MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków będzie miał nowy stadion. Projekt nowoczesnego obiektu Hutnika już gotowy! Prace budowlane mogą ruszyć za dwa lata

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Wizualizacja przebudowy stadionu. Widok z lotu ptaka na wschód
Wizualizacja przebudowy stadionu. Widok z lotu ptaka na wschód ZIS Kraków
- To było trudne zadanie, żeby zaprojektować obiekt spełniający wymogi ekstraklasy i miejsce, który pomieści 8 tys. widzów. Mamy tu zobowiązujące sąsiedztwo w postaci klasztoru Cystersów i kopca Wandy. Chodziło o to, żeby stadion był niski, niezauważalny i wpisywał się w kontekst otoczenia - mówił podczas konferencji prasowej Jerzy Wowczak, autor koncepcji projektu stadionu i jego otoczenia. Jak wszystko dobrze pójdzie prace budowlane ruszą w 2026 r.

Stadion Hutnika na 8051 miejsc dla kibiców

Podczas konferencji prasowej zaprezentowana została koncepcja modernizacji Stadionu Miejskiego Hutnik Kraków wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Ptaszyckiego 4A.

Planowany obiekt ma pomieścić 8051 widzów i spełniać wymogi ekstraklasy. Przewidziano również 260 miejsc parkingowych, w tym 60 zadaszonych.

Krzysztof Kowal dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie podkreślił, że gruntowna modernizacja ma sprawić, iz stadion będzie spełniał wymogi polskiej ligi i UEFA.

- Tak, żebyśmy mogli grać we wszystkich rozgrywkach, także międzynarodowych. Mamy nadziej, że do końca czerwca, lipca uzyskamy stosowne dokumenty, żeby w drugiej połowie roku ogłosić przetarg na projekt techniczny. Moim marzeniem jest, żeby w 2026 rozpocząć realizację prac mówił Krzysztof Kowal.

Plany Hutnika są ambitne

Artur Trębacz, prezes Hutnika Krakowów podkreślił, że plany klubu są ambitne.

- W tym roku chcemy powalczyć o pierwszą ligę. Bez inwestycji w stadion rozwój byłby wyhamowany. To ma być obiekt, który będzie służył mieszkańcom największej dzielnicy Krakowa - mówił Artur Trębacz.

Z kolei Krzysztof Świątek, kapitan drużyny Hutnika podkreśla, ze nowy stadion przyniesie klubowi większy prestiż.

A to z kolei zwiększy determinację najmłodszych zawodników, żeby dostać się do pierwszej drużyny - dodaje Krzysztof Świątek

.

Nie może zasłaniać klasztoru i kopca

Koncepcja projektu musiała zostać dopuszczona przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Według jego wytycznych wysokość obiektu nie mogła przekraczać 22 metrów, m.in. po to aby nie zasłaniać widoku na pobliski klasztor Cystersów czy Kopiec Wandy.

- Aby sprostać tym wymogom wykorzystaliśmy położenie stadionu, który jest usytuowany w niecce po niegdysiejszych stawach, które tutaj były. Dzięki temu uzyskaliśmy dwa dodatkowe metry - wyjaśnia autor projektu.

Trybuna główna zostanie zlokalizowana na stronie zachodniej stadionu. Mieścić się w niej będą m.in. szatnie dla drużyn wraz z zapleczem sanitarnym, pomieszczenia dla trenerów, sędziów, obsługi meczów itp. Na tej trybunie przewidziano miejsca VIP, dla mediów i dla osób z niepełnosprawnościami.

Strefa zarządzania klubem

W trybunie wschodniej powstanie tzw. strefa zarządzania klubem – pomieszczenia administracyjno-klubowe z salą konferencyjną, salami treningowymi, a z myślą o najmłodszych strefa rodzinna – sala dla małych dzieci. Dodatkowym atutem będą zlokalizowane w tej trybunie pomieszczenia komercyjne, w tym sklepik klubowy, muzeum klubu, pomieszczenia gastronomiczne.

Budynek stadionu będzie miał trzy kondygnacje nadziemne od strony wschodniej i zachodniej oraz dwie kondygnacje nadziemne od strony północnej i południowej. Budynek zaprojektowano na planie wydłużonego prostokąta ze ściętymi narożnikami. Obiekt będzie w części podpiwniczony (jedna kondygnacja podziemna).

Na parterze budynku umieszczono pomieszczenia pomocnicze, takie jak komunikację, hole wejściowe, sanitariaty, pomieszczenie ochrony itp. oraz pomieszczenia komercyjne (handlowe), z podziałem na strefę VIP i strefę kibiców.

Pomieszczenia administracyjne, sanitariaty, hole

Na 1 piętrze znajdą się sale klubowe i pomieszczenia administracyjne, sanitariaty, hole. Drugie piętro będzie zawierać od strony zachodniej pomieszczenia związane z obsługą meczów (w tym w trybunie zachodniej pomieszczenie robocze dla przedstawicieli mediów i salę dla konferencji prasowych), natomiast od strony wschodniej sky-boxy.

Piętra budynku obsługiwane są przez klatki schodowe zaprojektowane od strony północnej i południowej, dostępne z powierzchni placu. Ewakuację z trybun zapewniają dodatkowe klatki schodowe.

Od strony południowej pod placem wejściowym zaprojektowano garaż podziemny na 60 stanowisk postojowych. Na poziomie – 1 zaprojektowano także szatnie i pomieszczenia do obsługi meczów – pokoje sędziów, punkt medyczny itp. oraz pomieszczenia techniczne i magazyny.

Koncepcja zakłada również konieczność uwzględnienia, na dalszym etapie prac projektowych, rozwiązań mających wpływ na pasywność obiektu i ochronę środowiska poprzez zastosowanie np. fotowoltaiki, pompy ciepła, zbiornika retencyjnego, co bezpośrednio przełoży się na koszty przyszłej eksploatacji.

Określenie terminu rozpoczęcia i zakończenia budowy możliwe będzie po pozyskaniu kompletnej dokumentacji i decyzji pozwolenia na budowę oraz zabezpieczeniu finansowania inwestycji. Planowany czas realizacji inwestycji to lata 2026-2029. Szacunkowy koszt inwestycji znany będzie po wykonaniu dokumentacji projektowej.

Obecny stadion Hutnika jest konstrukcją archaiczną. W 2020 roku, przy okazji dostosowywania go do wymogów II ligi, wyłączono z użytku większość betonowych trybun. Po zachodniej stronie postawiono wtedy demontowalną konstrukcję z tysiącem miejsc. Łączna pojemność stadionu to w tym momencie nieco ponad 1600 miejsc.

Ranking cen mieszkań krakowskich dzielnic. Zobacz na kolejnych slajdach >>>

Kraków. Najdroższe i najtańsze mieszkania. Ranking dzielnic ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szymon Grabowski: Miejsce Lechii jest w ekstraklasie, Arki również

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków będzie miał nowy stadion. Projekt nowoczesnego obiektu Hutnika już gotowy! Prace budowlane mogą ruszyć za dwa lata - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski