Kraków. Dąb czerwony zamiast Wstęgi Pamięci? Kombatanci...

Kraków. Dąb czerwony zamiast Wstęgi Pamięci? Kombatanci grożą prokuraturą. Kolejna bitwa o pomnik AK

Zdjęcie autora materiału
Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. Dąb czerwony zamiast Wstęgi Pamięci? Kombatanci grożą prokuraturą. Kolejna bitwa o pomnik AK

©Anna Kaczmarz

Inicjatywa radnego Łukasza Wantucha ma powstrzymać budowę Wstęgi Pamięci pod Wawelem. Ale ma niewiele wspólnego z obowiązującym prawem. Stąd m.in. protest weteranów Armii Krajowej i środowisk patriotycznych Krakowa
Kraków. Dąb czerwony zamiast Wstęgi Pamięci? Kombatanci grożą prokuraturą. Kolejna bitwa o pomnik AK

©Anna Kaczmarz

Znany z kontrowersyjnych pomysłów radny z prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków” Łukasz Wantuch nawołuje, by w miejscu przeznaczonym pod Wstęgę Pamięci Armii Krajowej rósł symboliczny dąb.

Tym samym na Bulwarze Czerwieńskim, w pobliżu Wawelu miałby powstać Żywy Pomnik AK.

Drzewo, które uniemożliwić ma upamiętnienie w formie monumentu największej podziemnej armii w okupowanej Europie, Łukasz Wantuch chce zasadzić 2 sierpnia. Dzień wcześniej przypada 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

– Sześciometrowa sadzonka dębu jest już kupiona, będzie rosła przy kamieniu węgielnym, obok pomnika psa Dżoka. To pozwoli na przecięcie węzła gordyjskiego, który trwa wokół pomnika AK od wielu lat – mówi Łukasz Wantuch.

Przypomnijmy. Uchwałę o budowie pomnika AK Rada Miasta Krakowa przyjęła w 2010 r. Ale wciąż sprzeciw budzi jego lokalizacja – pod Wawelem. Kolejne konsultacje w tej sprawie prezydent Jacek Majchrowski przeprowadził pół roku temu. Mimo że większość ich uczestników była przeciwna wzniesieniu pomnika w tym miejscu, ostatecznie ogłoszono przetarg na jego budowę.

Byli żołnierze AK nie ukrywają, że próba zablokowania przez radnego Łukasza Wantucha budowy Wstęgi Pamięci to skandal. – My staramy się o to upamiętnienie już prawie od 10 lat, a ktoś chce zaistnieć dzięki dziwnemu pomysłowi, który ma pięć czy dziesięć dni. Niestety, takich pyszałków, bez grama samokrytyki i szacunku dla weteranów, nie brakuje – nie ukrywa mecenas Ryszard Brodowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK w Krakowie.

Okazuje się jednak, że jeśli symboliczne drzewo zostanie posadzone w czwartek pod Wawelem, stanie się to niezgodnie z prawem. – Nikt nie wystąpił do nas o taką zgodę – tłumaczy Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, który ma pod opieką Bulwar Czerwieński.

Weterani ostrzegają, że każda próba posadzenia drzewa w miejscu przeznaczonym na pomnik AK, zgłoszona zostanie prokuraturze.

Środowiska patriotyczne mobilizują się już przeciw próbom udaremnienia przez radnego Łukasza Wantucha budowy pomnika Armii Krajowej u stóp Wawelu. Listowne interwencje w sprawie planów posadzenia przez niego w tym miejscu symbolicznego dębu mają trafić w najbliższych dniach m.in. do Urzędu Miasta Krakowa, Instytut Pamięci Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także Światowego Związku Żołnierzy AK (ŚZŻAK).

„Uważamy, że to próba szantażu wobec (...) projektu weteranów AK, która nie powinna zostać bez konsekwencji” – czytamy na facebookowym profilu „Polska Walcząca”, upamiętniającym bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego.

Jutro po południu na Bulwarze Czerwieńskim, gdzie powstać ma Wstęga Pamięci, spodziewać się można nie tylko osób wspierających inicjatywę Łukasza Wantucha. Przyjdą też zwolennicy budowy pomnika AK.

Wśród tych ostatnich raczej nie będzie samych kombatantów. – Zabroniłem kolegom przychodzenia, angażowania się w jakieś rozróby czy nawet bijatyki. Robimy swoje dla pomnika, tak jak robiliśmy przez ostatnie prawie dziesięć lat – mówi mecenas Ryszard Brodowski ze ŚZŻAK w Krakowie.

W tym samym czasie pod Wawelem odbędzie się również manifestacja, której celem będzie doprowadzenia do zawieszenia na zamku królewskim trzeciej już biało-czerwonej flagi. – Ale nie omieszkamy wyrazić naszego poparcia dla pomnika AK – zapewnia jej organizator Wojciech Pasternak z Fundacji Domowa Biblioteka.

Kombatanci apelują, by obserwować, czy pod Wawelem nie dojdzie do złamania prawa (czyli posadzenia drzewa na cudzym terenie i do tego bez zgody konserwatora zabytków) i zgłaszać takie przypadki prokuraturze.

– To będzie drzewo, a nie betonowy blok czy nowe lotnisko, które zaszkodziłyby Krakowowi – odpiera zarzuty radny Łukasz Wantuch. A w jednym z komentarzy na Facebooku napisał wczoraj: „(...) jeżeli dostanę wniosek do prokuratury za posadzenie drzewa to będzie to Bareja do kwadratu”.

Przypomnijmy, właśnie trwa drugi przetarg na budowę pomnika AK. Został przedłużony do 6 sierpnia, bo w pierwszym terminie (do 26 lipca), podobnie jak podczas pierwszego postępowania (w zeszłym roku) nie zgłosił się żaden wykonawca. Radny Wantuch nawołuje także do bojkotu firm, które ostatecznie zdecydują się stanąć do tego przetargu.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Powstanie Warszawskie w liczbach

Źródło: vivi24

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze (17)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
skandal

kc (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Z bolem serca jako pol krakowianka,a pol warszawianka musze przytoczyc napis ,ktory pojawil sie na budynku dworca PKP w Krakjowie,w trakcie trwania Powstania Warszawskiego"DZIELNE WARSZAWIANKI...rozwiń całość

Z bolem serca jako pol krakowianka,a pol warszawianka musze przytoczyc napis ,ktory pojawil sie na budynku dworca PKP w Krakjowie,w trakcie trwania Powstania Warszawskiego"DZIELNE WARSZAWIANKI CHWYCILY ZA BRON ,A KRAKOWSKIE SZMATY WZIELY ZA LOPATY'.Czytajac slowa sprzeciwu wobec budowy pomnika AK pod Wawelem,cisna sie na usta podobne slowa.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wantuch obraża środowiska kombatantów

AK (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Dlaczego Łukasz Wantuch nazywa środowiska kombatanckie AK faszystami które nie dopuściłi do bezprawnego sasadzenia sześciometrowego dębu w miejscu pomnika AK?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
No i mam dylemat...

Zty (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Z jednej strony cieszę się, że radny Wantuch dostanie łomot od Wiślackich Patriotów, z drugiej strony wolałbym jednak kopiec AK na północ od Krakowa, zamiast pomnika pod Wawelem.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wantuch będzie miał ból w d...

AK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Nikt już nie chce radnego Wantucha. Mocno przesadził swoim pomysłem sadzenia bez zgody! Nie idzie się na wojnę z weteranami AK w rocznicę Powstania Warszawskiego! Kariera już jest uszkodzona!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kombatanci

wnuk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Niby starsze pokolenie, które powinno być mądrzejsze, i od którego powinni uczyć się młodzi....a nie potrafią zrozumieć najprostszej rzeczy. Nikt nie jest przeciwny pomnikowi czy idei upamiętnienia...rozwiń całość

Niby starsze pokolenie, które powinno być mądrzejsze, i od którego powinni uczyć się młodzi....a nie potrafią zrozumieć najprostszej rzeczy. Nikt nie jest przeciwny pomnikowi czy idei upamiętnienia AK. Ludzie są przeciwni lokalizacji - miejscu, w którym ma stanąć bo nie jest ono dla niego odpowiednie. Czemu kombatanci nie potrafią tak prostej rzeczy zrozumieć? Tylko od razu wyzywa się przeciwników tej lokalizacji od lewaków, nie-polaków czy przeciwników prawdziwych patriotów? Czemu taki pomnik nie może stanąć w pobliżu ul. Armii Krajowej ? Jeśli planuje się tam uporządkowanie terenu po Koniewie to nie widzę lepszego miejsca na pomnik i sposobu by zmazać z historii miasta tamten monument. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pomnikoza codzienna

Gosc1 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

jak w temacie,

zamiast pracy u podstaw stawiamy ersatze w postaci pomników

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przypomnijmy. Uchwałę o budowie pomnika AK ...

x (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Przypomnijmy. Uchwałę o budowie pomnika AK Rada Miasta Krakowa przyjęła w 2010 r. Ale wciąż sprzeciw budzi jego lokalizacja – pod Wawelem.
Komentarz: Jest takie miejsce (w Bronowicach) po...rozwiń całość

Przypomnijmy. Uchwałę o budowie pomnika AK Rada Miasta Krakowa przyjęła w 2010 r. Ale wciąż sprzeciw budzi jego lokalizacja – pod Wawelem.
Komentarz: Jest takie miejsce (w Bronowicach) po niezasłużonym pomniku sowieckiego generała Koniewa (Kaniowa). Można to miejsce pięknie (w tym celu) wykorzystać !. Na niezbyt wysokim fundamencie mógłby być umieszczony (bardzo) masywny sześcian z granitu, lub brązu. Na czterech ścianach bocznych można by umieścić "merytoryczne" tablice (podobnie jak w Newark (New Jersey, USA). Na szczycie powinna stanąć "Orla kompozycja" (podobna do szczecińskiej) uwieńczona "Orłem wielkim (w koronie)"!. To zamknęłoby "gęby" wszystkim "muszkieterom" i (nawet) sfrustrowanym i "rozmemłanym Dżokowcom" (Konieczny-Chromy).
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przestańcie wmawiać ludziom kłamstwa! NIE MA GRAMA BETONU. POMNIK BĘDZIE ZE STALI !

Armia Krajowa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Wantuch dekoruje psa Dżoka dębem.

Wantuch nawołuje do terroryzowania firm pikietami.

Wantuch zastrasza weteranów AK akcjami protestacyjnymi przeciwko pomnikowi AK i do tego w rocznicę wybuchu...rozwiń całość

Wantuch dekoruje psa Dżoka dębem.

Wantuch nawołuje do terroryzowania firm pikietami.

Wantuch zastrasza weteranów AK akcjami protestacyjnymi przeciwko pomnikowi AK i do tego w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wantuch nie chce pomnika AK i obraża kombatantów AK akcjami protestacyjnymi w rocznicę Powstania Warszawskiego.

Wantuch świadomie wprowadza opinię publiczną w błąd i manipuluje falszywymi danymi.

Wantuch przeciwdziała dwukrotnym uchwałom Rady Miasta Krakowa i ich wykonaniu.

Wantuch robi kampanię wyborczą dla Nowoczesnej na plecach kombatantów AK i ich projektu budowy pomnika AK pod Wawelem, o który weterani walczą od 2012 roku!!!
zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
za poeta

Gosc1 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Trzeba z żywymi naprzód iść,
Po życie sięgać nowe,
A nie w uwiędłych laurów liść
Z uporem stroić głowę

Wy nie cofniecie życia fal!
Nic skargi nie pomogą:
Bezsilne gniewy, próżny żal!
Świat...rozwiń całość

Trzeba z żywymi naprzód iść,
Po życie sięgać nowe,
A nie w uwiędłych laurów liść
Z uporem stroić głowę

Wy nie cofniecie życia fal!
Nic skargi nie pomogą:
Bezsilne gniewy, próżny żal!
Świat pójdzie swoją drogą!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Fundament pomnika też ze stali?

Mieszkaniec magicznego Krakowa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Gdzie się stawia stalowe fundamenty ekspercie, znawco prawdy ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie dla dewastacji zieleni

Nie dla betonowania (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Mieszkańcy nie chcą tego pomnika. Pomnik może powstać ale na nowym placu. Niech usuną parkowanie z jakiegoś klepiska w centrum i tam postawią pomnik. Stworzyć nową przestrzeń publiczną. Natomiast...rozwiń całość

Mieszkańcy nie chcą tego pomnika. Pomnik może powstać ale na nowym placu. Niech usuną parkowanie z jakiegoś klepiska w centrum i tam postawią pomnik. Stworzyć nową przestrzeń publiczną. Natomiast zamach na istniejącą przestrzeń publiczną, zielony cenny trawnik to bestialstwo. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Armia Krajowa nie na peryferiach Miasta !!!

AK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Al ludzie już nie chcą radnego Wantucha. Mocne Przesadził swoim pomysłem! Nie idzie na wojne z weteranami AK w rocznicę Powstania Warszawskiego! Kariera już jest uszkodzona!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
NIE DLA BETONOWANIA BULWARÓW

MIESZKAŃCY CHCĄ ZIELONEGO TRAWNIKA, DRZEWO MOŻE BYĆ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Mieszkańcy wolą drzewo i chcą ochronić trawnik przed barbarzyństwem jego zabetonowania. Niech betonują sobie gdzie indziej, a nie na ostatnim zielonym trawniku w tej części bulwarów wiślanych.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo