Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Czy odnaleziony w Kossakówce szkielet wstrzyma remont zabytkowej willi?

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W centrum miasta stoi zrujnowany zabytek. W 2025 roku ma być muzeum z prawdziwego zdarzenia
W centrum miasta stoi zrujnowany zabytek. W 2025 roku ma być muzeum z prawdziwego zdarzenia Konrad Kozlowski/Polskapress
Remont Kossakówki jeszcze na dobre się nie zaczął, a już podczas dotychczasowych prac budowlanych dokonano znalezisk archeologicznych: szkieletu ludzkiego z XVI lub XVII w., fragmentu średniowiecznej drogi oraz zabytków archeologicznych związanych z codziennym życiem mi.in. mieszkańców dworku. Czy odkrycia wstrzymają remont willi Kossaków? MOCAK zapewnia, że nie będą miały wpływu na harmonogram prac.

FLESZ - Joe Biden ostrzega przed wojną!

od 16 lat

- Znalezisko nie wpłynie na prace budowlane w Kossakówce, ponieważ w tym roku ich nie planujemy. Roboty budowlane mają się rozpocząć w połowie przyszłego roku - wyjaśnia Adrian Kowalski z MOCAK-u.

Prace archeologiczne na terenie Kossakówki są prowadzone przy okazji remontu dworku.

Przypomnijmy, podczas pierwszych prac budowlanych jesienią biegłego roku archeolodzy odkryli fragment drogi kamiennej długości około 4 metrów, dużą serię obiektów ceramicznych, przedmiotów wykonanych z metalu, szkła, z kości oraz pochodzący XVI lub XVII wieku szkielet 25-35 letniej kobiety. Jak podkreśla Szymon Pawlikowski, kierownik badań archeologicznych na terenie Kossakówki, to ostatnie znalezisko jest o tyle nietypowe, że w rejonie willi Kossaków, nie było potwierdzonego cmentarzyska.

Jak informuje MOCAK, na tym etapie zakończyły się prace archeologiczne, obecnie trwa inwentaryzacja znalezisk, do końca roku mamy poznać sprawozdanie archeologów. Co stanie się ze znaleziskami?

Muzeum zadecydowało, że fragment drogi będzie eksponowany w przyszłym muzeum, podobnie jak wybrane mniejsze znaleziska związane z codziennym życiem mieszkańców Kossakówki i ludzi, którzy żyli tam wcześniej. Natomiast jeśli chodzi o szkielet, odbędzie się jego pochówek, a wcześniej ma zostać wykonany odlew lub druk 3D czaszki, który znajdzie się wśród artefaktów w przyszłym muzeum Kossaków.

Zgodni z zapowiedziami MOCAK-u, właściciela Kossakówki, pierwsi zwiedzający mają się pojawić w muzeum Kossaków w 2025 roku, do tego czasu zabytkowy budynek zostanie odnowiony i dostosowany do potrzeb ekspozycyjnych.

Jesienią zakończyły się w pierwsze po zakupie willi przez MOCAK prace budowlano-remontowe. Dotyczyły one przede wszystkim piwnic, wiązania budynku, podbijania fundamentów, izolacji, wzmacniania ścian czyli czynności mających na celu uratowanie konstrukcji budynku przed dalszą degradacją. W styczniu zniknęły pawilony handlowe od strony alei Krasińskiego.

Plany dotyczące Kossakówki w tym roku obejmują wykonanie dokumentacji projektowo-budowlanej, projekt rekonstrukcji detali architektonicznych, osuszanie ścian budynku oraz programy konserwatorskie dotyczące elewacji, wnętrz, stolarki drzwiowej i okiennej, zabytkowych pieców oraz odkrytego fragmentu drogi.

- Ogłosiliśmy właśnie przetarg na opracowanie wielobranżowej kompletnej dokumentacji budowlanej, pod którym kryje się projekt budowlany i projekt wykonawczy wraz z zagospodarowaniem terenu. Przetarg zostanie rozstrzygnięty na początku marca, następnie podpisane zostaną umowy z wykonawcą dokumentacji i architektami, którzy będą pracować do początku przyszłego. Projekt budowlany dostaniemy jeszcze w tym roku, a projekt wykonawczy w pierwszej połowie przyszłego roku, wtedy też planujemy rozpoczęcie robót budowlanych – wyjawia Adrian Kowalski.

Zabytkowy budynek wraz z ogrodem od grudnia 2019 roku należy do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, miasto zakupiło Kossakówkę od prywatnego właściciela za 4,4 mln zł. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 350 m2, co przekłada się na 200 m2 powierzchni wystawienniczej, wokół budynku rozciąga się 23-arowy ogród.

W willi powstanie monograficzne Muzeum Rodziny Kossaków eksponujące historię i dorobek Juliusza Kossaka, Zofii Kossak-Szczuckiej, Simony Kossak, Wojciecha Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec oraz innych członków rodziny. Wykonanie tego zadania jest realizacją rezolucji Rady Miasta z dnia 26 maja 2021 r. Rewitalizacja budynku i przystosowanie do potrzeb wystawienniczych pochłonie ok. 7,5 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Czy odnaleziony w Kossakówce szkielet wstrzyma remont zabytkowej willi? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski