomości. W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które były zablokowane dla Polski - wskazała. Dzięki tej decyzji Polska otrzyma ok. 600 mld zł.

Te wieści, stały się w niedzielę 25 lutego punktem wyjścia dla konferencji prasowej dot. dialogu z mieszkańcami organizowanej przez Koalicję Obywatelską.

- To bardzo dobra wiadomość dla Polski. Mamy odblokowane 600 mld złotych. To będzie gigantyczny skok w rozwoju cywilizacyjnym dla Polski. W Krakowie toczy się dyskusja o tym czy budować metro, i ile linii. Takie 600 mld to potencjalnie ok. 60 linii metra w całej Polsce. Kraków bardzo mocno korzystał z tych środków. Przez ostatnie 20 lat zrealizowano tutaj ponad 420 projektów na kwotę ponad 5 mld złotych - powiedział poseł Aleksander Miszalski, kandydat KO na prezydenta miasta Krakowa.

Ławeczka dialogu

Głównym tematem konferencji był jednak dialog z mieszkańcami, dlatego kandydat pozwolił sobie na mały happening w trakcie spotkania. Zaprezentował "krakoską ławkę dialogu", która ma być symbolem kampanii Miszalskiego na prezydenta. Bardzo podobną akcję przeprowadzał 5 lat temu w Warszawie w czasie kampanii samorządowej Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy.

- Będę z tą ławką pojawiał się w całym mieście. Na tej ławce będziemy się spotykać z mieszkańcami, będziemy ich słuchać i dyskutować o pomysłach na zmiany w mieście. Ten dialog w Krakowie nie zawsze dobrze działał. Odbywały się konsultacje, o których mieszkańcy się dowiadywali po czasie, są projekty z BO, które mimo iż wybrane to wciąż nie doczekały się realizacji - mówił Miszalski

Zaproponował więc utworzenie konta obywatelskiego, gdzie mieszkaniec będzie miał dostęp do ePUAPu i możliwość glosowania w budżetach obywatelskich, zabierania głosu w konsultacjach społecznych czy referendach lokalnych.

Minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka poparł kandydaturę Aleksandra Miszalskiego na prezydenta miasta. Odniósł się także do poglądu, że środki z KPO to pożyczka, którą będziemy spłacać przez kolejne lata.

- Fundusze z KPO to są bezpośrednie środki. Tylko część z nich jest w formie pożyczek, a duża część to dotacje. Ta część w formie pożyczek jest rozłożona na bardzo długie terminy i to są pożyczki brane przez całą wspólnotę europejską. To co zostało odblokowane w piątek, to gigantyczne środki mogące posłużyć modernizacji Polski - tłumaczył Szłapka.

3 miliardy dla Krakowa na inwestycje

Aleksander Miszalski dodał, że chciałby by do Krakowa popłynęło jak najwięcej tych środków, póki co zostały złożone wnioski na kwotę 3 miliardów złotych. Na co powinny został przeznaczone?

- Póki co wiele z tych inwestycji, o które Kraków wnioskował nie mieści się w kryteriach realizacji KPO, na przykład tory tramwajowe. Trzeba będzie poczekać na to jak będzie wyglądał nowy plan i harmonogram, jakie będą kryteria realizacji środków i wtedy ewentualnie listę projektów zrewidować. Wiele inwestycji w Krakowie jest potrzebnych, ale wiemy, że miasta na ich realizację po prostu nie będzie stać bez środków zewnętrznych - mówił Miszalski

Wyraził nadzieję, że w nowym harmonogramie i kryteriach naboru znajdzie się miejsce na kwestie ochrony środowiska pod które można by podpiąć zarówno kwestię modernizacji lotniska w Balicach, które zatruwa potok Olszanicki czy kwestię konieczności hermetyzacji oczyszczalni i modernizacji zakładów odpowiedzialnych za smród na Płaszowie.

Zapewnił, że na pewno znajdą się środki na transformację energetyczną, termomodernizację placówek oświatowych czy na ochronę zdrowia i ekologiczny transport.

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to program, który składa się z 55 inwestycji i 55 reform. Zgodnie z celami UE znaczną część budżetu przeznaczymy na cele klimatyczne (46,60 proc.) oraz na transformację cyfrową (21,36 proc.). Fundusze zostaną wykorzystane m.in. na rozwój gospodarki, innowacje, środowisko, cyfryzację, edukację i zdrowie.

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski