Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Archaiczne rozwiązania w wynajmie gminnych lokali? ZBK: będzie wirtualna wyszukiwarka

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Uruchomienie wirtualnej wyszukiwarki lokali do wynajęcia planowane jest - jak podaje ZBK - na I kwartał tego roku
Uruchomienie wirtualnej wyszukiwarki lokali do wynajęcia planowane jest - jak podaje ZBK - na I kwartał tego roku Małgorzata Mrowiec
Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków! wystąpiło z petycją do prezydenta miasta, by zrewolucjonizować procedurę wynajmowania gminnych lokali użytkowych. "Naprawdę niewiele potrzeba, żeby ZBK przeniósł się do XXI wiek" - czytamy w petycji. Zdaniem jej autorów obecny sposób informowania o oferowanych lokalach przyczynia się do zmniejszenia liczby chętnych do udziału w aukcjach. Stowarzyszenie postuluje, aby szczegółowe informacje o wynajmowanych lokalach wraz z ich zdjęciami były publikowane na miejskich stronach, a licytacje - były przeprowadzane przez Internet. Co na to urzędnicy?

Zdaniem stowarzyszenia, zainteresowani wynajmem miejskich lokali użytkowych muszą się mocno natrudzić, by uzyskać bliższe informacje o dostępnych nieruchomościach. Stowarzyszenie stawia zarzut, że Zarząd Budynków Komunalnych zamieszcza na swojej stronie tylko bardzo ogólne informacje, w publikowanych wykazach lokali "do wzięcia" zazwyczaj brakuje takich podstawowych danych na temat obiektu jak liczba okien i wejść czy wysokość sufitów.

Nie są również udostępnianie rzuty pomieszczeń, a zdjęcia, które można obejrzeć, pokazują tylko część nieruchomości. Wyliczyło, że np. na 69 lokali, których najem ma być licytowany na najbliższej aukcji, miejska jednostka zamieściła w Internecie fotografie tylko 14 obiektów. Jak podsumowuje Krzysztof Kwarciak, przewodniczący stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!, a zarazem radny dzielnicy Zwierzyniec - "w przypadku pozostałych nieruchomości zainteresowani muszą się zdecydować na randkę w ciemno".

- Gdyby na miejskich stronach znajdowały się bardziej szczegółowe opisy to zapewne dużo mniej pytań związanych z aukcjami byłoby kierowanych do Zarządu Budynków Komunalnych, a urzędnicy oszczędziliby sporo czasu, który można by wykorzystać na wykonywanie innych obowiązków. Dlatego unowocześnienie systemu mogłyby się przyczynić do znaczących oszczędności i zwiększania efektywności pracy miejskiej jednostki. Koszty dostosowania strony do prezentacji większej ilości informacji zapewne będą znikome, a ewentualnie wydatki szybko się zwrócą - przekonuje Krzysztof Kwarciak.

Stowarzyszenie wytyka ZBK również, że samo wzięcie udziału w licytacji obecnie wymaga wypełnienia wielu papierów, wpłacenia wadium, a do tego wiąże się z koniecznością obecności na spotkaniu. Oceniono, że cała sytuacja z organizacją i przeprowadzaniem aukcji przyczynia się do zmniejszenia liczby chętnych na użytkowanie lokali, co sprawia, że wiele gminnych pomieszczeń stoi pustych, a miasto mniej zarabia na czynszach.

"Archaiczne rozwiązania skutkują tym, że samorządowe lokale wynajmowanie są podmiotom najbardziej zdeterminowanym albo najlepiej zorientowanym w ofercie" - dodają autorzy petycji. Uważają, że licytacje powinny się odbywać przez Internet, dzięki czemu więcej osób i firm mogłoby wziąć w nich udział i postepowania byłyby bardziej transparentne, a większa konkurencja mogłaby sprawić, że miasto uzyska wyższy czynsz.

Aukcje dotyczące wolnych lokali użytkowych są przeprowadzane raz w miesiącu. Na 21 dni przed aukcją ZBK podaje do wiadomości publicznej wykazy oferowanych pustostanów. Są one wywieszane w siedzibie ZBK oraz w Urzędzie Miasta Krakowa.

Jak podkreśla ZBK, zestawienia lokali przeznaczonych do wynajęcia w wersji elektronicznej przekazywane są także do podmiotów zewnętrznych - Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej oraz Stowarzyszenia Małych i Średnich Przedsiębiorców "KRAK-BUSINESS", Cechu Rzemiosł Skórzanych, Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości - które przekazują ofertę miasta przedsiębiorcom i rzemieślnikom. Wykazy i informacja o procedurze aukcyjnej publikowane są również na stronach i serwisach internetowych ZBK oraz w portalu ngo.krakow.pl, a informacja o licytacji i najciekawszych oferowanych lokalach cyklicznie ukazuje się w lokalnych mediach. Co miesiąc w lokalach użytkowych organizowane są też tzw. dni otwarte, podczas których pracownicy ZBK pozostają do dyspozycji w lokalach przeznaczonych do wynajęcia i udzielają informacji, które mogą być pomocne w podjęciu decyzji.

- Reasumując, oferta lokalowa miasta reklamowana jest na wielu płaszczyznach i pozostaje dostępna w wielu kanałach informacyjnych - podkreślają przedstawiciele ZBK w Krakowie.

Urzędnicy, poproszeni o odniesienie się do zarzutów stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!, informują także, że - "wbrew twierdzeniom zawartym w petycji" - oferenci decydujący się na najem gminnych lokali nie poprzestają na ich ocenie wyłącznie na podstawie zdjęć i informacji technicznych.

- Każdy rozsądny i odpowiedzialny podmiot przed złożeniem oferty ogląda lokal, którego wynajęcie rozważa. Podpisując umowę najmu, zwycięzca aukcji oświadcza, że zapoznał się ze stanem technicznym lokalu oraz że przystosuje lokal do umówionego użytku we własnym zakresie i na własny koszt. Przypadki woli wynajęcia lokalu użytkowego bez oglądnięcia lokalu, bez analizy jego wyposażenia oraz stanu technicznego pod kątem planowanej działalności nie są nam znane. Przyjmując retorykę pana radnego (Krzysztofa Kwarciaka - przyp. red.), "randką w ciemno", albo wręcz "kupowaniem kota w worku" byłoby wynajęcie lokalu bez jego bezpośredniego oglądnięcia, chociażby informacje techniczne były bardzo szczegółowe - dodaje Katarzyna Zapał, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie.

Co do zarzutu wymagań wypełnienia dużej ilości papierów przed udziałem w aukcji, ZBK wyjaśnia, że warunkiem dopuszczenia oferenta do aukcji jest złożenie oferty (której druk jest dostępny na stronie internetowej) i wpłata wadium. Urzędnicy wskazują, że zarówno przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, jak i osoby wynajmujące lokale na potrzeby własne (jak np. komórka lokatorska, magazyn) radzą sobie dobrze z tą formalnością, a w przypadku wątpliwości zawsze mogą skorzystać z pomocy pracowników ZBK.

"Najlepszym dowodem na to, że procedura wynajmu lokali gminnych nie budzi wśród oferentów wątpliwości, niech będzie liczba lokali, które corocznie są przez gminę wynajmowane. W roku 2023 wynajętych zostało 141 lokali użytkowych" - przekazał nam ZBK.

Zarząd dodaje też, że proces wynajmu lokali w trybie aukcji, a w szczególności poszukiwanie możliwości dotarcia z ofertą lokali do wynajęcia do jak największej liczby potencjalnie zainteresowanych podmiotów jest na bieżąco monitorowany i modyfikowany. W ramach tych działań i odpowiadając na postulaty oferentów wprowadzono "dni otwarte" w lokalach z udziałem administratorów, a także zaczęto umieszczać w Internecie - oprócz zdjęć - także filmiki z najatrakcyjniejszych lokali.

- Przygotowana została również wirtualna wyszukiwarka lokali użytkowych, której wdrożenie pozostaje aktualnie w fazie testów - poinformował nas ZBK.

Oprócz mechanizmu selekcji komunalnych lokali użytkowych pod kątem zadanych kryteriów, narzędzie to będzie prezentować również usytuowanie lokali na mapie Krakowa i w strukturze budynku, a także zawierać dokumentację zdjęciową i opis lokali, tryb wynajmu itp. Uruchomienie wyszukiwarki planowane jest na I kwartał tego roku.

- Po jej uruchomieniu będziemy również przeprowadzać dalsze analizy dotyczące między innymi możliwości i zasadności organizacji licytacji online - deklaruje Katarzyna Zapał, dyrektor ZBK. - Staramy się reagować i analizować wszelkie sugestie dotyczące procedury najmu lokali użytkowych zgłaszane przez naszych oferentów, oczywiście przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów. Niemniej jednak postulat takiego opisu lokalu, aby podmiot zainteresowany nie musiał oglądać fizycznie lokalu, który chce wynająć, nie wydaje się być dobrym kierunkiem.

Przełomowa terapia genowa, chłopiec zaczął słyszeć!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Archaiczne rozwiązania w wynajmie gminnych lokali? ZBK: będzie wirtualna wyszukiwarka - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski