Kraków. Centrum Muzyki nie powstanie. Miasto się wycofuje, władze województwa zaskoczone

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Wizualizacje Centrum Muzyki Archiwum konkursu
Centrum Muzyki, wspólna inwestycja Krakowa i urzędu marszałkowskiego planowana na Grzegórzkach, nie powstanie. Z realizacji nowej siedziby m.in. krakowskiej Filharmonii wycofało się miasto. Urzędnicy miejscy podali, że to wspólna decyzja z województwem, tymczasem władze regionu są zaskoczone i mówią o jednostronnym odstąpieniu od realizacji.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

O tym, że z budową Centrum Muzyki będą problemy, było wiadomo od kilku miesięcy. Na przełomie roku miała zostać podpisana umowa na wykonanie projektu Centrum Muzyki przy ul. Skrzatów, w bezpośrednim sąsiedztwie Bulwaru Kurlandzkiego. Jednak zamiast podpisania umowy - między władzami Krakowa i Małopolski oraz polsko-włoskim konsorcjum firm, które wygrało konkurs architektoniczno-urbanistyczny - doszło do unieważnienia postępowania. Do urzędników drogą elektroniczną dotarła bowiem informacja, że konsorcjum, wykazując się doświadczeniem, przywołało swój projekt budynku, który jednak nie odpowiadał wymogom postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Chodziło o to, że w postępowaniu (w trybie zamówienia z wolnej ręki) wymagane było, aby firma miała już na swoim koncie zaprojektowanie obiektu użyteczności publicznej o powierzchni co najmniej 15 tys. mkw. Konsorcjanci wskazali jako przykład określony projekt, tymczasem okazało się, że powierzchnia tego obiektu była mniejsza.

Urzędnicy marszałka Małopolski wobec potwierdzonego zarzutu związanego z udokumentowanym doświadczeniem - unieważnili postępowanie. Z kolei niedoszli projektanci Centrum Muzyki odwołali się od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej.

I właśnie ten powód oraz decyzję KIO ze stycznia tego roku, władze Krakowa uznają za podstawę do odstąpienia od realizacji Centrum Muzyki.

Miasto odstępuje od budowy Centrum Muzyki, ale dopuszcza budowę parku

"Już po rozstrzygnięciu konkursu na projekt budowy Centrum Muzyki w Krakowie okazało się, że jego zwycięzca podlegał wykluczeniu z uwagi na fakt, iż nie spełniał warunków udziału w postępowaniu konkursowym w postaci realizacji obiektu o parametrach określonych warunkami konkursu" - głosi komunikat miasta.

Urzędnicy miejscy powołują się także na styczniową decyzję KIO, która unieważniła zamówienie z wolnej ręki i wykluczyła wykonawcę. "5 lutego 2020 r. Urząd Marszałkowski unieważnił postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie wolnej ręki (...) z powodu obarczenia postępowania niemożliwą do usunięcia wadą, uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego" - czytamy w komunikacie miasta. 7 lutego zostało także zgłoszone do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Zdaniem władz Krakowa powyższe czynniki dały podstawy do odstąpienia od porozumienia z władzami wojewódzkimi z 2018 roku o wspólnym realizacji Centrum Muzyki. "Nie przekreśla to jednak idei realizacji parku na części nieruchomości, która przewidziana została w projektowanym Centrum Muzyki. Projekt z założenia zakładał część parkową" - dodają miejscy urzędnicy.

Wicemarszałek zaskoczony, prezydent się dziwi

Decyzją władz Krakowa zaskoczony jest urząd marszałkowski. Wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz uważa, że miasto nie miała podstaw do odstąpienia od umowy, przynajmniej nie na podstawie opublikowanego oświadczenie. - To jednostronna decyzja władz miasta - mówi Urynowicz.

Na to zareagował prezydent Jacek Majchrowski, który tłumaczy, że jeszcze tydzień temu spotkał się z marszałkiem Małopolski Witoldem Kozłowskim i uzgodnili działanie wobec Centrum Muzyki. - Ustaliliśmy, że ze względu na problemy formalne z przetargiem i, jednocześnie, sytuację ekonomiczną w czasie pandemii, obie instytucje zrezygnują ze wspólnego projektu.
Jestem zdziwiony reakcją Urzędu Marszałkowskiego, a szczególnie niewiedzą wicemarszałka Tomasza Urynowicza. Obiegu informacji w Urzędzie Marszałkowskim nie będę komentował - stwierdził prezydent Krakowa.

Marszałek Urynowicz odparł, że oświadczenie złożone w imieniu miasta i województwa nie było uzgodnione z władzami województwa.

Po południu urząd marszałkowski wydał oświadczenie, ale nie było w nim nic nowego, czego wcześniej nie powiedziałby marszałek Urynowicz. Oświadczenie precyzuje, że wyrok KIO podtrzymał decyzję urzędu marszałkowskiego o unieważnieniu zamówienia z wolnej ręki, która zapadła w grudniu 2019, a nie w lutym 2020, jak napisało miasto w swoim oświadczeniu. Urząd marszałkowski podkreślił, że oświadczenie złożone w imieniu miasta i województwa nie było uzgodnione z władzami województwa. Urząd marszałkowski nie informuje, jakie ma dalsze plany wobec Centrum Muzyki.

Centrum z nowoczesnymi salami koncertowymi

Planowane Centrum Muzyki miało być miejscem, gdzie nową siedzibę znajdzie zarówno Filharmonia Krakowska (podległa Urzędowi Marszałkowskiemu), jak i miejskie instytucje kultury – jak Capella Cracoviensis lub Sinfonietta Cracovia.

Najważniejszym jego elementem miały być nowoczesne sale koncertowe – z największą, filharmoniczną, która miała pomieścić do 1400 osób. Obok niej miała również powstać tzw. miejska sala koncertowa (mieszcząca 650 - 800 słuchaczy) i sala recitalowa (na 270-300 słuchaczy). Całkowita powierzchnia Centrum Muzyki to ok. 28 tys. mkw., a koszt projektu to ok. 265 mln złotych.

W konkursie architektoniczno-urbanistycznym na Centrum Muzyki w Krakowie oceniane były propozycje zgłoszone przez pracownie z całego świata. "Choć zadanie było bardzo trudne, to udało się zdecydować, która z nich jest najciekawsza i zostanie zrealizowana już do końca 2024 r." - informował jesienią 2018 r. krakowski magistrat.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Centrum Muzyki nie powstanie. Miasto się wycofuje, władze województwa zaskoczone - Gazeta Krakowska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

I tak fałszują

Z
Zbigniew Rusek

Wolałbym, gdyby podjęto decyzję, że już w Krakowie nie powstanie żaden biurowiec, a centrum muzyki niech powstanie. Obecnie Filharmonia ma złą lokalizację, gdyż jest tuż przy skrzyżowaniu linii tramwajowych i hałas tramwajów przejeżdżających przez rozjazdy powoduje zakłócenia w odbiorze koncertów. Rozjazdów tramwajowych nie da się całkiem wyciszyć (najbardziej się tramwaje tłuką właśnie na rozjazdach), stąd filharmonie zawsze powinny być oddalone od tramwajów czy pociągu.

Dodaj ogłoszenie