Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków będzie wymieniał tabliczki z numerami budynków. Chętne firmy najpierw muszą dostarczyć prototypy

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Będą porozumienia z firmami, które produkują tabliczki z numerami budynków. Najpierw muszą dostarczyć prototypy
Będą porozumienia z firmami, które produkują tabliczki z numerami budynków. Najpierw muszą dostarczyć prototypy ZTP Kraków
W Krakowie przyszedł czas na wymianę tabliczek z numerami budynków, a także informujących o ulicach, dzielnicach i zarządcach obiektów na takie, które będą zgodne z nowym Systemem Informacji Miejskiej. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie chce podpisać porozumienia z firmami, które specjalizują się w produkcji właśnie takich oznaczeń. Najpierw jednak zainteresowani producenci będą musieli przygotować prototypy. Jeżeli przygotowany prototyp nie będzie spełniał wymogów, to firma będzie mogła spróbować swoich sił jeszcze raz. Jeżeli jednak i tym razem się nie uda, to kolejna próba będzie możliwa dopiero za 6 miesięcy.

- Już niebawem udostępnimy mieszkańcom Krakowa bazę projektów graficznych tablic z numerem porządkowym budynku i tablic z informacją o zarządcy budynku zgodnych z obowiązującym Systemem Informacji Miejskiej (SIM) oraz będziemy zachęcać do wymiany tabliczek adresowych na zgodne z SIM. Oprócz projektów chcemy zapewnić mieszkańcom możliwość wykonania tabliczek zgodnie ze specyfikacją techniczną SIM - wyjaśnia w opublikowanym ogłoszeniu Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie.

Dlatego też urzędnicy zachęcają wszystkie firmy zajmujące się produkcją tego typu oznakowania do zgłaszania chęci zawarcia porozumienia z ZTP, w którym podmiot produkujący tabliczki deklaruje, że posiada w swoim katalogu produktów tabliczki adresowe z numerem budynku i tabliczki z informacją o zarządcy budynku zgodne pod kątem konstrukcyjnym z wymaganiami SIM, oraz że grafika tabliczek wykonywana będzie na podstawie przygotowanych przez ZTP projektów graficznych w celu zachowania spójności systemu.

- W zamian ZTP zobowiązuje się do nieodpłatnego informowania na swojej stronie internetowej oraz w odpowiedziach na zapytania mieszkańców o firmach, które zawarły wspomniane porozumienie - zapewniają urzędnicy.

System Informacji Miejskiej (SIM)

- Celem Systemu Informacji Miejskiej (SIM) jest uporządkowanie oznakowania miejskiego w ramach jednolitych zasad graficznych i wzorniczych. Zintegrowany system ma istotne znaczenie w zakresie odnajdywania drogi, przekazywania informacji o mieście, podnoszenia bezpieczeństwa publicznego oraz zwiększania płynności ruchu samochodowego. Równie ważne jest budowanie identyfikacji przestrzeni miejskiej oraz przywołanie lokalnej tradycji. SIM obejmuje m.in. oznakowanie punktów adresowych, nazw ulic, placów, mostów, tablice kierunkowe, a także szereg elementów oznakowania turystycznego - wyjaśnia Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie.

Większość z zawartych w projekcie SIM nośników została przetestowana podczas serii pilotażowej, którą poprzedził dialog techniczny z potencjalnymi wykonawcami SIM. Celem pilotażu było przetestowanie i prezentacja gotowych nośników SIM mieszkańcom miasta i turystom oraz zebranie niezbędnego doświadczenia do dalszego wdrażania Systemu.

Pilotaż zrealizowano na przełomie 2020 i 2021 roku w okolicach Wawelu i DH Jubilat, tj. na ul. Powiśle, pl. Kossaka, fragmencie ul. Zwierzynieckiej, Podzamcze i al. Krasińskiego. Na obszarze pilotażowym pojawiło się łącznie 96 nośników, w tym podświetlana mapa wielkoformatowa, podświetlany punkt informacyjny o pl. Na Groblach oraz szereg tablic z nazwami ulic, tablic adresowych, zarządców budynków oraz tablic informacji pieszej i drogowej. Mieszkańcy mieli możliwość zobaczyć jak nowe nośniki SIM wyglądają w rzeczywistości i jak prezentuje się mały fragment miasta z ujednoliconym oznakowaniem miejskim.

Oto najbardziej zanieczyszczone polskie miasta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków będzie wymieniał tabliczki z numerami budynków. Chętne firmy najpierw muszą dostarczyć prototypy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski