Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Coraz mniej chętnych do stanu duchownego. "Wybór drogi do kapłaństwa nosi dziś znamiona heroizmu"

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Święcenia kapłańskie na Wawelu
Święcenia kapłańskie na Wawelu Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski poinformował na swoim profilu facebookowym, że w archidiecezji krakowskiej w wakacje odeszło 4 księży, a do seminarium zgłosił się tylko 1 kandydat. Pretekstem do wpisu był list abp Stanisława Gądeckiego do księży archidiecezji poznańskiej, w którym duchowny pisze o kryzysie kapłaństwa. Ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik krakowskiej kurii przyznaje, że jest coraz mniej kandydatów do stanu kapłańskiego. - Nie jest jednak prawdą, że do seminarium zgłosił się tylko jeden kandydat i że cztery osoby odeszły z seminarium - mówi ks. Michalczewski.

Rzecznik krakowskiej kurii tłumaczy, że rekrutacja do krakowskiego seminarium duchownego trwa do 15 września i dopiero po tej dacie będzie znana dokładna liczba kandydatów.

- Aktualnie na pewno nie jest to tylko jedna osoba. Co do rzekomych odejść czterech osób z kapłaństwa podczas wakacji, to jest kilku księży, którzy poprosili o urlop z różnych przyczyn, m.in. zdrowotnych - mówi ks. Michalczewski.

List do księży

Kilka dni temu metropolita poznański abp Stanisław Gądecki napisał list do księży, po tym, gdy w wakacje odeszło z kapłaństwa pięciu duchownych archidiecezji poznańskiej. „Ten list nie ukazuje w sposób wyczerpujący problemu odejść kapłańskich – jest on bardziej odruchem serca, a także wyrażeniem tego, co porusza nasze prezbiterium"- czytamy w liście.

Dalej arcybiskup pisze, że seminarium zasadniczo nie przygotowuje do umiejętności podejmowania praktycznych wyborów w życiu kapłańskim. Ksiądz uczy się dopiero po święceniach, jak poukładać zajęcia w ciągu dnia, tygodnia i roku (modlitwa, praca, odpoczynek).

"Jednocześnie jest z tym związane – jak stwierdził metropolita – ograniczenie osobistego rozwoju księdza. „Wiek, który większość ludzi spędza na podejmowaniu bardzo ważnych decyzji (dom, rodzina, doskonalenie zawodowe), większość polskich księży spędza na posłuszeństwie przełożonym. 40-letni mężczyzna może zostać prezydentem Polski, ale nie może zostać proboszczem, bo jest za młody. Bez posiadania osobistej i całkowitej odpowiedzialności za prowadzone dzieła, człowiek nie jest w stanie się rozwijać. A brak rozwoju jest przyczyną stagnacji. Zatem nowego przemyślenia wymaga praca kapłanów w zespole, w którym obecny jest proboszcz i wikariusze" – podkreślił w liście.

Więcej kapłanów odchodzi na emeryturę

Ks. Michalczewski przyznaje, że w archidiecezji krakowskiej jest problem z zastępowaniem odchodzących kapłanów młodymi księżmi.

- Rocznie na emeryturę odchodzi około 15 księży. Liczba wyświęconych kapłanów jest niestety mniejsza. Dlatego zdarza się, że w niektórych parafiach zamiast dwóch wikariuszy jest jeden albo wcale. Nie czuję się jednak w mocy, aby analizować tę sytuację i wskazywać przyczyn mniejszej liczby kandydatów do kapłaństwa na przestrzeni lat. Mogę jednak powiedzieć, że mam przekonanie o kryzysie tożsamości wśród młodego pokolenia. Wybór drogi do kapłaństwa nosi dziś znamiona heroizmu - mówi ks. Michalczewski.

Arcybiskup stawia na młodych księży

Rzecznik krakowskiej kurii zauważa również, że abp Marek Jędraszewski konsekwentnie liczy na pomoc i współpracę z młodymi kapłanami powierzając im odpowiedzialne zadania.

- Decyzje metropolity pokazują, że w krakowskim kościele młodzi księża mają dużą przestrzeń do działań duszpasterskich. Dowodem na to może być choćby to, że proboszczem katedry na Wawelu został w ubiegłym roku 39-letni ks. Paweł Baran oraz młoda obsada kurialnych wydziałów czy Fundacji Archidiecezjalnych - wymienia ks. Michalczewski.

Co do wieku, w którym księża zostają proboszczami, rzecznik kurii uważa, że 20 lat doświadczenie w duszpasterstwie administracji kościelnej wydaje się odpowiednim okresem na przygotowanie do tej funkcji.

- Dziś w naszej Archidiecezji proboszczami zostają kapłani mający 21-lecie święceń kapłańskich - podkreśla rzecznik kurii.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Coraz mniej chętnych do stanu duchownego. "Wybór drogi do kapłaństwa nosi dziś znamiona heroizmu" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski