Kraków. Dokończą przebudowę placu Biskupiego. Może uda się do jesieni

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Włomex miało zakończyć przebudowę placu Biskupiego do 4 grudnia 2020 r. Tak się nie stało. Miasto wypowiedział więc umowę temu wykonawcy. Teraz zostanie ogłoszony przetarg na dokończenie prac. Konrad Kozlowski
Zarząd Dróg Miasta Krakowa kończy inwentaryzację na placu Biskupim, którego przebudowa nie została dokończona, bowiem pod koniec 2020 r. miasto zerwało umowę z wykonawcą. Teraz w drugiej połowie marca urzędnicy zamierzają ogłosić przetarg na dokończenie prac. Do zrobienia pozostało 30 procent robót. W magistracie przyznają, że może uda się wreszcie zakończyć tę inwestycję do jesieni 2021 r.

FLESZ - Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian

W związku z zerwaniem umowy z wykonawcą odpowiedzialnym za rewitalizację placu Biskupiego konieczne było przeprowadzenie inwentaryzacji. Dzięki tej czynności możliwe będzie przygotowanie odpowiedniej dokumentacji do przetargu na nowego wykonawcę. Ostateczny protokół zostanie nam przekazany w przyszłym tygodniu, z dotychczasowych analiz wynika, że firma wykonała plan robót na poziomie 70 procent - za około 2 miliony złotych - informuje Michał Pyclik z ZDMK.

Kraków. Kleparz z parkingiem, biurami i apartamentami? Jak p...

Nowy wykonawca będzie musiał wykonać pozostałe 30 procent prac, m.in.: dokończyć roboty drogowe od ul. Sereno Fenn’a do ul. Łobzowskiej, wykonać oświetlenie centrum placu, zamontować małą architekturę, urządzenia zabawowe oraz fontannę.

- W drugiej połowie marca planujemy ogłosić przetarg na dokończenie rewitalizacji placu Biskupiego. Jeżeli wpłyną oferty mieszczące się w planach finansowych, nie będzie odwołań i podpiszemy umowę z wykonawcą, to prace mogłyby ruszyć na wiosnę i potrwać do jesieni. Jest więc szansa na to, że inwestycja zakończy się w tym roku - mówi Michał Pyclik.

ZDMK naliczyła też ok. 488 tys. zł kary za konieczność odstąpienia od poprzedniej umowy dotyczącej przebudowy placu Biskupiego z winy wykonawcy.

Przypomnijmy, że Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Włomex miało zakończyć przebudowę placu Biskupiego do 4 grudnia 2020 r. Tak się nie stało. ZDMK wypowiedział więc umowę temu wykonawcy.

ZDMK podpisał umowę na przebudowę placu Biskupiego z firmą Zygmunt Włodarczyk Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe Włomex na kwotę 4 888 346 zł. Firma Włomex wygrała przetarg. Zygmunt Włodarczyk to były miejski radny z prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków”. W przeszłości jego firma była zwycięzcą przetargu i wykonawcą oświetlenia na bulwarach wiślanych.

Przetarg na przebudowę placu Biskupiego rozstrzygnięto w styczniu 2019 r. Miasto zamierzało przeznaczyć na to zadanie 1,5 mln zł. Zwycięska oferta firmy Włomex była trzykrotnie większa. W ZDMK tłumaczono jednak, że na zadanie znaleźli tam finansowanie w ramach przesunięć w budżecie. Urzędnicy uznali, że należy realizować to przedsięwzięcie mimo ofert wyższych niż przewidywał kosztorys. Brali bowiem pod uwagę to, że gdyby został ogłoszony kolejny przetarg, to oferty mogłyby zawierać jeszcze wyższe kwoty.

Prace zaczęto na początku czerwca 2019 r. Terminem umownym zakończenia przebudowy placu Biskupiego był 30 października 2019 r. W magistracie początkowo wyjaśniali, że przedłużenie tego terminu spowodowane było pracami remontowymi prowadzonymi na sieciach - przez Tauron, Miejskiej Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz PSGaz. - Prace te były niezależne od wykonawcy - tłumaczyli w ZDMK.

Ta miejska jednostka podpisała porozumienie z wykonawcą przedłużające termin wykonania prac do 13 lutego 2020 roku. Następnie okazało się, że przedłuża się pozyskanie przez ZDMK zgód na ustawienie urządzeń zabawowych. Pod koniec października uzgodniono z wykonawcą, że zakończy roboty do 4 grudnia 2020 r.

Wykonawca wyjaśniał, że brak pełnego dysponowania placem budowy oraz problemy związane z pandemią koronawirusa spowodowały tak duże opóźnienia w realizacji inwestycji.

Po przebudowie plac Biskupi, który wcześniej był miejscem zaniedbanym z naziemnym parkingiem, ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Projekt zakłada podział tej przestrzeni na trzy strefy. Pierwsza z nich (największa), strefa parkowa, ciągnąca się od ul. Asnyka, zostanie uporządkowana. Zaplanowano tam nową nawierzchnię, nowe ławeczki, oświetlenie, kosze na śmieci. Będzie zielono.

Kraków w budowie. Zobacz, co już powstaje albo ma zostać wyb...

Środkowa strefa to przestrzeń zarezerwowana dla dzieci z placem zabaw. Znajdą się tam m.in. trampoliny i ścianka zabawowa oraz miejsce do rysowania kredą czy gry w klasy.

Natomiast strefa znajdująca się przy ul. Krowoderskiej jest przekształcana w plac miejski. Zlikwidowano tam już parking. W zamian pojawi się nowa nawierzchnia, dekoracyjne oświetlenie, ławeczki oraz fontanna.

Miejsca postojowe zaplanowano na ulicy Biskupiej i wokół placu. Po zakończeniu prac remontowych wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Uspokojenie ruchu oraz montaż stojaków rowerowych mają wpłynąć korzystnie na komfort ruchu pieszego i rowerowego.

Początkowo władze miasta planowały pod placem Biskupim budowę podziemnego parkingu. Mieszkańcy przez pięć lat toczyli batalię przeciwko tej inwestycji. Ostatecznie, w 2014 r., prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podjął decyzję, że wycofuje się z tego pomysłu.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Dokończą przebudowę placu Biskupiego. Może uda się do jesieni - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A mnie interesuje jaką karę poniesie były wykonawca, bo zerwanie umowy to zdecydowanie za mało

Dodaj ogłoszenie